Jaký je rozdíl mezi astmatem a bronchospasmem?

Bronchospasmus nastává, když se hladké svaly v dýchacích cestách vašich plic napínají, což ztěžuje dýchání. Je to běžný symptom astmatu, ale může se vyskytnout i v jiných podmínkách.

Vzhledem k tomu, že se astma a bronchospasmus často vyskytují společně, může být těžké je rozlišit.

Ale zatímco bronchospasmus je běžným rysem astmatu, není to totéž. Bronchospasmus může být také vyvolán jinými stavy než astmatem.

Takže zatímco všichni lidé s astmatem zažívají bronchospasmus, ne všichni lidé s bronchospasmem mají astma.

Co je bronchospasmus?

Vaše plíce jsou tvořeny řadou spojovacích trubic. Průdušnice (průdušnice) vede k průduškám, které se větví na menší průdušinky. Vzduch, který dýcháte, proudí těmito trubicemi a nakonec propouští kyslík do vašeho krevního oběhu.

Kruhová vrstva hladkého svalstva obklopuje vaše průdušky a průdušky. Bronchospasmus nastává, když se hladký sval napíná a zužuje, čímž se dýchací trubice zmenšují.

Během bronchospasmu vzduch neproudí tak dobře plícemi. Když k tomu dojde, můžete sípat, kašlat, pociťovat dušnost nebo si všimnout tlaku na hrudi.

Bronchospasmus u astmatu

Astma je chronické onemocnění způsobené probíhajícím zánětem dýchacích cest. U astmatu se dýchací cesty mohou chronicky zúžit, ucpat hlenem a přecitlivět na spouštěče okolního prostředí. Z tohoto důvodu jsou lidé s astmatem náchylní k bronchospasmu.

Jaký je rozdíl mezi bronchospasmem a bronchokonstrikcí?

Lidé často používají termíny „bronchospasmus“ a „bronchokonstrikce“ zaměnitelně k označení zúžení dýchacích cest, které způsobuje sípání, kašel, tlak na hrudi a dušnost.

Lékaři však někdy považují bronchospasmus za více náhlé zúžení v jedné oblasti plic, zatímco bronchokonstrikce je obvykle rozšířenější, méně náhlé zúžení.

Bylo to užitečné?

Co způsobuje bronchospasmus?

Bronchospasmus má mnoho příčin, včetně krátkodobých spouštěčů a dlouhodobých onemocnění.

Kvůli jejich malé velikosti a anatomii dýchacích cest jsou kojenci a malé děti zvláště náchylné k bronchospasmu a sípání. Virové infekce, jako je bronchiolitida, jsou v této věkové skupině častou příčinou akutního bronchospasmu.

Jiné než astma a virové infekce, příčiny bronchospasmu zahrnují:

 • jiné infekce
 • anafylaxe
 • dráždivé látky (alergeny, silné pachy, znečištění, kouř)
 • kouření nebo vaping
 • chladné teploty
 • cvičení
 • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
 • určité léky

Jaká léčba pomáhá s bronchospasmem?

Správná léčba bronchospasmu závisí na jeho základní příčině. Léčba však obvykle zahrnuje inhalační rychle působící bronchodilatační léky, jako je albuterol, levalbuterol nebo formoterol.

Cvičením vyvolaný bronchospasmus

Pokud dostanete diagnózu bronchospasmu vyvolaného cvičením, může vám lékař nejprve doporučit, abyste změnili cvičební rutinu zahřátím, dýcháním nosem a vyhýbáním se studenému a suchému vzduchu.

Pokud vaše příznaky přetrvávají, může vám lékař předepsat inhalační bronchodilatátor, který budete užívat před cvičením. Mohou také objednat testy na kontrolu astmatu.

Chronické stavy

Lidé s chronickými onemocněními, jako je astma a CHOPN, jsou náchylní k bronchospasmu. Denní kontrolní léky, jako jsou inhalační steroidy a dlouhodobě působící bronchodilatátory, mohou pomoci zabránit bronchospasmu a snížit zánět dýchacích cest.

Když bronchospasmus vzplane, léčba může zahrnovat:

 • inhalační bronchodilatátory
 • inhalační, perorální nebo intravenózní (IV) kortikosteroidy
 • anticholinergika, jako je ipratropium a tiotropium
 • antibiotika (u některých vzplanutí CHOPN)

U vážných vzplanutí vyžadujících pohotovost nebo nemocniční péči může lékař doporučit:

 • kyslíková terapie
 • další inhalační a IV léky
 • mechanická podpora dýchání

Anafylaxe

Bronchospasmus během anafylaxe je obvykle součástí těžké alergické reakce, která vyžaduje nouzovou léčbu:

 • injekce epinefrinu
 • IV tekutiny
 • inhalační bronchodilatátory
 • blokátory histaminu a kortikosteroidy

Bronchiolitida

Léčba může být odlišná, pokud lékař vašeho dítěte diagnostikuje virovou bronchiolitidu jako příčinu prvního bronchospasmu a sípání.

Výzkum ukázal, že mnoho z výše uvedených způsobů léčby, včetně steroidů a bronchodilatancií, není u akutní bronchiolitidy užitečné. Americká akademie pediatrů nedoporučuje jejich používání.

Místo toho lékaři obvykle nejprve léčí bronchiolitidu:

 • hydratace
 • odsávání a uvolnění dýchacích cest
 • kyslík, nitrožilní tekutiny a další pomůcky na dýchání (pro vážné případy na pohotovosti nebo v nemocnici)

Mohou inhalátory způsobit bronchospasmus?

Ano. Příležitostně mohou stejné bronchodilatační inhalátory používané k léčbě bronchospasmu (jako je albuterol a levalbuterol) neočekávaně samy o sobě způsobit bronchospasmus.

Tato neobvyklá reakce se nazývá paradoxní bronchospasmus. Výzkum naznačuje, že to mohou způsobit neaktivní složky v inhalátorech.

Běžné perorální léky, jako jsou některé léky proti bolesti (aspirin, nesteroidní protizánětlivé léky) a léky na krevní tlak (ACE inhibitory, beta-blokátory), mohou také vyvolat bronchospasmus.

Pokud u sebe nebo u svého dítěte zaznamenáte zvýšené sípání, kašel nebo tlak na hrudi krátce po užití jakéhokoli léku, okamžitě vyhledejte lékaře. Změny ve vašem léčebném plánu mohou být užitečné.

Bylo to užitečné?

Bronchospasmus nastává, když se hladký sval obklopující dýchací cesty ve vašich plicích stahuje a napíná, což omezuje proudění vzduchu. To způsobuje příznaky, jako je sípání, kašel, tlak na hrudi a dušnost.

Bronchospasmus je klíčovým příznakem astmatu, ale může se objevit i u lidí bez astmatu, jako jsou kojenci s bronchiolitidou, sportovci a starší dospělí s CHOPN.

Léčba bronchospasmu závisí na základní příčině, ale obvykle zahrnuje inhalační bronchodilatátor, jako je albuterol, levalbuterol nebo formoterol. V některých případech může pomoci i změna životního stylu a preventivní léky.

Promluvte si s lékařem, pokud máte vy nebo vaše dítě příznaky bronchospasmu. Zdravotnický pracovník může určit diagnózu a vypracovat plán léčby, který vám vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY