Je Crohnova choroba bolestivá?

Lidé s Crohnovou chorobou často pociťují křeče v břiše nebo nepohodlí v konečníku. Nejpravděpodobněji pociťují bolest, když se zánět v trávicím traktu rozhoří.

Crohnovu chorobu nelze vyléčit, takže mnoho lidí pociťuje nepohodlí i po počáteční diagnóze.

Vaše příznaky se mohou lišit a Crohnova choroba může být bolestivá. Proto je důležité, aby lidé s Crohnovou chorobou věnovali pozornost jakýmkoli změnám bolesti a informovali o těchto problémech svůj zdravotní tým.

Proč je Crohnova choroba bolestivá?

Crohnova choroba je bolestivá, protože zánět v trávicím traktu může způsobit příznaky, jako jsou břišní křeče, těžký průjem a krvácení z konečníku.

Někteří lidé s Crohnovou chorobou mohou pociťovat bolest z vředů v ústech nebo konečníku, zatímco jiní mohou pociťovat vnitřní bolest z píštělí nebo dokonce z obstrukce střev. V některých případech nemusí kvůli stavu absorbovat dostatek živin, což vede k bolestivým zdravotním problémům kvůli podvýživě.

Crohnova choroba je také někdy spojena s bolestí kloubů, která může vzplanout spolu se žaludkem a střevními problémy. Bolest kloubů přidává další nepohodlí a může se objevit až u jedné třetiny lidí s onemocněním dráždivého tračníku (IBD) (Crohnova choroba je typ IBD).

Jak se cítí Crohnova choroba?

Křeče v břiše jsou často spojeny s Crohnovou chorobou. Lidé s Crohnovou chorobou mohou také pociťovat potřebu chodit často na záchod nebo nemají pocit, že s chozením na záchod skončili, i když právě šli. Vylučování stolice může být nepříjemné kvůli častému průjmu, zácpě nebo vřídkům kolem řitního otvoru.

Pokud Crohnova choroba postihne vyšší části GI traktu, jako je žaludek nebo horní část tenkého střeva, lidé mohou pociťovat pocity plnosti, nevolnosti a dokonce i potřebu zvracet.

O Crohnově nemoci

Pro odhad 3,1 milionu lidem ve Spojených státech je diagnostikováno zánětlivé onemocnění střev (IBD) – což zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu – bolest střev pravděpodobně hrála klíčovou roli v diagnostice.

Přesná příčina Crohnovy choroby není známa a stanovení diagnózy může zahrnovat vyloučení mnoha dalších stavů. Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud se domníváte, že můžete mít Crohnovu chorobu, protože pokud se neléčí, může to vést k dalším problémům, které zahrnují střevní obstrukce, píštěle nebo dokonce rakovinu tlustého střeva.

Více o potenciálních příčinách Crohnovy choroby a procesu diagnostiky si můžete přečíst zde.

Kde se bolest Crohnovy choroby nachází?

Bolest Crohnovy choroby je nejčastěji pociťována v pravém podbřišku. Ale může být cítit kdekoli v trávicím traktu, včetně úst nebo řitního otvoru.

Přesná místa, kde jedinec pociťuje bolest, bude záviset na umístění zánětu, vředů a jakýchkoli souvisejících komplikací.

Dva nejběžnější podtypy Crohnovy choroby zahrnují zánět v poslední části tenkého střeva nebo tlustého střeva, což vysvětluje, proč je Crohnova choroba často pociťována v této části břicha.

Méně časté variace Crohnovy choroby, gastroduodenální Crohnova choroba a jejunoileitida, mohou být zodpovědné za křečovité bolesti a nepohodlí v horní a střední části břicha. Je však vzácné, že je bolest omezena na první část tenkého střeva nebo žaludku.

Jak dlouho trvá bolest Crohnovy choroby?

Intenzita bolesti z Crohnovy choroby se typicky v průběhu času mění. To znamená, že lidé s Crohnovou chorobou mohou očekávat, že projdou obdobími, kdy je nepohodlí větší nebo méně závažné.

Lidé s Crohnovou chorobou mohou dokonce zažít období, kdy pociťují malou nebo žádnou bolest. To je někdy označováno jako remise nebo tichá Crohnova choroba.

Více o cyklu remise a relapsu Crohnovy choroby si můžete přečíst na Healthline.

Doba, po kterou lidé pociťují bolestivé příznaky, může kolísat na základě různých emocionálních, fyzických a environmentálních faktorů. Vzplanutí může trvat několik dní nebo dokonce několik měsíců.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, která pomůže omezit dobu trvání vzplanutí.

Jak zvládáte bolest způsobenou Crohnovou chorobou?

Crohnovu chorobu nelze vyléčit. Ale léky, nutriční změny a dokonce i operace, které pomohou snížit příznaky a bolest.

Léky lze použít ke snížení zánětu a léčbě jakýchkoli souvisejících infekcí, které mohou způsobovat bolest. Protiprůjmové a protizánětlivé léky, stejně jako biologická léčiva, jsou často předepisovány pro Crohnovu úlevu v závislosti na věku jedince, symptomech a léčebných reakcích.

Úprava stravy je dalším způsobem, jak se může váš lékař pokusit snížit zánět. Pokud se chcete dozvědět více o nejlepších dietách pro Crohnovu chorobu, můžete si přečíst více zde.

V některých případech je nutná operace k odstranění poškozených částí tlustého střeva nebo k řešení hlubokých infekcí. Dokonce může být zapotřebí více operací za život. Ve skutečnosti až 50 % dětí s Crohnovou chorobou, které podstoupí jednu operaci, potřebuje v určitém okamžiku druhou.

Lidé s Crohnovou chorobou často pociťují křeče v břiše nebo nepohodlí v konečníku. Jednotlivec s největší pravděpodobností pocítí bolest, když se v jeho trávicím traktu rozhoří zánět.

Léky, dietní režim a dokonce i operace mohou pomoci snížit bolest jednotlivce s Crohnovou chorobou.

Pokud máte Crohnovu chorobu a zaznamenáte změny ve vašich příznacích nebo bolesti, kterou pociťujete, je důležité, abyste se obrátili na svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY