Jak se vypořádat se stresem a depresí během prázdnin

Pochopení prázdninového blues

Období dovolených může vyvolat depresi z mnoha důvodů. Možná to nestihnete na dovolenou domů, nebo jste v těžké finanční situaci. Pokud procházíte těžkým obdobím, může být těžké vidět ostatní s extra radostí v jejich životech.

Sezónní deprese je častější, než si možná myslíte. Přibližně 14 procent Američanů zažívá „zimní blues“.

Toto blues může být obzvláště ohromující v době změn. Vánoce a Silvestr často představují náročné požadavky, od nikdy nekončících večírků až po rodinné povinnosti. Tyto události mohou přijít s vyšší úrovní stresu.

Pokud se potýkáte s pocity stresu nebo deprese, vězte, že v tom nejste sami. Existují způsoby, jak zvládnout své příznaky a získat potřebnou pomoc.

Zjistit více: Psychologie prázdninového blues »

Jaké jsou příznaky?

Nejčastějším příznakem prázdninového blues je zesílená deprese. To platí o lidech, kteří již mohou nebo nemusí mít depresi.

Pokud máte pocit, že jednoduché činnosti jsou obtížnější než obvykle, můžete zažít záchvat sezónní deprese. To zahrnuje vstávání z postele, přípravu večeře a procházku.

Mezi další příznaky blues patří:

 • pocit únavy než obvykle
 • ztráta zájmu o věci, které vám dříve přinášely radost
 • mít potíže se soustředěním

9 způsobů, jak zvládnout sváteční blues

K prázdninovému blues může přispět mnoho věcí. Ať už jde o něco tak jednoduchého, jako je přetížení sebe sama, nebo hlubší emocionální potřeba, je možné propracovat své pocity a začít znovu.

Zde je devět způsobů, jak se vypořádat s prázdninovým blues:

 1. Omezit alkohol – Omezte příjem alkoholu a snažte se, aby byl ve vašem domě snadno dostupný. Pokud se účastníte večírku a víte, že alkohol bude dostupný, omezte se na jeden nebo dva drinky. Nadměrné pití může ovlivnit vaši náladu a zesílit jakékoli negativní pocity, které můžete mít.
 2. Dopřejte si dostatek spánku – Zkuste jít spát každý večer v určitou dobu. Dobře odpočinutý může zlepšit vaši náladu a pomůže vám cítit se připraveni na nový den.
 3. Naučte se říkat „ne“ – Přehnané plánování a neudělání si času pro sebe může vést k emočnímu zhroucení. Naučte se říkat „ne“ a zůstaňte pevně ve svém rozhodnutí.
 4. Buďte otevření novým tradicím – Můžete mít představu o tom, z čeho by podle vás měla dovolená sestávat, a nemusí to být to, co se ve skutečnosti děje. Místo toho, abyste se drželi toho, co měl svátek být, dovolte, aby se rozvinuly nové tradice.
 5. Získejte podporu, když truchlíte za milovanou osobu Pokud jste zažili ztrátu milovaného člověka, mohou být svátky obzvláště náročné. Ačkoli může být lákavé izolovat se a truchlit, může být prospěšné trávit čas se svými přáteli a rodinou. Mohou vás v této těžké době podpořit.
 6. Trávit čas se svými blízkými – Místo toho, abyste trávili svátky sami doma, shromážděte své přátele nebo rodinu na večeři u vás. Čím více tím lépe! Věci můžete ozdobit živými dekoracemi a přidat do svých obytných prostor příjemné květinové aranžmá.
 7. Cvičit pravidělně – Zapojte sluchátka a párkrát denně se vydejte na procházku kolem bloku. Rychlá 10minutová procházka vám zrychlí tep a uvolní endorfiny zlepšující náladu.
 8. Udělejte něco zábavného, ​​abyste překonali nedávný rozchod – Může být těžké být sám, když pečujete o bolavé srdce. Místo sezení doma si plňte kalendář aktivitami. Webové stránky jako meetup.com nabízejí skupinové výlety, jako jsou večeře a tanec, téměř každý večer v týdnu.
 9. Vyhněte se přejídání – Než vyrazíte na společenské akce, nasyťte se zeleninou. Dokonce si můžete naplnit malý sendvičový sáček a svačinu v autě. Prázdninové výlety mohou často vést k přejídání, které může ovlivnit vaši náladu a celkovou pohodu.

Prázdniny mohou být obzvláště náročným obdobím pro starší dospělé. Pokud o těchto prázdninách nemůžete být s přáteli nebo rodinou, hledejte dobrovolnické příležitosti, které vám umožní být s ostatními. Některé neziskovky vás dokonce přijedou vyzvednout, pokud nemůžete řídit.

Vypořádat se s poprázdninovou depresí

Pokud se po prázdninách stále cítíte v depresi, možná máte co do činění s více než jen případem prázdninového blues. O svých příznacích byste měli mluvit se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit příčinu a vytvořit plán léčby.

Co můžete udělat teď

Prázdninové blues jsou skutečné a mohou vážně narušit váš život. Možná budete schopni zmírnit své příznaky provedením několika změn životního stylu, jako je omezení příjmu alkoholu a plánování času s přáteli a rodinou. Pokud změny životního stylu nezmírňují vaše příznaky, měli byste si promluvit se svým lékařem.

Můžete také těžit z předepsaných antidepresiv. Nežádoucí účinky těchto léků se mohou lišit a možná budete muset vyzkoušet několik různých značek, než se rozhodnete pro takovou, která vám vyhovuje. Pokud zjistíte, že léky nezmenšují vaši depresi, může s vámi lékař spolupracovat na dalších možnostech léčby.

Pokračujte ve čtení: 4 lekce o zvládání prázdninové deprese z „Vánoce Charlieho Browna“ »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY