Hemangiom kůže

Co je hemangiom kůže?

Hemangiom kůže je abnormální nahromadění krevních cév na nebo pod povrchem kůže. Hemangiom kůže může vypadat jako plak červeného vína nebo jahody a může vyčnívat z kůže.

Infantilní hemangiomy jsou specifickým typem hemangiomu, který se nejčastěji objevuje na trupu těla, ale může se objevit i na obličeji nebo krku. Obvykle se vyvíjejí brzy po narození a mohou postihnout chlapce i dívky.

Hemangiomy se mohou vyskytovat na horní vrstvě kůže nebo hlouběji v těle. Léčba závisí na mnoha faktorech, včetně:

 • velikost
 • umístění
 • zda jsou nebo nejsou ulcerované

Hemangiomy vypadají bolestivě, ale obvykle nezpůsobují žádné nepohodlí. Po krátkém období rychlého růstu se často samy zmenšují bez léčby. Nejsou rakovinné a komplikace jsou velmi vzácné.

Co způsobuje hemangiom kůže?

Odborníci nevědí, proč se tyto nezhoubné nádory tvoří. Jsou však častější v:

 • kojenci s nízkou porodní hmotností
 • předčasně narozené děti
 • Kavkazská kojenci

Historicky se předpokládalo, že infantilní hemangiomy jsou častější u žen, ale není to vždy pozorováno. V některých případech se hemangiomy vyskytují v rodinách. Mohou se také objevit spontánně, takže v tomto stavu může být genetická složka.

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit hemangiomu kůže, protože jejich přesná příčina není známa.

Jaké jsou příznaky hemangiomu kůže?

Hemangiomy kůže jsou obecně tmavě červené nebo modrofialové. Objevují se jako vyvýšené léze nebo nádory na kůži. Čím hlubší je hemangiom, tím tmavší je jeho barva.

Výrůstky na povrchu kůže (jahodové, kapilární nebo povrchové hemangiomy) jsou obvykle tmavě červené. Výrůstky pod povrchem kůže vypadají jako modré nebo fialové houbovité hmoty naplněné krví.

Hemangiomy jsou obvykle malé, ale mohou narůst do poměrně velkých rozměrů. Obvykle začínají jako malé skvrny nebo červené skvrny na kůži, které se tvoří během prvních 2 nebo 3 týdnů života. Hemangiomy u kojenců mají tendenci rychle růst po dobu následujících 4 až 6 měsíců.

Po tomto období růstu přechází hemangiom do klidové fáze. Obvykle zůstávají stejné velikosti několik měsíců nebo let a poté se začnou zmenšovat.

Jak se diagnostikuje hemangiom kůže?

Poskytovatel zdravotní péče může diagnostikovat hemangiom kůže pouhým pohledem na něj. Žádné další testování obvykle není nutné.

Váš poskytovatel zdravotní péče může nařídit krevní testy nebo biopsii kůže, pokud se růst jeví jako abnormální nebo jsou přítomny jiné vředy. Kožní biopsie zahrnuje odstranění malého kousku kůže pro testování.

MRI nebo CT vyšetření je způsob, jak vyšetřit hlubší hemangiom. Tyto skeny umožňují poskytovatelům zdravotní péče vizualizovat struktury pod kůží, aby viděli, jak hluboko hemangiomy narostly a zda ovlivňují jiné struktury v těle.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také použít Dopplerův ultrazvukvidět, jak krev protéká hemangiomem. Dopplerovský ultrazvuk může také pomoci určit, zda hemangiom roste, odpočívá nebo se zmenšuje.

Jaká je léčba hemangiomu kůže?

Povrchové hemangiomy se obvykle neléčí. Jak dítě stárne, růst se obvykle zmenšuje a obvykle zmizí sám.

Pokud je hemangiom v oblasti, která by mohla rušit zrak nebo dýchání, může být nutná léčba. Léčba může být také nezbytná, pokud je hemangiom velmi velký nebo se rozlomí a krvácí, což způsobuje nepohodlí.

Léčba může zmenšit nebo odstranit růst. Laserová chirurgie může odstranit velký hemangiom kůže, který je nepříjemný nebo způsobuje problémy. Laserové ošetření může také snížit zbývající zabarvení po zhojení hemangiomu.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také předepsat místní timolol maleát k léčbě tenkých nebo povrchových hemangiomů.

Orální propranolol je léčba první linie u hemangiomů, které vyžadují systémovou léčbu.

Pokud hemangiom dostatečně nereaguje na propranolol nebo existuje důvod, proč tento lék nelze použít, mohou kortikosteroidy, jako je prednison, zpomalit nebo zastavit růst. Mohou být poskytnuty:

 • orálně
 • aplikované lokálně
 • injekčně do hemangiomu

Potenciální vedlejší účinky steroidů jsou závažné a mohou zahrnovat:

 • špatný růst
 • vysoká hladina cukru v krvi
 • vysoký krevní tlak
 • šedý zákal

Tyto nežádoucí účinky jsou před předepsáním pečlivě zváženy. Závažné vedlejší účinky propranololu mohou zahrnovat:

 • nízký krevní tlak
 • nízká hladina cukru v krvi
 • potíže s dýcháním

Lék nazývaný vinkristin, který se používá pro jiné typy nádorů, se také někdy používá k léčbě infantilních hemangiomů, které nereagují na jiné léčebné metody.

Jaké jsou komplikace spojené s hemangiomem kůže?

Komplikace způsobené hemangiomy jsou extrémně vzácné. Mohou se však objevit, pokud hemangiom roste velmi rychle nebo je na nebezpečném místě. Mezi potenciální komplikace patří:

 • ulcerace (krvácení)
 • změny vidění (pokud je hemangiom na oku)
 • potíže s dýcháním (pokud je hemangiom velký a na krku nebo v nose)
 • sekundární infekce

Jaký je dlouhodobý výhled?

Většina hemangiomů časem sama odezní. Pokud se rozhodnete, že vaše dítě potřebuje léčbu, prodiskutujte možnosti se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Léčba závisí na pečlivém hodnocení a pozorování poskytovatelem zdravotní péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY