Je biotin užitečnou léčbou psoriázy?

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronický stav, ale příznaky mají tendenci přicházet a odcházet. Může postihnout různé části těla v závislosti na typu psoriázy, ale nejčastěji postihuje kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy, jako u psoriatické artritidy, jsou postiženy klouby. Ložisková psoriáza způsobuje, že se na povrchu kůže hromadí další kožní buňky, které tvoří šedé nebo fialové svědivé skvrny a plaky, které mohou někdy způsobit značnou bolest. Velikost a umístění náplasti se liší od člověka k člověku a od jednoho ohniska k druhému.

Na psoriázu neexistuje žádný lék a nalezení správné léčby může být frustrující. Léčby na předpis, které jsou v současné době dostupné, se pokoušejí napravit poruchu imunitního systému, snížit zánět a zpomalit růst kožních buněk, takže příznaky odezní. Existuje několik léků, které mohou příznaky pomoci. Mezi ty pro povrch kůže patří kyselina salicylová a kortikosteroidy. Některým lidem může pomoci světelná terapie a vitamin D. Promaštění pokožky může zmírnit příznaky. Může ale biotin pomoci při léčbě psoriázy?

Může biotin pomoci?

Biotin získáváme z potravin, jako jsou vejce a avokádo, takže nedostatek je vzácný, i když ne neslýchaný. Mezi příznaky nedostatku biotinu patří vypadávání vlasů a kožní vyrážka. To by mohl být důvod, proč si někteří lidé myslí, že biotin může vyléčit psoriázu nebo zmírnit příznaky, ale neexistují žádné přesvědčivé vědecké studie, které by to dokázaly. Biotinové doplňky jsou považovány za neškodné téměř pro každého, takže není důvod je nevyzkoušet na lupénku. Ujistěte se, že se nejprve poradíte se svým lékařem, zvláště pokud jste těhotná nebo plánujete mít dítě v blízké budoucnosti.

Co dalšího může biotin pomoci?

Biotin je vitamín B (B-7), ale někdy se mu také říká vitamín H. Podporuje zdravý růst buněk a pomáhá našemu tělu metabolizovat tuky. Bylo prokázáno, že biotin v omezených případech zastavuje plešatost a pomáhá vyhlazovat lámavé nehty. Studie z roku 2015 ukázala, že biotin by také mohl pomoci zpomalit progresi roztroušené sklerózy.

Neexistuje žádný doporučený denní příjem vitaminu, ačkoli 30 mcg/den je obecně považováno za dostatečné pro průměrného dospělého.

Jaké další doplňky stravy na psoriázu pomáhají?

Jiné doplňky by mohly pomoci symptomům psoriázy, ale dávejte si pozor na tvrzení, že psoriázu vyléčí cokoli – zatím je stav nevyléčitelný. Zde je však několik doplňků, které můžete vyzkoušet:

Vitamín D

Vitamin D je součástí dvou léků na psoriázu na předpis, Vectical a Dovonex, které se aplikují na kůži. Existuje omezený výzkum účinnosti užívání nebo aplikace vitaminu D na psoriázu. Většina z nás přijímá dostatek vitamínu D ze stravy ve vejcích, obohaceném mléce a rybách. Pokud si myslíte, že máte nedostatek vitamínu D, můžete požádat svého lékaře o krevní test.

kurkumin

Kurkumin je chemická látka v jasně žlutém koření kurkuma. kurkumin prokázal řadu zdravotních výhod, včetně léčby syndromu dráždivého tračníku a snížení hladiny cukru v krvi. V testech na myších s psoriázou bylo prokázáno, že inhibuje růst kožních buněk. Kurkumin můžete získat v dietní kurkumě nebo jej užívat v kapslích jako doplněk. Bohužel není známo množství, které by zmírnilo příznaky.

Omega-3 mastné kyseliny

Podle National Psoriasis Foundation mají někteří lidé s psoriázou nedostatek omega-3 mastných kyselin. Jsou to zdravé tuky, které se nacházejí v lososu, některých ořeších a rostlinných olejích. Můžete je také užívat ve formě doplňků, což už mnoho Američanů dělá. Bylo prokázáno, že podporují myšlení a vývoj mozku a také snižují zánět.

Odnést

Kromě toho, že je psoriáza nepříjemná, může být frustrující. Je důležité nevzdávat se naděje, že dokážete udržet své příznaky pod kontrolou. Nalezení správné kombinace léčby může vyžadovat určité úpravy, ale lze to udělat. Poraďte se se svým lékařem o jakýchkoli doplňcích, které máte zájem vyzkoušet.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY