Jak se léčí srdeční blok třetího stupně?

Srdeční blok třetího stupně obvykle zahrnuje léčbu dočasným nebo trvalým kardiostimulátorem. V některých situacích může léčba zahrnovat léky nebo syntetické hormony.

Srdeční blok třetího stupně, také známý jako úplný srdeční blok, je potenciálně život ohrožující stav zahrnující elektrický systém, který udržuje vaše srdce bije konzistentně a intenzivně.

Srdeční blok třetího stupně je nejzávažnější ze tří typů srdeční blokády a jedná se o lékařskou pohotovost.

Při srdeční blokádě třetího stupně jsou elektrické impulzy, které putují z horních srdečních komor (síní) do dolních komor (komor), blokovány nebo přerušeny. To může způsobit zpomalení nebo úplné zastavení srdce. Okamžitá lékařská péče je zásadní pro obnovení zdravé funkce srdce.

Léčba obvykle zahrnuje kardiostimulátor k udržení zdravé frekvence a rytmu. V některých případech může léčba zahrnovat léky. Tento článek se blíže podívá na různé možnosti léčby srdečního bloku třetího stupně.

Jaké jsou možnosti léčby srdeční blokády třetího stupně?

Cílem léčby srdeční blokády třetího stupně je obnovit zdravou srdeční frekvenci a rytmus, aby bylo zajištěno, že při každém úderu srdce bude ze srdce odčerpáno dostatek krve. Vzhledem k tomu, že srdeční blok třetího stupně je často komplikací, která je způsobena jiným stavem, je také důležité léčit základní stav.

Mezi hlavní způsoby léčby srdeční blokády třetího stupně patří strategie uvedené níže.

Kardiostimulátor

Implantace dočasného nebo trvalého kardiostimulátoru je standardní léčbou pro většinu lidí s diagnózou srdeční blokády třetího stupně.

Kardiostimulátor je malé zařízení napájené baterií, které se chirurgicky implantuje do hrudníku poblíž klíční kosti. Zařízení obsahuje dva svody (dráty), které zasahují do srdce a přenášejí elektrické signály, aby udržely stálý srdeční tep.

Závažnost a příčina srdeční blokády třetího stupně určí, zda je potřeba dočasný nebo trvalý kardiostimulátor. Národní organizace pro vzácné poruchy uvádí, že věk nástupu příznaků a přítomnost vrozených srdečních vad jsou hlavními kritérii, která lékaři používají k doporučení trvalého nebo dočasného kardiostimulátoru.

Pokyny Heart Rhythm Society doporučují trvalý kardiostimulátor u dětských pacientů, pokud neexistuje žádná jiná reverzibilní příčina srdečního bloku. Samostatná sada 2018 pokyny pro léčbupublikovaný American Heart Association, také doporučuje použití trvalého kardiostimulátoru, pokud příčina není reverzibilní, bez ohledu na příznaky.

Atropin

Lékaři někdy podávají atropin, anticholinergikum, intravenózně lidem, kteří mají srdeční blok.

Atropin působí na srdeční atrioventrikulární (AV) uzel — malou oblast srdce, která přenáší elektrické impulsy ze síní (horních komor srdce) dolů do komor (dolních komor).

Tento lék není vždy tak účinný při léčbě srdečního bloku třetího stupně jako při léčbě srdečního bloku prvního nebo druhého stupně. Ale v některých případech může pomoci oživit normální elektrické vzorce.

Antibiotika

Bakteriální infekce, která způsobuje lymskou boreliózu, může také vyvolat srdeční blok třetího stupně, i když se jedná o neobvyklou komplikaci.

Zpráva z roku 2021 uvádí, že injekce antibiotika ceftriaxonu pomohly v boji s infekcí a začaly obnovovat zdravou funkci srdce.

Po něm následovalo užívání perorálního antibiotika doxycyklinu, které vedlo k úplnému zvrácení srdeční blokády třetího stupně a negovalo potřebu kardiostimulátoru.

Transkutánní stimulace

Zatímco kardiostimulátor je implantované zařízení, které funguje v hrudní stěně, transkutánní stimulace se provádí z vnějšku těla.

Na hrudník a záda jsou umístěny speciální podložky, které dodávají elektrické signály do srdce a obnovují zdravou elektrickou aktivitu. Obvykle se jedná o dočasné opatření, které se používá, dokud nelze implementovat trvalé řešení, jako je kardiostimulátor.

Nicméně v některých případech, kdy srdeční infarkt spustí srdeční blok třetího stupně, může transkutánní stimulace stačit k obnovení zdravého srdečního rytmu a rytmu, zatímco jiné postupy pomáhají zajistit správné proudění krve v celém srdečním svalu.

Hormony

V případě srdečního infarktu může váš zdravotnický tým použít syntetické verze katecholaminových hormonů jako dočasné opatření, zatímco čekáte na kardiostimulátor.

Katecholaminy je zastřešující termín, který se používá pro hormony nadledvin dopamin, norepinefrin a adrenalin (adrenalin), které se přirozeně vyskytují ve vašem těle.

Použití katecholaminů může být také vhodné, pokud se srdeční blok třetího stupně objeví po srdečním infarktu, který je rychle léčen, což umožňuje, aby se průtok krve vrátil do normálu.

Podává se epinefrin na srdeční blok třetího stupně?

Jedním typem katecholaminového hormonu, který se používá k léčbě srdečního bloku třetího stupně, je epinefrin. Přirozeně se vyskytující epinefrin, známý také jako adrenalin, je jedním z hormonů odpovědných za reakci těla na hrozby bojem nebo útěkem.

Výzkum publikovaná v roce 2021 naznačuje, že po určitých typech srdečních záchvatů může epinefrin a další katecholaminový hormon zvaný dopamin dočasně udržet dostatečnou elektrickou aktivitu v srdci. Obvykle se podává, když člověk čeká na implantaci kardiostimulátoru.

Epinefrin se někdy podává, když atropin není schopen vrátit zpět normální tok elektrické energie srdce.

Jaká je prognóza srdečního bloku třetího stupně?

Srdeční blok třetího stupně může být smrtelný, pokud není včas a účinně léčen. Dva důležité faktory, které mohou ovlivnit prognózu, jsou přítomnost srdečního onemocnění a strukturální problémy se srdcem.

Lidé se srdečním blokem třetího stupně obličeje větší rizika srdečního selhání a úmrtnosti. Ve studii z roku 2021 zahrnující více než 3 000 případů srdečního infarktu způsobených úplným ucpáním jedné nebo více koronárních tepen byla míra úmrtnosti v nemocnici 17,9 % u lidí se srdeční blokádou třetího stupně ve srovnání s 3,6 % u lidí bez úplného srdce. blok.

S kardiostimulátorem a zdravým životním stylem jsou však prognózy dlouhého života a schopnosti užívat si každodenní činnosti obvykle povzbudivé.

Klíče k dobrému zdraví srdce zahrnují:

  • pečlivá kontrola a monitorování krevního tlaku, cholesterolu a glukózy v krvi
  • dodržování zdravé stravy, jako je například stravovací plán ve středomořském stylu
  • konzumovat málo nebo žádný alkohol
  • pravidelné aerobní cvičení
  • efektivně zvládat stres
  • pravidelné prohlídky u svého lékaře nebo kardiologa (kardiologa)

Sečteno a podtrženo

Léčba srdečního bloku třetího stupně obvykle znamená život s kardiostimulátorem. Vzhledem k tomu, že kardiostimulátor může vydržet pouze 10 let, bude možná nutné jej vyměnit, v závislosti na vašem věku.

V některých případech může být srdeční blok třetího stupně léčen také léky, jako je atropin, antibiotika nebo katecholaminové hormony.

Pokud jste měli srdeční blok třetího stupně, je důležité úzce spolupracovat se svým kardiologem a provést změny životního stylu, které pomohou zlepšit zdraví vašeho srdce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY