Kameny ze slinných kanálků

Co jsou kameny ve slinných kanálcích?

Kameny ve slinných kanálcích jsou masy krystalizovaných minerálů, které se tvoří v trubičkách, kterými procházejí sliny poté, co byly vytvořeny ve vašich slinných žlázách. Stav je také známý jako sialolitiáza. Kámen je často označován jako kámen ze slinných kanálků a vyskytuje se hlavně u dospělých ve středním věku. Je to nejčastější příčina ucpání slinných kanálků.

Protože kameny ve slinných kanálcích způsobují bolest v ústech, mohou lékaři i zubní lékaři diagnostikovat tento stav a v případě potřeby poskytnout lékařské ošetření. I když kameny zřídka způsobují vážné problémy a často je lze léčit doma.

Jaké jsou příznaky kamenů ve slinných kanálcích?

Hlavním příznakem kamenů ve slinných kanálcích je bolest v obličeji, ústech nebo krku, která se zhoršuje těsně před jídlem nebo během jídla. Je to proto, že vaše slinné žlázy produkují sliny, které usnadňují příjem potravy. Když sliny nemohou protékat kanálkem, couvají se v žláze a způsobují otoky a bolest.

Mezi další běžné příznaky patří citlivost a otok v obličeji, ústech nebo krku. Můžete mít také sucho v ústech a potíže s polykáním nebo otevíráním úst.

Bakteriální infekce se mohou objevit, když je žláza naplněna stagnujícími slinami. Příznaky infekce zahrnují horečku, nechutnou chuť v ústech a zarudnutí na postižené oblasti.

Co způsobuje kameny ve slinných kanálcích?

Některé látky ve vašich slinách, jako je fosforečnan vápenatý a uhličitan vápenatý, mohou krystalizovat a tvořit kameny. Mohou mít velikost od několika milimetrů do více než dvou centimetrů. Když tyto kameny zablokují vaše slinné kanály, sliny se hromadí ve žlázách, což je způsobí, že otečou.

Důvod, proč se kameny tvoří, není znám. Několik faktorů bylo spojeno s vyšším rizikem výskytu těchto kamenů. Tyto zahrnují:

  • užívání léků, jako jsou léky na krevní tlak a antihistaminika, které snižují množství slin produkovaných vašimi žlázami
  • dehydrataci, protože to činí vaše sliny koncentrovanějšími
  • nejíst dostatek jídla, což způsobuje pokles produkce slin

Kde se vyskytují kameny ve slinných kanálcích?

V ústech máte tři páry hlavních slinných žláz. Kameny ve slinných kanálcích se nejčastěji vyskytují v kanálcích spojených s vašimi submandibulárními žlázami. Jedná se o žlázy umístěné na obou stranách vaší čelisti v zadní části úst.

Kameny se mohou tvořit také v kanálcích spojených s příušními žlázami, které se nacházejí na každé straně obličeje před ušima. Kameny v podčelistních žlázách jsou obvykle větší než ty, které se tvoří v příušních žlázách.

V potrubí můžete mít jeden nebo více kamenů. Asi u 25 procent lidí s tímto onemocněním se obvykle objeví více než jeden kámen.

Jak se diagnostikují kameny ve slinných kanálcích?

Váš lékař nebo zubař vyšetří vaši hlavu a krk, aby zkontroloval oteklé slinné žlázy a kameny ve slinných kanálcích.

Zobrazovací testy mohou poskytnout přesnější diagnózu, protože váš lékař bude moci kameny vidět. Rentgen, ultrazvuk nebo počítačová tomografie (CT) vašeho obličeje jsou některé ze zobrazovacích testů, které lze objednat.

Jak se léčí kameny ve slinných kanálcích?

Existuje několik různých způsobů léčby kamenů ve slinných kanálcích:

Domácí ošetření

Léčba kamenů ve slinných kanálcích zahrnuje činnosti k odstranění kamenů. Váš lékař nebo zubař vám může doporučit cucat citronové kapky bez cukru a pít hodně vody. Cílem je zvýšit produkci slin a vytlačit kámen z vašeho potrubí. Můžete také pohnout kamenem působením tepla a jemným masírováním postižené oblasti.

Nakupujte citronové kapky bez cukru.

Lékařské ošetření

Pokud nemůžete kámen dostat ven doma, váš lékař nebo zubař se ho může pokusit vytlačit zatlačením na obě strany vývodu. Kameny, které jsou velké nebo se nacházejí hluboko ve vašem potrubí, může být nutné chirurgicky odstranit.

V některých případech může lékař doporučit použití rázových vln k rozbití kamene na menší kousky. To se nazývá mimotělní litotrypse rázovou vlnou (ESWL) a umožňuje menším kouskům projít potrubím. Během této procedury jsou na kámen směrovány zvukové vlny s vysokou energií. Během tohoto procesu budete pravděpodobně pod sedativy nebo v celkové anestezii. ESWL se běžněji používá k rozbití jiných typů kamenů v těle, jako jsou kameny v ledvinách nebo močovém měchýři.

Pokud máte bakteriální infekci ve vaší žláze, lékař vám na její léčbu předepíše antibiotika.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Ve většině případů je kámen ze slinných kanálků odstraněn bez jakýchkoli komplikací. Pokud se u vás nadále tvoří kameny ve slinných kanálcích nebo infekce slinných žláz, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění postižené žlázy.

Protože máte mnoho dalších slinných žláz, budete mít stále dostatek slin, pokud se jedna odstraní. Tyto operace však nejsou bez rizika. Nervy, které řídí různé pohyby obličeje a produkci potu, procházejí hlavními slinnými žlázami nebo v jejich blízkosti. Poraďte se se svým lékařem o rizicích takových operací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY