Jak si udržím sebevědomí při neviditelné nemoci

Vím, co si myslíte: Jak je to přesně možné?

Deprese může být jednou z nemocí, které nejvíce ničí sebevědomí. Je to nemoc, která dělá vaše koníčky a zájmy méněcenné, nemoc, která dělá z vašich přátel nepřátele, nemoc, která se živí vaším světlem a zanechává vám jen temnotu. A přesto, se vším, co bylo řečeno, vy umět vyzařujte sebevědomí, i když žijete s depresí.

Než budu pokračovat, měli byste vědět, že toto není svépomocný článek. Toto není článek „Mohu změnit váš život za 10 dní“. Spíše se jedná o článek typu „jste silnější, statečnější a úžasnější, než si myslíte, tak si dejte uznání“. Říkám to, protože to je to, co jsem se o sobě dozvěděl.

Bipolární a já

Žiji s bipolární poruchou. Je to duševní choroba s obdobími těžkých pádů a vrcholů. Diagnózu jsem obdržel v roce 2011 a během let jsem se naučil mnoho mechanismů zvládání, jak se vypořádat se svým stavem.

Za svou nemoc se ani v nejmenším nestydím. Začala jsem trpět, když mi bylo 14. Rozvinula se u mě bulimie a začala jsem se sebepoškozovat, abych se vyrovnala s myšlenkami, které se mi honily hlavou. Nikdo nevěděl, co se se mnou děje, protože tenkrát se o tom na veřejnosti prostě nemluvilo. Bylo to zcela stigmatizované, zcela tabuizované.

Dnes provozuji účet na Instagramu, abych upozornil na duševní choroby a zvýšil povědomí o různých stavech – nejen o mých. I když jsem si občas potřeboval odpočinout od sociálních sítí, opravdu mi to pomohlo najít sílu v dobách slabosti díky spojení s ostatními. Ale kdybys mi před rokem řekl, že budu mít sebevědomí milovat nejen své tělo, ale i svá nejhlubší a nejtemnější tajemství, vysmál bych se ti do očí. Mě? Být sebevědomý a šťastný sám se sebou? V žádném případě.

Láska potřebuje čas, aby rostla

Postupem času jsem však začal být sebevědomější. Ano, stále se potýkám s nízkým sebevědomím a negativními myšlenkami – nikdy nezmizí. Chce to čas a pochopení, ale naučil jsem se mít rád sám sebe.

Tohle nemůže být dále od pravdy. Skutečnost, že nejen procházíte duševní chorobou, ale také se musíte vypořádat se stigmatem společnosti, znamená, že jste silnější, než si myslíte. Naprosto chápu, že sebevědomí a duševní nemoc nejdou ruku v ruce. Nebudete se každé ráno probouzet s pocitem, že jste na vrcholu světa, připraveni pokořit každý cíl, který si stanovíte.

Co jsem se naučil, je nechat si čas. Dovolte si cítit své emoce. Dejte si kredit. Dej si pauzu. Dejte si výhodu pochybností. A především si dejte lásku, kterou si zasloužíte.

Nejsi tvoje nemoc

Je snadné klást druhé na první místo, zvláště když si nejste jisti sami sebou. Ale možná je čas, abyste se považovali za prioritu. Možná je načase, abyste se přestali kritizovat a vlastně si dali kompliment. Podporujete a povznášíte své přátele – proč ne i sebe?

Negativní myšlenky ve vaší hlavě mohou znít jako vaše vlastní, ale nejsou. Jsou vaší nemocí, která vás přesvědčuje o věcech, které nejste. Nejsi bezcenný, břemeno, selhání. Každé ráno vstáváš. Možná neopustíte postel, možná některé dny nepůjdete do práce, ale žijete a žijete. Ty to děláš!

Potlesk pro vás!

Pamatujte, že ne každý den bude skvělý. Ne každý den vám přinese úžasné zprávy a úžasné zážitky.

Postavte se světu čelem. Podívejte se životu přímo do tváře a řekněte: “Mám to.”

Jsi úžasný. Nezapomeň na to.


Olivii — nebo zkráceně Liv — je 24 let, pochází ze Spojeného království a je blogerkou o duševním zdraví. Miluje všechno gotické, zvláště Halloween. Je také velkým nadšencem pro tetování, zatím má přes 40. Její instagramový účet, který může čas od času zmizet, se dá najít tady.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY