Jak se zbavit keloidů

Co jsou keloidy?

Keloidy jsou vyvýšené nahromaděné jizvy na kůži. Obvykle se tvoří a rostou po ráně, propíchnutí, popálení nebo skvrně.

U některých lidí je tato jizva výraznější a tmavší než zbytek jejich odstínu pleti.

Obrázek keloidu

Jaké jsou způsoby, jak se zbavit keloidů?

V závislosti na vzhledu se někteří lidé mohou chtít zbavit keloidů, které mají.

Existuje několik způsobů, jak to udělat. Některé z těchto domácích metod můžete nejprve vyzkoušet, než se obrátíte na dermatologa s žádostí o předpis nebo bez předpisu.

Domácí prostředky

Aspirin

Recenze z roku 2013 a studie z roku 2015 naznačují, že lokální použití pilulek aspirinu může pomoci při léčbě keloidů. Výzkum zjistil, že aspirin při aplikaci zabraňuje buňkám podporujícím jizvy ve vstupu do keloidního místa. Tímto způsobem se snižuje jak pigmentace, tak velikost keloidů.

Chcete-li vyzkoušet tento lék:

 1. Rozdrťte tři až čtyři tablety aspirinu.
 2. Smíchejte je s dostatečným množstvím vody, aby vznikla pasta.
 3. Aplikujte je na keloidní nebo ránu. Nechte hodinu nebo dvě působit a poté opláchněte.
 4. Opakujte jednou denně, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

Česnek

Tato kořenová zelenina funguje podobně jako aspirin dermatologická zpráva za rok 2011. Blokuje určité enzymy ve vstupu do místa, které přispívají k hromadění tkání a pigmentu. Postupem času může aplikace pomoci zesvětlit jizvy.

Chcete-li použít tuto metodu:

 1. Vezměte dva až tři stroužky čerstvého česneku a rozdrťte je.
 2. Naneste na keloidní oblast a nechte působit asi 15 minut.
 3. Opláchněte vodou a naneste hydratační krém.
 4. Přestaňte používat nebo zkraťte dobu aplikace, pokud vám česnek popálí pokožku.

Miláček

Med obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mohou pomoci snížit keloidy. Med byl zmíněn v recenzi z roku 2015 pro svůj léčebný potenciál konkrétně s keloidy. Je to přitažlivá přírodní alternativa bez potenciálních škodlivých vedlejších účinků nalezených u kortikosteroidů nebo nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je aspirin.

Pro tuto metodu:

 1. Na místě nakapejte trochu surového medu – doporučuje se organický med. Nechte to sedět.
 2. Opláchněte později, pokud bude místo lepkavé.
 3. Aplikujte znovu tak často, jak je potřeba. Doporučuje se používat jej alespoň dvakrát až třikrát denně, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

Cibule

Poměrně mnoho studií podporuje použití cibule na keloidy. Studie z roku 2013 zjistila, že použití cibulového extraktu zastavilo fibroblasty – buňky, které produkují zjizvenou tkáň – ve vstupu do kůže.

Jiná studie z roku 2012 zjistila, že gel z cibulového extraktu urychlil hojení a snížil výšku jizvy. V soudním procesu v roce 2011, snižuje pigmentaci. S největší pravděpodobností je to kvůli obsahu kvercetinu, flavonolu s antioxidačními vlastnostmi.

Chcete-li použít tento lék:

 1. Nakrájejte malou cibuli na malé kousky. Je vhodné použít červenou, bílou nebo žlutou.
 2. Vymačkejte šťávu stlačením čistým hadříkem.
 3. Naneste šťávu na keloidní oblast a nechte ji sedět, dokud nezaschne.
 4. Opláchněte. Aplikujte třikrát až čtyřikrát denně, dokud neuvidíte požadované výsledky.

Lékařské ošetření

Retinoidní krém

Retinoidní krém je derivát vitamínu A neboli retinolu. Stejně jako přírodní prostředky, jako je česnek nebo cibule, krém byl klinicky prokázáno ke snížení keloidního vzhledu.

Ujistěte se, že dodržujete pokyny na produktu s retinoidním krémem, který si zakoupíte.

Silikonový

Silikonový gel nebo fólie mohou být doporučením vašeho lékaře. Soud z roku 2013 zjistil, že jsou stejně účinné jako retinoidní krém. Postupujte podle pokynů nebo pokynů na silikonovém produktu, který si zakoupíte, nebo podle pokynů svého lékaře.

Steroidní injekce

Je známo, že injekce steroidních protizánětlivých léků pomáhají s keloidy. Ukázalo se však, že tyto jsou účinnější po velké léčbě keloidů. To zahrnuje chirurgické odstranění jizev, laserové ošetření a další, jak je uvedeno v bodě a studie 2014.

Kombinace různých injekčních steroidů se také ukázala být úspěšnější v a analýza roku 2012. Byla však hlášena 80procentní míra opakování. Poraďte se se svým lékařem o používání injekčních steroidů v kombinaci s chirurgickým zákrokem, laserovým odstraněním nebo jinými operacemi.

Prevence keloidů v budoucnu

Pokud jste si vědomi toho, že by se u vás mohly vyvinout keloidy, existují způsoby, jak jim zabránit. Pokud se u vás již keloidy vyvinuly, lze přijmout určitá opatření, aby se zabránilo dalšímu rozvoji.

Vyhněte se kosmetické chirurgii

I když je nutná nějaká operace, vyhněte se procedurám, jako je kosmetická chirurgie. Chirurgické úpravy kůže mohou způsobit keloidy. Pokud jste měli keloidy po operaci nebo si myslíte, že byste je mohli dostat, přehodnoťte operaci. To platí zejména v případě, kdy vám operace nemá zachránit život nebo je potřeba zlepšit váš zdravotní stav.

Vyhněte se (více) tetování nebo piercingu

Tetování a piercing jsou velmi pravděpodobnou příčinou keloidů. Svým způsobem je lze považovat za zbytečný chirurgický zákrok. Důkladně si rozmyslete, jestli keloidy chcete nebo ne, pokud investujete do většího počtu tetování nebo piercingu.

Vyhněte se vytrhávání kůže a praskání pupínků

Snažte se zabránit tomu, abyste si na kůži hromadili nebo tvořili akné. Zánět způsobený těmito exacerbacemi může vést ke keloidům.

Jídlo s sebou

Keloidy jsou zcela neškodné. Jejich užívání by nemělo mít vliv na vaše zdraví. Jejich účinek je čistě kosmetický. Jsou výsledkem přehnané formy přirozených procesů jizvení v těle.

Domácí léky mohou s keloidy docela pomoci. Mohou snížit velikost a pigmentaci, takže jsou méně nápadné. To platí zejména v případě, že používáte domácí prostředky hned po poranění, propíchnutí nebo popálení.

Pokud se keloidy nezlepší pomocí domácích léků, poraďte se se svým lékařem o dalších způsobech léčby. Mohou zahrnovat volně prodejné nebo předepsané krémy a gely.

Chirurgické nebo laserové odstranění jsou také úspěšnou možností léčby, pokud jiné metody nefungují. Mějte však na paměti, že bez ohledu na použitou metodu léčby keloidů, jakmile se vyskytnou, mají velmi vysokou šanci na návrat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY