Jaký je vztah mezi úzkostí a diastolickou dysfunkcí?

Výzkum naznačuje, že existuje nepřímá souvislost mezi úzkostí a diastolickou dysfunkcí, což je stav související s tím, jak se vaše srdce plní krví.

Úzkost je přirozený stav připravenosti. Je to způsob, jakým vám váš mozek dává vědět, že byste měli být připraveni uniknout, přežít nebo překonat obtížnou situaci.

V malých dávkách může být úzkost užitečná. Může nastartovat fyziologické stresové změny související s přežitím, jako je zvýšení srdeční frekvence a potlačení chuti k jídlu.

Příliš mnoho úzkosti po příliš dlouhou dobu však může zhoršit. Může způsobit řadu fyzických a duševních zdravotních problémů, včetně těch, které mohou ovlivnit diastolickou funkci vašeho srdce.

Co je diastolická dysfunkce?

„Dysfunkce“ je známkou toho, že něco nefunguje, jak by mělo.

V případě diastolické dysfunkce to znamená, že vaše srdce během procesu diastoly nefunguje správně.

Diastola je fáze vašeho srdečního tepu, kdy se srdeční sval uvolňuje, což umožňuje, aby se komory naplnily krví. Diastola je protějškem systoly, což je stav, kdy se váš srdeční sval stahuje a pumpuje krev ven.

Diastolická dysfunkce se obvykle vyskytuje, když vaše komory – dolní komory srdce – ztuhnou a ztratí schopnost držet krok s průtokem krve z horních srdečních komor. Každá komora se nazývá síň (množné číslo: atria).

Náhlé snížení kapacity jedné nebo obou komor může způsobit zpětný tok krve do síně a vašich plic, což může vést k úniku krevních cév a nahromadění tekutiny známému jako edém.

Příznaky diastolické dysfunkce

Nemusíte mít vždy příznaky diastolické dysfunkce.

Když k nim dojde, jsou podobné jako u jiných kardiomyopatií, stavů, které zahrnují srdeční funkci.

Můžete si všimnout:

 • dušnost
 • únava
 • zadržování tekutin nebo otoky rukou, nohou, nohou a břicha (edém)
 • ztráta chuti k jídlu
 • sípání nebo kašel
 • bušení srdce
 • náhlý přírůstek nebo ztráta hmotnosti
 • nesnášenlivost cvičení

Může úzkost způsobit diastolickou dysfunkci?

Úzkost může nepřímo ovlivnit diastolickou dysfunkci zvýšením rizika určitých zdravotních stavů nebo kontraproduktivních návyků.

Jeden studie z roku 2016například zjistili, že úzkost zvyšuje riziko diastolické hypertenze, známé příčiny diastolické dysfunkce, u mladých dospělých.

Kohortová studie STANISLAS z roku 2023 s více než 1100 účastníky zjistila, že emocionální stravovací návyky v důsledku úzkosti a stresu byly spojeny s 38% zvýšeným rizikem diastolické dysfunkce.

Jiný výzkum však naznačuje, že deprese může mít užší vztah s diastolickou dysfunkcí než úzkost.

Ve studii z roku 2016 s přibližně 1200 účastníky bez preexistujících srdečních onemocnění vědci zjistili, že předchozí a opakované příznaky deprese, ale ne úzkost, byly spojeny se zvýšenou dysfunkcí levé komory.

Dysfunkce levé komory je typem diastolické dysfunkce primárně spojené s hypertenze a onemocnění koronárních tepen.

Ve výzkumu autoři poznamenali, že dlouhodobé vystavení depresi vede k chronické stresové reakci, která podporuje přetrvávající zánět a predisponuje tělo ke kardiovaskulárním onemocněním.

Rizikové faktory diastolické dysfunkce

Kromě hypertenze a ischemické choroby srdeční patří mezi další rizikové faktory diastolické dysfunkce:

 • Pokročilý věk
 • cukrovka
 • obezita
 • systolické srdeční selhání
 • srdeční infarkt v anamnéze

Ovlivňuje úzkost diastolický krevní tlak?

Váš diastolický krevní tlak je mírou síly ve vašich tepnách, když je vaše srdce uvolněné (v diastole).

Zatímco krevní tlak může být známkou diastolické funkce, nemusíte mít diastolickou dysfunkci, abyste měli nepravidelný diastolický krevní tlak.

Stres, úzkost, stárnutí, konzumace alkoholu, léky a stavy, jako je obezita, to vše může ovlivnit tuto srdeční metriku.

A co víc, může existovat inverzní vztah, kdy úzkost může zvýšit diastolický krevní tlak, ale vysoký diastolický krevní tlak může také zvýšit úzkost.

Podle a studie z roku 2022vysoký diastolický krevní tlak, který může být součástí diastolické dysfunkce, byl spojen se zvýšenými pocity úzkosti, neuroticismem a depresí.

Léčba diastolické dysfunkce

Léčba diastolické dysfunkce závisí na závažnosti vašeho stavu a jeho základních příčinách. Diastolickou dysfunkci způsobenou například hypertenzí lze zlepšit léčbou hypertenze.

Často se doporučují léky a změny životního stylu zdravého srdce, jako je odvykání kouření a diety s nízkým obsahem sodíku. Váš lékař může také navrhnout řízení hmotnosti a cíle pro aktivitu nebo cvičení.

Pokud diastolická dysfunkce významně ovlivňuje průtok krve vaším srdcem, může být nezbytná chirurgická implantace zařízení na podporu srdeční komory (VAD) nebo celková transplantace srdce.

Techniky zvládání úzkosti

Pokud se obáváte, že úzkost je hlavním faktorem při diagnóze diastolické dysfunkce, mohou vám pomoci techniky zvládání úzkosti.

Tipy, které vám pomohou vyrovnat se s úzkostí a zvládnout ji, zahrnují:

 • dostatek kvalitního spánku
 • učení relaxačních technik, jako je hluboké dýchání nebo meditace
 • zapojit se do obnovující péče o sebe a udělat si čas pro sebe
 • jíst vyváženou stravu
 • omezení konzumace alkoholu a kofeinu
 • žurnálování
 • vývoj okamžitých metod zvládání, jako je odpočítávání od 10
 • mluvit s odborníkem na duševní zdraví
 • účast ve skupinách na podporu úzkosti

Odnést

Když vaše srdce nefunguje tak, jak by mělo během svého uvolněného stavu diastoly, můžete žít s diastolickou dysfunkcí.

Zatímco řada zdravotních stavů může vést k tomuto typu kardiomyopatie, úzkost může také přispět k jejímu rozvoji a závažnosti.

Úzkost je vlastnost přežití, ale příliš mnoho není dobré. Může to ovlivnit vaši mysl a také vaše fyzické zdraví, včetně toho, jak dobře vaše srdce pumpuje krev.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY