Jaké jsou účinky kouření trávy s COVID-19?

Kouření konopí by mohlo zhoršit účinky COVID-19 podrážděním dýchacího systému. Některé studie však zjistily lepší výsledky u uživatelů konopí hospitalizovaných s COVID-19 než u neuživatelů.

COVID-19 ovlivňuje dýchací systém, stejně jako kouření a vaping, ale účinky kouření konopí s COVID-19 se liší od účinků kouření tabáku.

O účincích konopí na COVID-19 toho zatím mnoho nevíme, protože COVID-19 je stále relativně nový, ale proběhla řada studií, které lidem umožnily zjistit více.

Ať už chcete vědět, jak kouření konopí ovlivňuje tělo, když máte COVID-19, nebo jak snížit riziko přenosu viru při kouření nebo vapingu, pokračujte ve čtení.

Pokud již kouříte nebo vapujete konopí, měli byste přestat, pokud se u vás rozvine COVID-19?

Existují důkazy, že kouření konopí nebo tabáku může zvýšit vaši náchylnost k COVID-19 a zhoršit jeho příznaky.

Zároveň má konopí imunomodulační vlastnosti – upravuje reakci imunitního systému – a to by mohlo pomoci vašemu tělu v reakci na virus.

Někteří zdravotníci doporučují, abyste přestali kouřit nebo vapovat, pokud se u vás rozvine COVID-19, protože může podráždit váš dýchací systém a zvýšit pravděpodobnost rozvoje závažnějších příznaků.

Pro lidi, kteří mají vyšší toleranci nebo závislost na konopí, to však nemusí být vzhledem k abstinenčním příznakům dobrý nápad.

Abstinenční příznaky mohou zahrnovat následující:

  • deprese, úzkost a podrážděnost

  • rozrušení a neklid

  • změny nálady
  • potíže se spánkem
  • bolesti hlavy
  • zimnice
  • bolest břicha
  • snížená chuť k jídlu
  • touhy po konopí

Abstinenční příznaky se obvykle objevují den nebo 2 po ukončení užívání konopí, přičemž příznaky budou pravděpodobně nejsilnější během prvního týdne a obvykle vymizí po 4 týdnech.

Co můžete udělat pro snížení rizika rozvoje COVID-19 při kouření nebo vapování konopí?

Pokud kouříte nebo vapujete konopí, je dobré se vyvarovat sdílení jointů, bongů nebo jakéhokoli jiného vybavení.

SARS-CoV-2, nový koronavirus, který způsobuje COVID-19, se přenáší prostřednictvím respiračních kapiček, které se uvolňují, když mluvíte, kýcháte nebo kašlete, a když se dotýkáte kuřáckého nebo vapovacího zařízení, které byste mohli sdílet.

Příprava vlastního konopí může dále snížit vaše riziko přenosu ve srovnání s tím, kdy ho někdo připravuje za vás.

Pokud koulíte jointa pro ostatní nebo někdo jiný válí za vás, ideální je mytí rukou mýdlem a vodou nebo dezinfekcí na ruce a nošení roušky.

Stejně tak je nejlepší použít houbu a vodu k utěsnění spoje nebo tupé místo, než je olizovat. Před předáním můžete zvážit vložení kloubu nebo tupu do plastového sáčku.

Můžete také zvážit alternativy ke kouření, jako jsou potraviny nebo konopný olej.

Jak kouření nebo vaping konopí ovlivňuje tělo, když máte COVID-19?

Podle studie z roku 2022Pravidelní uživatelé konopí měli horší míru přežití než ostatní, i když byli upraveni podle faktorů, jako je věk, pohlaví a historie kouření.

Další studiepublikovaná v roce 2022, zjistila lepší výsledky u uživatelů konopí hospitalizovaných s COVID-19 než u neuživatelů – možná částečně kvůli imunomodulačním vlastnostem látky.

A v předběžných buněčných studiích měly některé kmeny konopí pozitivní účinek na koronaviry SARS ovlivněním receptorů v ústech, dýchacích cestách a střevní tkáni.

Rovněž stojí za zvážení, že mnoho uživatelů konopí kouří tabák vedle konopí a užívání tabáku může vést k závažnějším následkům COVID-19.

Jak kouření nebo vapování konopí ovlivňuje tělo, když máte dlouho COVID?

Proběhly studie studující účinky léčebného konopí u lidí žijících dlouhodobě s COVID.

Výsledky však ještě nebyly zveřejněny a není známo, jaké účinky má kouření nebo vapování konopí na tělo, když máte dlouho COVID.

Jak již bylo řečeno, někteří lidé s dlouhým onemocněním COVID řekli, že to pomohlo zmírnit jejich příznaky.

Jedním z příznaků dlouhého COVID je dušnost a kouření nebo vaping může dráždit vaše dýchací cesty a způsobit vám dušnost. Takže v tomto ohledu může mít kouření nebo vapování konopí negativní vliv.

Další často kladené otázky

Je u vás větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine COVID-19 nebo dlouhý COVID, pokud kouříte nebo vapujete konopí?

Předpokládá se, že kouření konopí může zvýšit náchylnost k COVID-19. Vdechování konopného kouře totiž může narušit dýchací systém.

Na druhé straně by to mohlo zhoršit i respirační příznaky COVID-19, což by mohlo zvýšit pravděpodobnost komplikací, jako je zápal plic.

Ještě něco, co je třeba zvážit, je pravděpodobnost přenosu nového koronaviru prostřednictvím sdílení jointů a bongů nebo toho, že vám jointa udělá někdo jiný.

Je větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine COVID-19 nebo dlouhý COVID, pokud kouříte cigarety nebo vapujete nikotin?

Stejně jako kouření konopí může zvýšit náchylnost k COVID-19, kouření tabáku může zvýšit pravděpodobnost, že se u vás rozvine COVID-19.

Nejen to, ale kouření tabáku může zvýšit pravděpodobnost vývoje dlouhodobého COVID.

Zhoršuje kouření nebo vaping jakéhokoli druhu příznaky COVID-19?

Zdravotní odborníci doporučují během infekce COVID-19 nekouřit ani vaping jakéhokoli druhu, protože může dráždit dýchací cesty a zhoršovat příznaky COVID-19.

Sečteno a podtrženo

Zatímco důkazy jsou někdy protichůdné, kouření nebo vapování konopí (nebo tabáku) by mohlo zvýšit pravděpodobnost, že se nakazíte COVID-19 a/nebo zhoršíte příznaky.

Ukončení může pomoci snížit toto riziko, takže pokud jste přemýšleli o ukončení, mohl by být ideální čas začít. Pokud uvažujete o ukončení, existují linky pomoci a aplikace, které vám mohou nabídnout podporu.

Pokud kouříte nebo vapujete konopí, existují opatření, která můžete přijmout, abyste snížili potenciální pravděpodobnost infekce COVID-19 nebo závažnost příznaků, jako je nesdílení zařízení, snížení množství užívání nebo nahrazení nekuřáckých forem, jako jsou potraviny.


Adam England žije ve Velké Británii a jeho práce se objevily v řadě národních i mezinárodních publikací. Když nepracuje, pravděpodobně poslouchá živou hudbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY