Jaké jsou příznaky vysazení laxativ?

Projímavé abstinenční příznaky se rozvíjejí po dlouhodobém užívání nebo nadměrném užívání těchto léků. Toto jsou dočasné příznaky a jsou obvykle mírné.

Laxativa jsou typy léků používaných k léčbě zácpy. Používají se především krátkodobě.

Zatímco krátkodobé užívání laxativ je obecně považováno za bezpečné pro většinu dospělých, existují možná rizika, zejména pokud jsou užívána v nadměrném množství nebo pokud jsou používána pro jiné účely, jako je hubnutí.

Pokud jste v minulosti laxativa zneužívali nebo jste tyto přípravky používali déle, než bylo zamýšleno a ve velkých množstvích, je možné zaznamenat projímavé abstinenční příznaky. Zde jsou důležité informace, které je třeba zvážit při konzultaci s lékařem.

Získání pomoci při nadměrném užívání laxativ

Pokud se vy nebo váš blízký potýkáte s nadměrným nebo nesprávným užíváním projímadel, požádejte o pomoc odborníka na duševní zdraví. Národní aliance pro poruchy příjmu potravy, která nabízí denní linku pomoci s licencovanými terapeuty a online vyhledávací nástroj pro možnosti léčby.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou příznaky ukončení krátkodobého užívání laxativ?

Laxativa se obvykle používají krátkodobě nebo až 1 týden v kuse. Cílem je přestat je užívat, jakmile se vaše příznaky zácpy zlepší.

Laxativní abstinenční příznaky nejsou spojeny s obecným krátkodobým užíváním. Ale vedlejší účinky jsou možné, i když tyto léky užíváte jen příležitostně. Tyto zahrnují:

 • nadýmání
 • křeče
 • nadýmání
 • průjem
 • nevolnost
 • dehydratace

Na rozdíl od abstinenčních příznaků jsou vedlejší účinky laxativ obvykle mírné a vymizí poté, co tyto léky přestanete užívat.

Jaké jsou příznaky ukončení dlouhodobého užívání laxativ?

Zhoršující se zácpa a nadýmání jsou všechny možné příznaky ukončení dlouhodobého užívání laxativ. Toto je způsob, jakým se vaše tělo snaží dostat zpět do normálu.

Mezi další možné příznaky patří zvýšené:

 • bolest břicha
 • plyn
 • inkontinence (neschopnost ovládat pohyby močového měchýře nebo střev)

Většina lidí, kteří přestanou užívat laxativa, může zvrátit vedlejší účinky dlouhodobého užívání. Někteří lidé však mohou trpět chronickými gastrointestinálními potížemi, včetně obstrukce střev a poškození ledvin.

Laxativní abstinenční přírůstek hmotnosti

Krátkodobé užívání laxativ pro úlevu od zácpy pravděpodobně nezpůsobí nárůst hmotnosti, jakmile je přestanete užívat.

V případech, kdy jsou laxativa zneužívána pro účely hubnutí, je možné zaznamenat mírný nárůst hmotnosti. Ale žádná nabraná váha není z tělesného tuku, ale spíše ze zadržování tekutin.

Je možné se stát závislým na laxativech?

Zatímco laxativa sama o sobě nejsou považována za návyková, je možné se stát závislými na těchto lécích. To může být případ, pokud máte nediagnostikovaný zdravotní stav, jako je zánětlivé onemocnění střev, nebo pokud je užíváte z jiných důvodů, než je zácpa.

Některé typy laxativ mohou být zneužívány více než jiné, když je lidé používají pro hubnutí nebo očistné metody.

To může být případ stimulačních laxativ, která působí tak, že zapojují střevní svaly, aby vypudily stolici. Osmotická laxativa se také někdy nesprávně používají pro účely hubnutí, protože odvádějí vodu z těla a do stolice.

Jaké jsou příznaky nadměrného užívání laxativ?

Kromě abstinenčních příznaků je také důležité vzít v úvahu příznaky nadměrného užívání laxativ. Příliš dlouhé nebo příliš časté používání laxativ může způsobit nerovnováhu elektrolytů a střevní neprůchodnost. Mohou způsobit různé příznaky, jako například:

 • dehydratace
 • průjem
 • silná bolest břicha
 • nevolnost
 • zhoršující se plynatost nebo zácpa
 • svalová slabost
 • nepravidelný srdeční tep
 • necitlivost
 • ochrnutí
 • záchvaty

Nadměrné užívání laxativ je také spojeno s otoky a kluby.

Navíc výzkumníci jednoho studie 2018 zjistili potenciální korelaci mezi užíváním laxativ a zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva.

Jak se léčí nadměrné užívání laxativ?

Přesná léčba nadměrného užívání laxativ závisí na tom, jak dlouho jste léky užívali, a na závažnosti jakýchkoli vedlejších účinků, které byste mohli pociťovat při jejich nesprávném použití.

Lékař může například doporučit, abyste postupně snižovali užívání laxativ, abyste minimalizovali abstinenční příznaky. Mohou vám také doporučit, abyste úplně přestali užívat laxativa. Nadužívání spojené s poruchou příjmu potravy může vyžadovat terapii a další léčbu duševního zdraví.

Jeden studie 2023 zjistili, že zneužití projímadla může narušit váš střevní mikrobiom. V takových případech se můžete zeptat lékaře, zda by vám mohl pomoci probiotický doplněk.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy a poruchy příjmu potravy mohou postihnout kohokoli, bez ohledu na pohlaví, rasu, věk, socioekonomický status nebo jiné identity.

Mohou být způsobeny jakoukoli kombinací biologických, sociálních, kulturních a environmentálních faktorů – nejen vystavením dietní kultuře.

Zvažte konzultaci se zdravotnickým pracovníkem nebo kontaktování Národní aliance pro poruchy příjmu potravy, která nabízí denní linku pomoci s licencovanými terapeuty a online vyhledávací nástroj pro možnosti léčby.

Bylo to užitečné?

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud budete mít zácpu déle než týden po užití laxativ, zvažte okamžité zavolání lékaře. To by mohlo být příznakem vážnějšího základního zdravotního stavu, který vyžaduje jinou léčbu než laxativa.

Na druhou stranu, pokud jste užívali projímadla po dlouhou dobu nebo ve velkých dávkách, zde je návod, jak můžete získat pomoc.

Získání pomoci při symptomech po vysazení laxativ

Dočasné zadržování vody, nadýmání a zhoršující se zácpa jsou všechny možné příznaky, které se mohou vyvinout při vysazení laxativ. Ty by měly zmizet samy.

Pokud však příznaky pociťujete déle než několik dní a pokud se zhoršují, zkuste zavolat o pomoc lékaře. Pokud trpíte zadržováním vody, mohou vám předepsat diuretikum.

Získání pomoci při nadměrném užívání laxativ

V závislosti na důvodech nadměrného užívání laxativ můžete být odkázáni na gastroenterologa, který vám pomůže léčit základní trávicí onemocnění, nebo možná k odborníkovi na duševní zdraví, který vám pomůže léčit poruchu příjmu potravy.

Pokud zjistíte, že k léčbě zácpy používáte projímadla déle než týden, navštivte lékaře. Na druhou stranu zvažte návštěvu odborníka v oblasti duševního zdraví, pokud vy nebo váš blízký bojujete s nadměrným užíváním projímadel pro účely hubnutí.

Často kladené otázky o nadměrném užívání projímadel

Nadužívání laxativ lze léčit vysazením tohoto léku, ale nežádoucí vedlejší účinky mohou tento proces ztížit. Zde je seznam běžných otázek o nadměrném užívání laxativ a o tom, jak jej lze léčit.

Co se stane, když každý den užíváte projímadla?

Každodenní užívání projímadel není bezpečné a může vést k obstrukci střev z velké stolice, která uvízne ve střevech. Dehydratace je také dalším vážným důsledkem každodenního užívání laxativ. Z těchto důvodů by laxativa neměla být užívána déle než 1 týden.

Jak můžete zvrátit závislost na projímadlech?

Závislost na laxativu může vyžadovat léčbu lékařem.

Lékař může také doporučit, abyste si osvojili návyky zdravého životního stylu, místo abyste sahali po laxativech pokaždé, když se u vás objeví zácpa. Pití vody, konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a každodenní cvičení mohou pomoci léčit a předcházet zácpě.

Jak obnovíte funkci střev po nadměrném užívání laxativ?

Čas je nejlepším zdrojem pro obnovení funkce střev po nadměrném užívání laxativ. Můžete si také pomoci tím, že budete jíst potraviny bohaté na vlákninu, pít hodně vody a cvičit, abyste udrželi pravidelnost.

Odnést

Pokud se potýkáte s abstinenčními příznaky nebo jste závislí na laxativech, zvažte návštěvu lékaře, který vám pomůže.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY