Jak funguje ketogenní dieta u diabetu 2

Co je to keto dieta?

Speciální diety pro diabetes 2. typu se často zaměřují na hubnutí, a tak by se mohlo zdát bláznivé, že možností je dieta s vysokým obsahem tuků. Ketogenní (keto) dieta s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů může potenciálně změnit způsob, jakým vaše tělo ukládá a využívá energii, a zmírňuje příznaky cukrovky.

Při keto dietě vaše tělo přeměňuje tuk místo cukru na energii. Dieta byla vytvořena ve 20. letech 20. století jako léčba epilepsie, ale účinky tohoto způsobu stravování se studují i ​​u diabetu 2. typu.

Ketogenní dieta může zlepšit hladinu glukózy (cukru) v krvi a zároveň snížit potřebu inzulínu. Dieta však přináší rizika. Ujistěte se, že to prodiskutujete se svým lékařem, než provedete drastické dietní změny.

Pochopení „vysokotučného“ v ketogenní dietě

Mnoho lidí s diabetem 2. typu má nadváhu, takže dieta s vysokým obsahem tuků se může zdát neužitečná.

Cílem ketogenní diety je, aby tělo využívalo jako energii tuk místo sacharidů nebo glukózy. Při keto dietě získáváte většinu energie z tuků, jen velmi málo z diety pochází ze sacharidů.

Ketogenní dieta však neznamená, že byste se měli ládovat nasycenými tuky. Tuky zdravé pro srdce jsou klíčem k udržení celkového zdraví. Některé zdravé potraviny, které se běžně konzumují v ketogenní dietě, zahrnují:

 • vejce
 • ryby, jako je losos
 • tvaroh
 • avokádo
 • olivami a olivovým olejem
 • ořechy a ořechová másla
 • semena

Účinky na hladinu glukózy v krvi

Ketogenní dieta má potenciál snížit hladinu glukózy v krvi. Řídit příjem sacharidů se často doporučuje lidem s diabetem 2. typu, protože sacharidy se mění na cukr a ve velkém množství mohou způsobit skoky v krvi.

Počty sacharidů by však měly být stanoveny individuálně s pomocí vašeho lékaře.

Pokud již máte vysokou hladinu glukózy v krvi, jíst příliš mnoho sacharidů může být nebezpečné. Přepnutím zaměření na tuk někteří lidé pociťují sníženou hladinu cukru v krvi.

Atkinsova dieta a diabetes

Atkinsova dieta je jednou z nejznámějších nízkosacharidových diet s vysokým obsahem bílkovin, která je často spojována s keto dietou. Tyto dvě diety však mají některé zásadní rozdíly.

Dr. Robert C. Atkins vytvořil Atkinsovu dietu v 70. letech 20. století. Často se propaguje jako způsob, jak zhubnout, který také kontroluje řadu zdravotních problémů, včetně cukrovky 2.

I když je snížení nadbytečných sacharidů zdravým krokem, není jasné, zda tato dieta sama o sobě může pomoci při cukrovce. Hubnutí jakéhokoli druhu je prospěšné při cukrovce a vysoké hladině cukru v krvi, ať už z Atkinsovy diety nebo jiného programu.

Na rozdíl od keto diety, Atkinsova dieta nemusí nutně podporovat zvýšenou spotřebu tuků. Přesto můžete zvýšit příjem tuků omezením sacharidů a konzumací většího množství živočišných bílkovin.

Potenciální nevýhody jsou podobné.

Kromě vysokého příjmu nasycených tuků existuje možnost nízké hladiny cukru v krvi nebo hypoglykémie z přílišného omezení sacharidů. To platí zejména v případě, že užíváte léky, které zvyšují hladinu inzulínu v těle a neměníte své dávkování.

Snížení sacharidů na Atkinsově dietě může potenciálně pomoci zhubnout a pomoci vám kontrolovat příznaky cukrovky. Neexistuje však dostatek studií, které by naznačovaly, že Atkins a kontrola diabetu jdou ruku v ruce.

Potenciální nebezpečí

Změna primárního energetického zdroje vašeho těla ze sacharidů na tuk způsobuje zvýšení ketonů v krvi. Tato „dietní ketóza“ se liší od ketoacidózy, což je extrémně nebezpečný stav.

Když máte příliš mnoho ketonů, můžete být ohroženi rozvojem diabetické ketoacidózy (DKA). DKA se nejvíce vyskytuje u diabetu 1. typu, kdy je hladina glukózy v krvi příliš vysoká a může vzniknout z nedostatku inzulínu.

I když je vzácná, DKA je možná u diabetu 2. typu, pokud jsou ketony příliš vysoké. Být nemocný zatímco na nízkosacharidové dietě může také zvýšit vaše riziko DKA.

Pokud držíte ketogenní dietu, nezapomeňte testovat hladinu cukru v krvi během dne, abyste se ujistili, že je v cílovém rozmezí. Zvažte také testování hladin ketonů, abyste se ujistili, že vám nehrozí riziko DKA.

American Diabetes Association doporučuje testování na ketony, pokud je hladina cukru v krvi vyšší než 240 mg/dl. Testovat můžete doma pomocí proužků na moč.

DKA je lékařská pohotovost. Pokud pociťujete příznaky DKA, okamžitě navštivte svého lékaře. Komplikace mohou způsobit diabetické kóma.

Varovné příznaky DKA zahrnují:

 • trvale vysoká hladina cukru v krvi
 • suchá ústa
 • časté močení
 • nevolnost
 • dech, který má ovocnou vůni
 • dýchací potíže

Sledování vašeho diabetu

Ketogenní dieta se zdá být přímočará. Na rozdíl od typické nízkokalorické diety však dieta s vysokým obsahem tuků vyžaduje pečlivé sledování. Ve skutečnosti můžete začít s dietou v nemocnici.

Váš lékař musí sledovat hladinu glukózy v krvi a ketonů, aby se ujistil, že dieta nezpůsobuje žádné negativní účinky. Jakmile se vaše tělo přizpůsobí dietě, možná budete muset navštívit svého lékaře jednou nebo dvakrát měsíčně za účelem testování a úpravy léků.

I když se vaše příznaky zlepší, je stále důležité držet krok s pravidelným sledováním hladiny glukózy v krvi. U diabetu 2. typu se frekvence testování liší. Ujistěte se, že se poraďte se svým lékařem a určete nejlepší plán testování pro vaši situaci.

Výzkum, keto dieta a cukrovka

V roce 2008 vědci provedli a 24týdenní studium zjistit účinky nízkosacharidové diety na lidi s diabetem 2. typu a obezitou.

Na konci studie účastníci, kteří drželi ketogenní dietu, zaznamenali větší zlepšení kontroly glykémie a snížení medikace ve srovnání s těmi, kteří drželi nízkoglykemickou dietu.

A recenze 2013 uvedli, že ketogenní dieta může vést k výraznějšímu zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi, A1c, úbytku hmotnosti a přerušení požadavků na inzulín než jiné diety.

Studie z roku 2017 také zjistila, že ketogenní dieta překonala konvenční dietu s nízkým obsahem tuku při cukrovce po dobu 32 týdnů, pokud jde o hubnutí a A1c.

Další prospěšné diety

Existuje výzkum, který podporuje ketogenní dietu pro léčbu diabetu, zatímco jiný výzkum zdá se doporučovat protichůdnou dietní léčbu, jako je rostlinná strava.

Studie z roku 2017 zjistila, že lidé s diabetem, kteří dodržovali rostlinnou stravu, zaznamenali významné zlepšení hladiny cukru v krvi a A1c, rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, střevních bakterií, které jsou zodpovědné za citlivost na inzulín, a zánětlivých markerů, jako je C-reaktivní protein.

Výhled

Ketogenní dieta může nabídnout naději lidem s diabetem 2. typu, kteří mají potíže s kontrolou svých příznaků. Nejen, že se mnoho lidí cítí lépe s méně diabetickými příznaky, ale mohou být také méně závislí na lécích.

Přesto ne každý má s touto dietou úspěch. Někomu se může zdát, že omezení je příliš obtížné dlouhodobě dodržovat.

Jojo dieta může být pro cukrovku nebezpečná, takže s ketogenní dietou byste měli začít pouze tehdy, pokud jste si jisti, že se k ní dokážete odhodlat. Krátkodobě i dlouhodobě pro vás může být výhodnější rostlinná strava.

Váš dietolog a lékař vám mohou pomoci určit nejlepší dietu pro zvládnutí vašeho stavu.

I když můžete být v pokušení k samoléčbě „přirozenější“ cestou prostřednictvím dietních změn, nezapomeňte nejprve probrat keto dietu se svým lékařem. Dieta může snížit hladinu cukru v krvi a způsobit další problémy, zvláště pokud užíváte léky na cukrovku.

Oprava jídla: Keto Basics

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY