Jaké jsou různé druhy alkoholu?

Alkoholické nápoje se vyrábějí fermentací různých druhů obilovin, ovoce a zeleniny. Tento proces vytváří etanol, poživatelný typ alkoholu.

Některé alkoholy procházejí dalším procesem zvaným destilace, který odstraňuje vodu a zvyšuje obsah alkoholu.

Každý likér je vytvořen prostřednictvím jedinečného procesu a každý proces manipuluje s profilem chuti a obsahem alkoholu v nápoji.

Alkohol podle objemu (ABV) označuje počet milimetrů (ml) čistého etanolu na každých 100 ml nebo 3,4 unce (oz) tekutiny (fl). Základní likéry jsou destilované a mají vyšší ABV než nedestilované nápoje.

Důkaz jakéhokoli likéru lze nalézt zdvojnásobením procenta ABV.

Mnoho z níže uvedených ABV a kalorií je založeno na údajích od Drinkaware, nezávislé charitativní organizace, jejímž cílem je snížit škody související s alkoholem.

Základní likéry

Alkohol se obvykle dělí do šesti hlavních kategorií: gin, vodka, whisky, tequila, rum a brandy. Tyto destiláty si můžete vychutnat jako samostatný nápoj nebo použít jako základ do míchaného nápoje nebo koktejlu.

Gin

Gin se obvykle vyrábí z pšenice, obilí nebo ječmene, který je fermentován a destilován. Plody jalovce se používají k tomu, aby likéru získaly převládající chuť.

Jedna dávka (44 ml nebo 1,5 fl oz) ginu obvykle obsahuje 40–55 % alkoholu a asi 97 kalorií. Mezi oblíbené ginové koktejly patří gin s tonikem, martini a Tom Collins.

Vodka

Vodka je oblíbená v koktejlech díky svému profilu téměř bez chuti. Vyrobeno z brambor, žita nebo pšenice, ABV se může pohybovat od 40 do 90 % na dávku.

Vodka se 40 % ABV obsahuje asi 97 kalorií na jeden výstřel. Mezi oblíbené vodkové koktejly patří vodka a klubová soda, Cosmopolitan a Moskevský mezek.

Whisky

Whisky se vyrábí z fermentovaného a destilovaného obilí, obvykle z žita, kukuřice, ječmene nebo pšenice. Jedna dávka whisky má obvykle 40-50 % ABV a obsahuje asi 105 kalorií.

Mezi oblíbené whisky koktejly patří Jack and Coke, whisky sour a Old Fashioned.

Tequila

Tequila se vyrábí z rostliny modré agáve, která pochází z Mexika. Panák tequily má obvykle 40–55 % ABV a obsahuje asi 97 kalorií.

Tequila se používá k výrobě Tequily sunrise, Paloma, nebo se užívá přímo jako výstřel s limetkou.

Rum

Rum se stal populárním v 18. století, když cestovatelé objevovali pobřežní pobřeží. Obvykle se vyrábí z melasy z cukrové třtiny nebo šťávy z cukrové třtiny.

Většina rumů má kolem 40 % ABV a obsahuje asi 97 kalorií.

Mezi oblíbené rumové koktejly patří Piña Colada, rumový punč a daiquiri.

Brandy

Brandy je v podstatě destilované víno. Jablko a švestka jsou oblíbené příchutě, ale brandy lze vyrobit z jakéhokoli ovoce.

Panák brandy má 35–60 % ABV a obsahuje asi 97 kalorií.

Mezi oblíbené brandy koktejly patří Sidecar, Pisco punč a vaječný koňak.

Saké, shōchū a soju

Některé lihoviny jsou vytvářeny a vyráběny ve východní Asii jiným procesem.

Saké je oblíbený japonský alkohol vyrobený z fermentované rýže a obsahuje kolem 13–17 % alkoholu.

Existuje pět typů saké:

 • Gindžó-šu
 • Honjōzō-šu
 • Daiginjō-šu
 • Namazake
 • Junmai-shu

Jedna dávka saké má asi 59 kalorií.

Shōchū je také z Japonska a vyrábí se ze sladkých brambor, rýže a ječmene. Shōchū je typicky 20-35% alkoholu. Existují dva typy: otsuri a korui.

Jedna dávka shōchū má asi 39 kalorií.

Soju je korejská lihovina podobná vodce a obvykle obsahuje kolem 20 % alkoholu. Vyrábí se z rýže nebo sladkých brambor. Jedna dávka soju má asi 60 kalorií.

Likéry

Likéry jsou ochuceny přírodními nebo umělými sladidly a často se používají spolu se základními likéry k výrobě koktejlů. Likéry mají obvykle vyšší obsah kalorií než základní likéry.

Panák absinthu má například 45–74 % alkoholu a obsahuje asi 153 kalorií.

Mezi další oblíbené likéry patří:

 • Amaretto (21–28 % ABV)

 • Šnaps (15–20 % ABV)
 • Trojitá sekunda (20–40 % ABV)
 • Curaçao (15–40 % ABV)

Nefortifikovaná a fortifikovaná vína

Obsah alkoholu v nefortifikovaném víně je obvykle nižší než v likérech, typicky se pohybuje mezi 12–15 %. Fortifikovaná vína mají 16–24 % ABV.

Jedna porce vína je 174 ml nebo 5 fl oz.

Červené

Červené víno se vyrábí rozdrcením tmavě zbarvených hroznů a jejich ponecháním kvasit. Slupky jsou ponechány na hroznu, aby pomohly ovlivnit hlubokou barvu a chuť vína.

Mezi oblíbená červená vína patří cabernet sauvignon, merlot a pinot noir.

Jedna porce červeného vína má kolem 125 kalorií.

Růže

Rosé se vyrábí stejným způsobem jako červené víno, ale fermentuje se kratší dobu. Rosé obvykle obsahuje přírodní cukr a škroby, díky čemuž je počet kalorií vyšší než základní likéry. Může být tichý nebo šumivý.

Jedna porce červeného vína má kolem 138 kalorií.

Bílý

Bílé víno se vyrábí z kvašených hroznů bez slupek. Všechny hrozny mají uvnitř stejnou světlou barvu, takže k výrobě bílého vína lze použít jakýkoli hrozn.

Mezi oblíbená bílá vína patří chardonnay, sauvignon blanc a pinot grigio.

Jedna porce bílého vína má kolem 120 kalorií.

Šumivé

Šumivé víno, známé také jako dezertní víno, obsahuje oxid uhličitý, aby bylo bublinkové.

Mezi oblíbená šumivá vína patří prosecco, šampaňské a cava.

Jedna porce sektu má kolem 100 kalorií.

Opevněný

Fortifikovaná vína obsahují přidaný destilovaný alkohol. Poté, co jsou hrozny zkvašeny, jsou obohaceny lihovinami, jako je brandy, čímž se zvyšuje obsah alkoholu.

Vermut je typ obohaceného bílého vína běžně používaného v koktejlech. Další oblíbená obohacená vína jsou marsala, Disaronno a sherry.

Jedna porce alkoholizovaného vína může mít téměř dvojnásobné množství kalorií než červené víno.

Pivo a další nápoje

Jedna porce piva je 355 ml nebo 12 fl oz.

Ležák

Ležák jsou křupavý a vyrobený ze speciálního druhu kvasinek zvaných Saccharomyces pastorianus. Během fermentace se kvasinky shromažďují na dně nádrže po dobu několika měsíců, než jsou připraveny k užívání.

Existují 3 hlavní typy ležáku: světlý, tmavý a vídeňský.

Jedna porce světlého ležáku (jako Plzeňský) má obvykle 4–6 % ABV a přibližně 150 kalorií.

Ale

Ale se vyrábí z jiné formy kvasinek zvané Saccharomyces cerevisiae. Tento typ kvasinek stoupá do horní části nádrže během fermentace a dává alkoholu aromatický chuťový profil.

Existuje 12 hlavních druhů piva. Mezi oblíbená piva patří:

 • Americká světlá piva (APA)
 • Indie pale ales (IPA)
 • tlustí
 • vrátní

Jedna porce piva má obvykle 3-3,5 % ABV, u některých speciálních piv až 12 % ABV. Jedna porce IPA má kolem 200 kalorií.

Lambic

Lambic je pšeničné pivo fermentované vystavením divokým kvasinkám a bakteriím v Belgii. Existuje několik druhů, včetně gueuze, kriek a ovocného piva Lambic.

Jedna porce Lambicu má obvykle 2–6 % ABV a přibližně 200 kalorií.

Ostatní fermentované nápoje

Jiné nápoje mohou být vytvořeny fermentací různých druhů cukrů.

Z fermentovaných jablek se vyrábí například mošt. 12 oz porce alkoholického cideru má obvykle 5 % ABV a přibližně 120 kalorií.

Medovina je směs zkvašeného medu a vody a má 5–20 % ABV. Porce 6 fl oz má přibližně 250 kalorií.

Kombucha pochází ze slazeného čaje, který byl fermentován a zaveden do kvasinek. Kombucha z obchodu má obsah alkoholu 0,5 % a přibližně 120 kalorií. Kombucha s přídavkem alkoholu („tvrdá kombucha“) bude mít vyšší obsah alkoholu.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi destilovaným a nedestilovaným likérem?

Alkoholické nápoje spadají do jedné ze dvou kategorií – destilované a nedestilované.

Nedestilované lihoviny procházejí fermentačním procesem za vzniku etanolu. Destilované lihoviny procházejí druhým procesem, kde se odstraňuje voda, aby se zvýšila ABV.

Jaký druh alkoholu je nejsilnější?

Destilované likéry jsou považovány za nejsilnější typ alkoholu. Spirytus je vodka, která je 192 důkazem nejvyšší ABV (96 %) na trhu.

Jaký druh alkoholu je nejméně účinný?

Pivo je nejméně silný alkoholický nápoj, u některých lehkých piv je obsah 2 % ABV.

Sečteno a podtrženo

Mnoho různých přísad a procesů může vytvořit alkohol. Obsah alkoholu v každém nápoji je určen množstvím čistého etanolu na 100 ml nebo 3,4 unce.

Ať už si vyberete jakýkoli nápoj, zůstaňte v bezpečí a pijte zodpovědně.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY