Jak souvisí psoriáza a psoriatická artritida?

Psoriáza a psoriatická artritida

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které urychluje růst kožních buněk. To může způsobit zanícené skvrny na kůži, které svědí nebo jsou citlivé na dotek.

Na psoriázu neexistuje lék. Základní příčinou je věřil, že je genetický. Asi 3,2 % dospělých ve Spojených státech ve věku 20 let a starších má nějakou formu psoriázy.

Psoriatická artritida (PsA) je stav, který se často vyskytuje spolu s psoriázou. Stejně jako jiné typy artritidy způsobuje PsA bolest, ztuhlost a otoky postižených kloubů. Odhaduje se, že asi 30 až 33 procent lidí s psoriázou nakonec vyvine PsA.

Psoriáza a PsA společně jsou někdy označovány jako psoriatické onemocnění.

Psoriatické onemocnění je chronické, což znamená, že neexistuje způsob, jak zcela zastavit výskyt příznaků. Můžete však provést určité změny životního stylu, které vám pomohou snížit riziko vzplanutí a zlepšit celkovou kvalitu života.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak jsou tyto stavy propojeny, jak zvládat své příznaky a další.

Proč se u některých lidí s psoriázou rozvine PsA

Ačkoli se psoriáza a PsA mohou zdát nesouvisející, oba stavy odrážejí základní problémy imunitního systému.

Při psoriáze váš hyperaktivní imunitní systém způsobuje, že se kožní buňky vašeho těla vyvíjejí příliš rychle. To může být vyvoláno mnoha faktory životního prostředí, jako je stres nebo kouření.

Jedna věc, kterou mají tyto spouštěče společné, je to, že stimulují zánětlivou reakci vašeho těla. Stejná zánětlivá reakce se může objevit ve vašich kloubech. PsA způsobují zánětlivé klouby.

U PsA se bílé krvinky zaměřují na tkáně vašeho těla místo toho, aby chránily vaše tělo před cizími látkami. Ačkoli PsA souvisí s psoriázou, má sama o sobě velmi výrazné příznaky. Z tohoto důvodu někteří vědci označovali PsA jako „nemoc v nemoci“.

Vypočítává to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 10 až 20 procent lidí s psoriázou bude pokračovat v rozvoji PsA. To je o něco nižší než údaje poskytnuté Národní nadací pro psoriázu, která uvádí riziko asi 1 ze 3, neboli 30 procent.

Psoriáza je typicky diagnostikována nástupem plaků. Jedná se o šupinaté skvrny vyvýšené, stříbrno-bílé nebo načervenalé kůže. PsA postihuje vaše klouby, obvykle klouby na rukou, nohou a dolní části zad.

PsA může mít mnoho podob. Může vyvolat další vedlejší účinky, jako je únava a snížený rozsah pohybu. Vzhledem k tomu, že psoriáza je viditelněji zjevná, je často snazší diagnostikovat než PsA.

Účinky psoriázy a PsA

Nejběžnější formou psoriázy je plaková psoriáza, známá také jako psoriasis vulgaris. Postihuje 80 až 90 procent všech lidí s psoriázou. Vyznačuje se plaky. Ty mohou přicházet a odcházet, i když je psoriáza chronické nebo dlouhodobé onemocnění.

Stejně jako psoriáza je PsA chronická. PsA je také progresivní stav. Časem se to zhoršuje. Zánětlivá reakce, kterou PsA spouští v kloubech, může vést k postupné destrukci kloubní chrupavky a kosti.

Pokud se tento proces neléčí, může mít za následek zkroucené, bolestivé nebo oteklé klouby, které již nefungují. Bolest kloubů může být rozšířená nebo se může objevit pouze na jedné straně vašeho těla.

Pokud máte psoriatickou chorobu, jste také ohroženi jinými stavy. To zahrnuje:

 • obezita
 • srdeční choroba
 • cukrovka
 • Deprese

Možnosti léčby

Někteří lidé léčí své občasné mírné příznaky psoriázy prostředky aplikovanými přímo na kůži.

Podobně lze mírné vzplanutí PsA občas léčit volně prodejnými (OTC) léky proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve). Tyto léky mají tendenci poskytovat symptomatickou úlevu.

K dispozici jsou další léčby, které se zaměřují buď na psoriázu samotnou, nebo na psoriázu i PsA.

Možnosti léčby pouze pro psoriázu

Nejběžnější léčbou mírné psoriázy jsou lokální kožní krémy a masti. Patří mezi ně vitamin D, kyselina salicylová a třída léků nazývaných kortikosteroidy.

Vitamin D je považován za účinnou léčbu autoimunitních problémů v těle, včetně psoriázy.

Bylo zjištěno, že kortikosteroidy jsou přinejmenším stejně účinné jako vitamín D. Nevýhodou kortikosteroidů je, že časem může jejich používání na kůži vaši pokožku oslabit. Mezi další nežádoucí účinky kortikosteroidů patří:

 • zlomené krevní cévy
 • zarudnutí
 • podráždění
 • kůže, která má modřiny

Kortikosteroidy se pohybují od mírných až po extrémně účinné. Čím silnější jsou léky, tím vyšší je potenciál nežádoucích účinků. Vzhledem k tomu, že lupénka je chronické onemocnění, nejlepší léčbou jsou ty, které lze používat dlouhodobě bez rizika poranění vašeho těla.

Některé domácí léky vám také mohou pomoci zmírnit příznaky psoriázy. Každodenní koupele s epsomskou solí mohou zklidnit šupinaté skvrny na kůži. Bylo zjištěno, že aloe vera a oregonské hrozny pomáhají snižovat podráždění a záněty.

Možnosti léčby psoriázy i PsA

Léky na potlačení aktivity imunitního systému patří mezi nejúčinnější léčbu psoriázy a PsA.

Systémové léky potlačující imunitu často poskytují úlevu pro oba stavy. Vaše riziko sekundárních infekcí a dalších nežádoucích účinků je však při užívání těchto léků větší.

Pokud máte těžkou psoriázu a je vám diagnostikována PsA, může vám lékař předepsat protizánětlivý a imunosupresivní lék methotrexát (Rheumatrex). Tento lék má za cíl zpomalit buňky ve vašem těle, které se reprodukují příliš rychle a způsobují vzplanutí psoriázy.

Mezi časté nežádoucí účinky methotrexátu patří:

 • bolesti hlavy
 • závrať
 • žaludeční nevolnost

Novější třída léků nazývaná biologická léčiva, zejména blokátory TNF, přesněji cílí na specifické části imunitního systému. Z tohoto důvodu může být pravděpodobnější, že je váš lékař doporučí před methotrexátem.

Biologická léčiva snižují zánět a propuknutí psoriázy u většiny lidí, kteří je užívají. Ve Spojených státech existuje řada značek biologických přípravků schválených pro léčbu psoriázy.

Biologika je třeba píchnout injekčně. Některé je třeba podávat častěji než jiné. Mezi běžné nežádoucí účinky patří:

 • alergická reakce
 • podráždění kůže v místě vpichu
 • vyrážka
 • zvýšit riziko infekcí

Jak předcházet psoriáze a vzplanutí PsA

Příznaky psoriatického onemocnění nelze zcela zastavit, ale obvykle je lze léčbou kontrolovat.

Identifikace toho, co spouští vaši psoriázu a vzplanutí PsA, je klíčem k léčbě tohoto stavu. Protože PsA je výsledkem psoriázy, oba stavy mohou být vyvolány stejnými faktory prostředí.

Pro některé lidi, stres může být hlavním spouštěčem vzplanutí psoriázy. Učení se dechových cvičení, cvičení jógy a používání dalších mechanismů zvládání stresu může pomoci zabránit stresovým situacím, aby se vaše příznaky psoriázy zhoršovaly.

Největší změnou životního stylu, která může zmírnit příznaky psoriatického onemocnění, je dieta. Když se podíváte na svou stravu, abyste identifikovali věci, které spouštějí vaše příznaky psoriázy, může to znamenat odstranění některých potravin jako formu léčby.

Je známo, že obezita přispívá k symptomům psoriázy. Udržování zdravé stravy je nezbytné pro dosažení zdravého váhového rozmezí. Pokud se můžete vyhnout nošení dalších kilogramů, studie naznačují, že vaše příznaky budou méně závažné.

Pití alkoholu a kouření mohou také vyvolat vzplanutí, takže omezení nebo úplné odstranění těchto faktorů může být prospěšné.

Výhled

Pokud vám byla diagnostikována psoriáza, je vysoká pravděpodobnost, že se u vás může vyvinout také PsA. Dávejte pozor na příznaky, jako je bolest kloubů nebo slabost. Pokud začnete pociťovat příznaky, navštivte svého lékaře.

Mohou vás poslat ke specialistovi, známému jako revmatolog, který by měl být schopen určit, zda PsA způsobuje vaše příznaky.

Je důležité léčit PsA co nejdříve, aby se minimalizovalo poškození kloubů. Ignorování příznaků vás může vystavit riziku dalších zdravotních problémů. Správná léčba je klíčem k zachování kvality vašeho života a snížení rizika komplikací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY