Jak ECT funguje u bipolární poruchy?

Přehled

Elektrokonvulzivní terapie (ECT) existuje již od počátku 20. století. Je považována za velmi účinnou léčbu ke kontrole a prevenci epizod mánie a deprese, ale obvykle se používá pouze jako poslední možnost. Terapie, léky a životní styl se běžně používají po delší dobu.

O ECT je již desítky let známo, že dokáže zlepšit náladu. Zatímco zneužívání ECT v minulosti způsobilo špatnou pověst, nyní je považováno za bezpečnou a účinnou léčbu bipolární poruchy.

ECT se používá hlavně k léčbě depresivní fáze bipolární poruchy, ale lze ji použít i během manické fáze. Ukázalo se také, že je účinný při prevenci budoucích epizod.

Elektrokonvulzivní terapie »

Jak ECT zapadá do vaší léčby?

Navzdory důkazům o své účinnosti při léčbě bipolární poruchy je ECT považována spíše za léčbu poslední instance než za léčbu první linie. Často se používá, když jsou léky neúčinné nebo když musí být epizoda léčena okamžitě, jako ve velmi závažných nebo naléhavých případech.

Jak ECT funguje?

Během procedury dostanete svalový relaxant, abyste předešli zranění. Dostanete také anestetikum, které vás dočasně nechá v bezvědomí. Sestra vám pak na hlavu položí elektrodové podložky. Elektrodové podložky jsou připojeny ke stroji, který může vyrábět elektřinu.

Když spíte a vaše svaly jsou uvolněné, lékař pošle do vašeho mozku malé množství elektřiny. To způsobí záchvat. Záchvatová aktivita zlepšuje symptomy prostřednictvím dosud neznámých mechanismů účinku. Někteří odborníci to však vysvětlili jako proces, který „restartuje nebo restartuje váš mozek“, což vede k normálnějším funkcím.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Pozoruhodným vedlejším účinkem moderní ECT je ztráta paměti, ale obvykle je omezena na dobu kolem terapeutického sezení. Může to také způsobit dočasný zmatek.

Můžete mít také některé dočasné fyzické vedlejší účinky, které zahrnují:

  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest hlavy
  • bolest čelisti
  • bolest svalu
  • svalové křeče

Kdo může užívat ECT?

Přestože je ECT účinná, je obvykle vyhrazena jako poslední možnost nebo pro zvláštní okolnosti. ECT je často volbou pro lidi, jejichž bipolární porucha se ukázala jako odolná vůči léčbě drogami nebo způsobuje závažné epizody.

Je považován za dostatečně bezpečný pro použití u těhotných žen a starších dospělých. Pro lidi s určitými zdravotními problémy to však může být riskantní. A musí to udělat vyškolený lékař a není k dispozici pro domácí použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY