Jak častá je endometrióza a kdo je v ohrožení?

Endometrióza se může vyvinout u každého. Míry se však velmi liší v závislosti na pohlaví dané osoby při narození.

Endometrióza postihuje zhruba 190 milionů lidí kteří byli celosvětově přiřazeni k ženě při narození (AFAB). To je asi 10 % lidí AFAB na celém světě.

Endometrióza postihuje lidi, kterým byl přidělen muž při narození (AMAB) v mnohem menším měřítku. Celkem 16 případů byly zdokumentovány. To je výrazně méně než 1 % lidí AMAB na celém světě.

“Je velmi vzácné, ale je možné, že lidé, kterým byl přidělen muž při narození, zažili endometriózu,” říká Laura Purdy, MD, OB-GYN, hlavní lékařka ve Wisp, platformě telehealth zaměřené na sexuální a reprodukční zdraví.

Intersex lidé mohou mít také endometriózu. V době zveřejnění existuje pouze jeden zdokumentovaný případ endometriózy u intersexuální osoby.

Avšak vzhledem k tomu, že endometrióza není specifická pro pohlaví a že velká část výzkumu tohoto stavu byla zaměřena na cisgender ženy, je rozumné předpokládat, že tento stav postihuje více intersexuálních lidí.

Počkat, takže muži a ženy mohou vyvinout endometriózu?

Ano. Endometrióza se může vyvinout u lidí jakéhokoli pohlaví. To znamená, že endometriózu mohou vyvinout i lidé, kteří jsou nebinární, agender, bigender, omnigender nebo jakákoli jiná identita.

Protože většina zpráv a vědeckých výzkumů o endometrióze se zabývala výhradně cisgender ženami, míra onemocnění mezi muži, transgender a lidmi jiného pohlaví nebyla dobře hlášena.

Kdo je nejvíce ohrožen rozvojem endometriózy?

Přesná příčina endometriózy není známa. Odborníci si však myslí, že se na tom podílí hormon estrogen.

Jeden studie 2020 zjistili, že vysoké hladiny estrogenu jsou často pozorovány u lidí s endometriózou. Cisgender ženy a další lidé z AFAB mají obvykle vyšší hladinu estrogenu než lidé jiného pohlaví a je možné, že to může ovlivnit individuální riziko.

V případech, kdy se u lidí s AMAB rozvine endometrióza, „je to s největší pravděpodobností způsobeno [estrogen] hormonální terapie,“ poznamenává Purdy.

Můžete být také spíše k rozvoji endometriózy, pokud:

 • mít nejbližšího člena rodiny s tímto onemocněním
 • začala menstruace před 11

 • máte krátký menstruační cyklus (méně než 27 dní)
 • máte silnou menstruaci (více než 7 dní)
 • zažít neplodnost

Jaké jsou počáteční příznaky endometriózy?

„Příznaky a symptomy, stejně jako intenzita, umístění a trvání těchto symptomů, se liší člověk od člověka,“ říká Heather Jeffcoat, lékařka fyzikální terapie, která se specializuje na sexuální dysfunkci, bolest a inkontinenci a autorka knihy „ Sex bez bolesti: Průvodce samoléčbou k sexuálnímu životu, který si zasloužíte.”

„Nejčastějším způsobem, jakým se endometrióza projevuje, bez ohledu na to, zda jste při narození přidělen muž nebo žena, je bolest břicha a pánve,“ poznamenává Jeffcoat.

Další příznaky mohou zahrnovat:

 • únava
 • bolest dolní části zad
 • bolestivou menstruaci
 • bolest při vaginální nebo anální penetraci
 • bolest při močení nebo stolici
 • krvácení mezi menstruacemi
 • potíže se spánkem
 • zácpa a průjem

 • nevolnost a zvracení

 • potíže s otěhotněním

To znamená, že je možné mít endometriózu, i když nezažíváte žádný z výše uvedených příznaků, vysvětluje Jeffcoat. Nebo pokud je nezažíváte neustále.

“Ne každý s endometriózou má příznaky,” říká. “Někdy je stav objeven náhodně, když má pacient například jiný postup.”

Jak se endometrióza diagnostikuje?

Zlatý standard pro diagnostiku endometriózy je něco, co se nazývá laparoskopická chirurgická biopsie, říká Jeffcoat.

Tato operace umožňuje lékařům odstranit jakékoli výrůstky, srůsty nebo abnormální tkáně, které mohla způsobit endometrióza, a otestovat je, aby zjistili, zda se jedná o endometriózu.

Zatímco laparoskopie je jediný způsob, jak si být jisti, zda máte endometriózu, je invazivní.

Proto se někdy lékaři pokusí získat další informace pomocí vyšetření pánve, ultrazvuku nebo MRI, než doporučí laparoskopii.

Co můžete udělat pro snížení rizika endometriózy?

Endometrióza je idiopatický stav. To znamená, že neexistují žádné známé příčiny a také žádné konkrétní způsoby, jak tomu zabránit.

Hladiny estrogenu jsou myslel být vyšší u lidí s endometriózou, což vede některé odborníky k názoru, že dělat věci ke snížení (nebo řízení) hladin estrogenu může pomoci kontrolovat nemoc a zpomalit její růst.

Existuje názor, že omezení živočišných produktů a alkoholu, pravidelný pohyb těla a udržování přiměřené tělesné hmotnosti může pomoci snížit hladinu estrogenu.

Jako vždy je nejlepší poradit se se zdravotnickým pracovníkem před provedením jakýchkoli zásadních změn ve vaší stravě nebo cvičení – zejména s úmyslem změnit hladiny hormonů.

Sečteno a podtrženo

Endometrióza je nejčastější u lidí s AFAB s menstruačními nepravidelnostmi, kteří mají nejbližší členy rodiny s tímto onemocněním.

Endometrióza však nerozlišuje na základě pohlaví, pohlaví, genitálií, genetiky nebo čehokoli jiného. Jinými slovy, u každého se může vyvinout endometrióza.

Takže, pokud si myslíte, že máte nebo byste mohli mít endometriózu, poraďte se se zdravotníkem. Budou schopni provést diagnózu endometriózy nebo rozpoznat, zda existuje další základní onemocnění způsobující vaše příznaky.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY