Jaké jsou příznaky netěsné srdeční chlopně?

Netěsná srdeční chlopeň nemusí způsobovat žádné příznaky nebo se příznaky mohou objevit postupně v průběhu času. Některé z nejčastějších příznaků netěsné srdeční chlopně mohou být způsobeny také jinými stavy.

Vaše srdce má čtyři chlopně, které se otevírají a zavírají, aby kontrolovaly průtok krve vaším srdcem. Ale když se srdeční chlopeň nemůže správně zavřít, krev může místo pohybu vpřed prosakovat dozadu.

Z lékařského hlediska je tento stav známý jako ventilová regurgitace nebo chlopňová nedostatečnost. Někteří lidé to také označují jako netěsnou srdeční chlopeň.

Pokud máte mírnou regurgitaci chlopně, nemusíte mít žádné příznaky a stav nemusí způsobit dlouhodobé komplikace.

Ale netěsná srdeční chlopeň může být natolik závažná, že významně ovlivňuje srdeční funkci a způsobuje různé příznaky. Tento článek se blíže podívá na tyto příznaky a na to, co mohou znamenat.

Jak vypadá netěsná srdeční chlopeň?

Pokud máte mírnou regurgitaci chlopní, nemusíte mít žádné znatelné příznaky. Možná ani nevíte, že máte děravou srdeční chlopeň, dokud váš lékař neposlouchá vaše srdce stetoskopem a neuslyší něco podezřelého, jako je srdeční šelest. Je také možné, že regurgitace chlopně bude detekována při provádění testů na jiné, nesouvisející problémy.

Pokud jsou přítomny příznaky, mohou se postupně objevovat. To znamená, že nemusíte okamžitě předpokládat, že příznaky souvisejí s onemocněním srdečních chlopní.

Také mnoho lidí, kteří mají příznaky onemocnění srdeční chlopně často si je pletou pro normální fyzické změny, které se vyvíjejí s přibývajícím věkem.

Některé z nejčastějších příznaků netěsné srdeční chlopně zahrnují:

 • bolest nebo nepohodlí na hrudi
 • závratě nebo točení hlavy
 • únava
 • bušení srdce nebo pocit, jako by vaše srdce vynechávalo tep nebo tlouklo opravdu rychle

 • dušnost a/nebo potíže s dýcháním vleže

 • otoky dolních končetin nebo břicha
 • slabost

Některé typy chlopenní regurgitace se také projevují svými vlastními příznaky.

Například regurgitace mitrální chlopně může vyvolat kongesci a kašel. Regurgitace trikuspidální chlopně je spojena se zvětšenými játry a pulzujícími krčními žilami.

Jaké příznaky mohou být známkou toho, že se netěsná srdeční chlopeň zhoršuje?

Pokud vám byla diagnostikována netěsná srdeční chlopeň, American Heart Association (AHA) vám to doporučuje sledovat své příznaky takže budeš vědět, jestli se zhoršují.

Jedním z příznaků, že se regurgitace vaší chlopně zhoršuje, je, když si začnete všímat, že je obtížnější se namáhat.

Pokud vás například při chůzi po schodech dříve trochu dýchalo, ale nyní mnohem hůře popadáte dech, může to být známkou toho, že vaše onemocnění chlopní postupuje.

Podobně, pokud byste mohli chodit 40 minut, aniž byste se příliš unavili, ale nyní můžete chodit pouze 20 minut, než se unaví, může to být známkou toho, že se vaše děravá srdeční chlopeň zhoršuje.

Pokud dostanete závratě a potřebujete si lehnout, abyste se zotavili, poznamenejte si, jak často se to stává a jak dlouho trvá, než se budete cítit lépe. Pokud se frekvence a trvání těchto epizod zvyšuje, určitě to sdělte svému lékaři.

Mezi další příznaky, které mohou být známkou zhoršení regurgitace chlopní, patří:

 • větší potíže s hlubokým nádechem, zejména vleže
 • zvýšené bušení srdce
 • častější nebo zhoršující se bolest nebo tlak na hrudi
 • zvýšené otoky kotníků a nohou
 • nevysvětlitelná mdloby

Jak se léčí netěsná srdeční chlopeň?

Pokud vaše netěsná srdeční chlopeň není příliš vážná, léčba obvykle zahrnuje zaměření na změny životního stylu, léčbu jakýchkoli souběžných zdravotních stavů a ​​léky ke kontrole krevního tlaku.

Ve vážnějších případech může lékař doporučit opravu nebo výměnu poškozené chlopně.

A zpráva za rok 2020 American College of Cardiology naznačuje, že dva hlavní cíle intervencí při regurgitaci chlopně jsou úleva od symptomů a prevence přetížení levé komory – abnormální zátěže hlavní čerpací komory srdce (levé komory), která může vést k srdečnímu selhání.

Pokud váš zdravotnický tým rozhodne, že je nutný zásah, může být vhodný jeden z následujících postupů:

 • Oprava srdeční chlopně: Při opravě srdeční chlopně mohou být cípy chlopně oříznuty nebo záplatovány, aby se mohly správně uzavřít. Další oblíbenou možností je prstencová anuloplastika, která zahrnuje umístění prstence vyrobeného z kovu, tkáně nebo látky kolem přirozeného prstence chlopně, aby pomohl utáhnout nebo stabilizovat netěsný ventil.
 • Výměna srdeční chlopně: Při náhradě srdeční chlopně je nemocná chlopeň nahrazena chlopní vyrobenou z kovu nebo tkáně od prasečího, kravského nebo lidského dárce.

Je netěsná srdeční chlopeň vážná?

Pokud netěsná srdeční chlopeň nezpůsobuje žádné příznaky a vaše srdce vypadá, že funguje dobře, může to být stav, který je třeba sledovat, ale neléčit. Váš lékař bude chtít nastavit pravidelné schůzky, aby mohl sledovat regurgitaci vaší chlopně.

Netěsná srdeční chlopeň se může stát vážnou, když ovlivňuje vaši schopnost cvičit, spát a fungovat po celý den. Hlavním problémem regurgitace chlopně je to, že může způsobit, že srdce bude pracovat tvrději než normálně. To může srdce oslabit až k srdečnímu selhání.

Zobrazovací testy a další screeningy mohou určit závažnost regurgitace vaší srdeční chlopně. Některé z nejběžnějších diagnostických nástrojů zahrnují:

 • Echokardiogram: používá zvukové vlny k vytvoření pohyblivých obrázků vašeho srdce, které bije
 • Zobrazování srdeční magnetickou rezonancí (MRI): používá rádiové vlny a magnety k vytvoření detailních snímků vašeho srdce a srdečních chlopní
 • CT vyšetření: zachytí sérii rentgenových snímků a vytvoří průřezový obraz vašeho srdce a srdečních chlopní
 • Srdeční katetrizace: zahrnuje zavedení katétru (dlouhá, tenká trubice) do tepny v tříslech, krku nebo paži a poté navlečení k srdci, kde vyhodnotí funkci srdeční chlopně

Pokud váš lékař zjistí, že se vaše netěsná srdeční chlopeň zhoršuje, může vám doporučit opravu chlopně. Pokud je ventil příliš poškozený na opravu, může být nejlepší volbou výměna ventilu.

Včasné ošetření netěsné chlopně, dříve než se objeví další komplikace, může pomoci předejít vážným srdečním komplikacím a zlepšit kvalitu vašeho života.

Jak dlouho můžete žít s netěsnou srdeční chlopní?

Výhled na netěsnou srdeční chlopeň závisí na mnoha faktorech, jako jsou:

 • věk v době diagnózy a léčby
 • přítomnost jiných srdečních problémů, jako jsou arytmie nebo kardiovaskulární onemocnění
 • závažnost postižené chlopně
 • která srdeční chlopeň je postižena
 • typ léčby, který je potřeba

Mírný případ netěsné srdeční chlopně nemusí způsobit žádné příznaky ani vést k závažným komplikacím. Ale když se příznaky objeví, obvykle zahrnují bolest na hrudi nebo nepohodlí, potíže s dýcháním, únavu, závratě a bušení srdce.

Tyto příznaky se mohou časem zhoršit, pokud regurgitace chlopně postupuje a stává se závažnější.

Netěsná srdeční chlopeň je často léčitelná. Proto je důležité získat správnou diagnózu, pokud zaznamenáte jakékoli související příznaky. Čím dříve dostanete správný typ léčby netěsné chlopně, tím nižší je riziko vzniku závažných srdečních komplikací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY