Je ankylozující spondylitida stejná jako axiální spondylartritida?

Ankylozující spondylitida je závažnějším podtypem axiální spondyloartrózy (axSpA). To znamená, že poškození vašich kloubů je viditelné na rentgenovém snímku. Někteří odborníci se však domnívají, že tento rozdíl není klinicky významný a považují axSpA spíše za spektrum.

Ankylozující spondylitida (AS) patří k deštníku stavů známých jako axiální spondylartritida (axSpA). Ve skutečnosti jsou spondylitida a spondylartritida dva názvy pro stejný typ onemocnění kloubů.

Spondyloartritida se týká typu artritidy, která postihuje vaši páteř. Je to také systémové onemocnění, což znamená, že může nakonec ovlivnit jiné části vašeho těla.

Zjistěte více o axSpA, včetně toho, kam AS zapadá, a další důležité informace, které dále prodiskutujete s lékařem.

Co je axiální spondyloartritida (axSpA)?

AxSpA je typ artritidy, která primárně postihuje vaši páteř. Zatímco axSpA se může vyvinout v jakémkoli věku, primárně postihuje dospělé ve věku 20 až 40 let.

S axSpA můžete zaznamenat bolest a otok (zánět) páteře a sakroiliakálních (SI) kloubů, které spojují vaši páteř s pánví. V průběhu času může ovlivnit další klouby ve vašem těle spolu s vašimi orgány, očima a gastrointestinálním (GI) traktem.

Lékař může identifikovat axSpA na základě:

 • fyzické příznaky, které pozorují nebo které nahlásíte
 • krevní testy, které měří systémový zánět
 • zobrazovací testy, které hledají poškození kosti

Vzhledem k tomu, že se tento typ artritidy vyskytuje v rodinách, může lékař také nařídit genetické testování. Vaše riziko rozvoje axSpA může být vyšší, pokud máte pozitivní výsledek genu HLA-B27. Ale to není definitivní, protože většina lidí s tímto genem nevyvine axSpA.

Lékaři klasifikují axSpA do dvou různých podtypů. První se nazývá radiografický axSpA nebo AS. Druhý je známý jako neradiografický axSpA.

Kdy se z axSpA stane ankylozující spondylitida (AS)?

Zatímco tyto dva termíny mohou být matoucí, AS je totéž jako radiografický axSpA. To znamená, že poškození vaší páteře a SI kloubů pokročilo do bodu, kdy to můžete vidět na rentgenových snímcích (rentgenových snímcích). Jinými slovy, AS je závažnější formou axSpA.

Pokud poškození není viditelné na rentgenových snímcích, lékaři označují stav jako neradiografický axSpA. Pokud je tomu tak, může to znamenat, že jste v raných fázích onemocnění. Může trvat až 7 až 10 let, než budou změny viditelné na rentgenovém snímku.

Přesto může být možné mít příznaky AS, které se neobjeví na rentgenových snímcích.

Jaké jsou klíčové rozdíly mezi radiografickým a neradiografickým axSpA?

Zatímco AS (radiografický axSpA) může být viditelný na rentgenových snímcích, neradiografický axSpA nikoli. Ale poškození páteře nebo SI kloubu z neradiografického axSpA může být viditelné prostřednictvím zobrazování magnetickou rezonancí (MRI). Může trvat asi rok, než se změny ve vašich kloubech projeví na MRI.

AS má tendenci být častější u mužů. Neradiografická axSpA má tendenci postihovat stejně muže i ženy. AxSpA je také méně častý u Afroameričanů než u jiných rasových skupin.

AS má také tendenci se vyvíjet v mladším věku, obvykle dříve věk 45. Můžete být také vystaveni vyššímu riziku rozvoje AS, pokud máte psoriázu nebo zánětlivé onemocnění střev.

I přes tyto rozdíly jsou klíčové příznaky obou typů axSpA stejné. Příznaky tohoto typu artritidy mohou zahrnovat:

 • bolest v dolní části zad, boků a hýždí
 • bolest, která začíná postupně, ale přetrvává déle než 3 měsíce
 • snížená bolest při pohybu
 • bolest, která se zhoršuje v noci
 • ranní probuzení se ztuhlostí kloubů
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu a neúmyslná ztráta hmotnosti
 • zánět oka a možné změny vidění
 • kožní vyrážky

Související podmínky

AS i axSpA patří do skupiny onemocnění spondyloartrózy. Na rozdíl od jiných typů artritidy tyto stavy také způsobují entezopatii – bolest vazů a šlach, které se připojují k vašim kostem.

Kromě axSpA další typy spondyloartrózy zahrnují:

 • Enteropatická artritida (EnA): Tento typ artritidy se vyvíjí spolu se zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.
 • Periferní spondylartritida: Tento podtyp postihuje především klouby na pažích a nohou.
 • Psoriatická artritida (PsA): Kromě zánětu a bolesti kloubů se tento podtyp rozvíjí u některých lidí, kteří mají také psoriázu.
 • Reaktivní artritida (ReA): Tento vzácný podtyp, dříve nazývaný Reiterův syndrom, je spuštěn infekcí.

Léčí lékaři radiografický a neradiografický axSpA odlišně?

Protože jediný klíčový rozdíl mezi radiografickým a neradiografickým axSpA je v tom, jak se projevuje na zobrazovacích testech, léčba tohoto stavu je do značné míry stejná.

V současné době neexistuje žádný lék na axSpA, ale léčba je důležitá pro snížení rizika dlouhodobých komplikací. Mezi takové komplikace patří snížená pohyblivost, trvalé poškození kloubů a poškození orgánů.

Lékař může doporučit kombinaci léků, které pomohou léčit příznaky axSpA a zároveň snížit riziko progrese. Možnosti mohou zahrnovat:

 • Léky proti bolesti: Ty mohou zahrnovat volně prodejné léky, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil).
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Lékař může doporučit Advil nebo předepsat silnější NSAID ke snížení zánětu kromě zmírnění bolesti.
 • Kortikosteroidní injekce: Ty mohou snížit bolest a zánět v kolenních a ramenních kloubech, které axSpA ovlivňuje. Ale lékaři je nedoporučují pro použití v páteřních kloubech.
 • Antirevmatika modifikující onemocnění (DMARD): Lékaři je často podávají jako biologické injekce. Mohou pomoci axSpA, která postihuje více kloubů v celém těle.
 • Inhibitory Janus kinázy (JAK): Inhibitory JAK jsou typem DMARD, které pomáhají zmírnit příznaky změnou imunitní odpovědi vašeho těla.

Kromě léků může lékař také doporučit pravidelné cvičení spolu s fyzickou nebo pracovní terapií ke zlepšení mobility.

Někteří lidé mohou vyhledat chiropraktickou péči, která jim pomůže zmírnit příznaky. Ale Spondylitis Association of America doporučuje, abyste se tomu vyhnuli, pokud máte pokročilou axSpA a srostlou páteř nebo osteoporózu, protože manipulace s páteří by mohla způsobit zranění.

Než podstoupíte jakoukoli doplňkovou péči, poraďte se s lékařem.

Často kladené otázky

Kolik lidí s neradiografickým axSpA pokračuje v rozvoji AS?

Zatímco přesná frekvence není známa, odborníci se domnívají, že asi 1,4 % lidí ve Spojených státech má axSpA, zatímco 0,5 % má AS. Rovněž se domnívají, že neradiografický axSpA může být poddiagnostikován, zejména u žen.

Jak dlouho trvá, než neradiografický axSpA progreduje do AS?

Časová osa progrese do AS se může lišit. Nicméně, jak jedna recenze z roku 2018 poznamenává, že asi 12 % lidí s axSpA může vyvinout AS do 2 let.

Jediný způsob, jak zjistit, zda axSpA progredoval, jsou krevní testy a zobrazování. Krevní testy mohou prokázat systémový zánět. Rentgenové snímky mohou odhalit poškození kostí spojené s AS.

Způsobuje axSpa nebo AS osteoartrózu?

Je tam více než 100 druhů artritidy, včetně spondyloartritidy a osteoartritidy (OA). I když mezi podtypy spondyloartrózy existuje určitý přechod, tento typ artritidy nezpůsobuje OA.

Zatímco OA také způsobuje bolest a ztuhlost, není to způsobeno systémovým zánětem jako jiné typy artritidy. Místo toho je OA známá jako „opotřebovaná“ artritida kvůli své vazbě na poškození kloubů a degeneraci z nadměrného používání. OA nejčastěji postihuje klouby ruky, kolena a kyčelní klouby.

Ale existuje souvislost mezi axSpA a osteoporózou. Lékař může zvážit screening osteoporózy pomocí skenování hustoty kostí v závislosti na vašich dalších rizikových faktorech.

AS je typ axSpA, který lékaři dokážou detekovat na rentgenovém snímku. Zatímco klinická definice AS se liší od neradiografického axSpA, oba podtypy sdílejí stejné příčiny, symptomy a léčebná opatření.

Pokud obdržíte diagnózu axSpA nebo AS, je důležité prodiskutovat možnosti léčby a možné komplikace s lékařem. Stejně důležité je navštívit lékaře, pokud máte možné příznaky axSpA, včetně přetrvávající bolesti zad a ztuhlosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY