Keratoakantom

Co je keratoakantom?

Keratoakantom (KA) je nekvalitní nebo pomalu rostoucí nádor rakoviny kůže, který vypadá jako malá kopule nebo kráter. KA je benigní navzdory své podobnosti se spinocelulárním karcinomem (SCC) nebo abnormálním růstem rakovinných buněk na nejzevnější vrstvě kůže. KA pochází z vlasových folikulů kůže a zřídka se šíří do dalších buněk.

KA se běžně vyskytuje na kůži vystavené slunci, jako je kůže na:

 • tvář
 • krk
 • ruce
 • zbraně
 • nohy

Léčba obvykle zahrnuje chirurgický zákrok, radioterapii nebo injekce. Mnoho lékařů doporučí operaci k odstranění KA, protože vypadá podobně jako rakovinový SCC. Zatímco neléčený KA se nakonec vyléčí sám, neléčený SCC se může rozšířit do vašich lymfatických uzlin.

Celkově je výhled pro KA dobrý, protože se jedná o nezhoubný nádor. Čtěte dále, abyste se dozvěděli o příčinách, rizicích a jak se chránit před získáním KA.

Jaké jsou příznaky keratoakantomu?

Příznaky KA jsou vizuální a trvají dva až tři měsíce. Vzhled je často přirovnáván k malé sopce.

Za prvé, KA se objeví jako malý, kulatý hrbolek. Poté vyroste do léze nebo rány a během několika týdnů dosáhne velikosti mezi 1 a 2 centimetry. Rána vypadá jako kopule se zátkou z hnědého keratinu, což je stejný materiál jako vlasy a kůže.

Pokud hnědý keratin vyjde, KA bude vypadat jako kráter. Až se zahojí, zploští se a zanechá jizvu.

Co způsobuje keratoakantom?

Přesná příčina KA není známa. Některé faktory, které mohou přispět k získání KA, jsou:

 • vystavení slunci
 • kontaktu s chemickými karcinogeny nebo chemikáliemi způsobujícími rakovinu
 • kouření
 • infekce některými kmeny viru bradavic, jako je lidský papilomavirus
 • trauma
 • genetické faktory

KA a SCC se skládají z velmi podobných epidemiologických rysů. To znamená, že se vyvíjejí podobným tempem a mají společné příčiny. To naznačuje, že vystavení slunečnímu záření způsobuje KA a jednou z hlavních příčin SCC je vystavení ultrafialovému (UV) záření.

Kdo je ohrožen keratoakantomem?

Rozvoj KA před 20. rokem života je vzácný. Lidé, kteří mají vyšší riziko rozvoje KA, jsou lidé, kteří:

 • mít delší pobyt na slunci
 • mít přirozeně světlou pleť
 • mají narušený imunitní systém
 • často používejte solárium
 • jsou starší 60 let

Muži jsou také vystaveni vyššímu riziku než ženy.

Roli může hrát i genetika. Lidé s nejbližšími rodinnými příslušníky, kteří měli nějakou formu rakoviny kůže, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku mnohočetné KA. Jedna studie také hlásili spontánní růst KA dva až tři měsíce po operaci rakoviny kůže.

Mnohočetné keratoakantomy

Mnohočetné KA se mohou projevit jako nádory o velikosti 5 až 15 centimetrů. Je to nemelanomová rakovina kůže, která jen zřídka metastázuje, což znamená, že se nerozšíří do jiných oblastí těla. Ale stále může být nebezpečný a měl by být ošetřen lékařem.

U mnoha lidí s jednou lézí KA se může během života více vyvinout. Ale několik vzácných stavů může způsobit, že se objeví více KA najednou.

Mezi tyto podmínky patří:

název Popis Způsobit
Grzybowskiho syndrom nebo generalizovaný eruptivní KA Na těle se najednou objeví stovky lézí podobných KA neznámý
Muir-Torre syndrom Nádory KA jsou přítomny ve spojení s vnitřní rakovinou zděděno
Mnohočetné samoléčivé dlaždicové epiteliomy Ferguson-Smith recidivující rakoviny kůže, jako je KA, se náhle objeví a často spontánně ustoupí, což má za následek jizvy zděděné, ale vzácné

Pokud si všimnete měnící se nebo rostoucí barevné skvrny na kůži, kontaktujte lékaře nebo dermatologa.

Jak se diagnostikuje keratoakantom?

Váš lékař může diagnostikovat KA tím, že se na něj podívá, ale kvůli jeho silné podobnosti s SCC, invazivním typem rakoviny kůže, může váš lékař dát přednost biopsii.

To znamená, že váš lékař bude chtít vyříznout KA pro vyšetření. Tento proces zahrnuje znecitlivění KA lokálním anestetikem před odstraněním dostatečného množství léze pro testování skalpelem nebo břitvou. Vzorek je poté vyhodnocen za účelem stanovení diagnózy.

Jak se keratoakantom léčí?

KA zmizí sama, ale to může trvat mnoho měsíců. Váš lékař může doporučit operaci nebo léky k odstranění KA.

Odstranění ošetření

Možnosti léčby závisí na umístění léze, zdravotní anamnéze pacienta a velikosti léze. Nejběžnější léčbou je malý chirurgický zákrok v lokální anestezii k odstranění nádoru. To může vyžadovat stehy v závislosti na velikosti KA.

Mezi další léčby patří:

 • Pokud podstoupíte kryochirurgii, lékař zmrazí lézi tekutým dusíkem, aby ji zničil.
 • Pokud máte elektrodesikaci a kyretáž, váš lékař výrůstek sešrotuje nebo spálí.
 • Pokud podstoupíte Mohsovu mikroskopickou operaci, váš lékař bude pokračovat v odebírání malých kousků kůže, dokud nebude léze zcela odstraněna. Toto ošetření se nejčastěji používá na uši, nos, ruce a rty.
 • Lékaři používají radiační léčbu a rentgenovou terapii u lidí, kteří nemohou podstoupit chirurgický zákrok z jiných zdravotních důvodů.

Léky

Léky se používají, pokud nejste považováni za dobrého kandidáta na operaci. Lékaři mohou předepisovat léky lidem, kteří mají četné léze.

Mezi lékařské ošetření patří:

 • intralezionální methotrexát
 • injekci kyseliny listové, která zastaví syntézu DNA a zabíjí rakovinné buňky
  • intralezionální 5-fluorouracil, což je injekce, která blokuje reprodukci rakovinných buněk
  • topický 5-fluorouracil
  • bleomycin, což je protinádorová látka, která blokuje buněčné cykly
  • 25procentní roztok podofylinu
  • perorální acitretin nebo chemický vitamín A
  • perorální isotretinoin (Accutane)
  • steroidy

Tyto léky mohou snížit velikost a počet lézí, takže odstranění ošetření nebo operace jsou jednodušší a méně invazivní. Nenahrazují skutečnou operaci nebo jiné odstranění léčby. Zeptejte se svého lékaře na jakékoli nežádoucí účinky, které mohou tyto léky způsobit.

Domácí péče

Domácí péče zahrnuje ošetření místa nádoru po jeho odstranění, aby se kůže v oblasti hojila. Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny, včetně toho, abyste udrželi oblast suchou a zakrytou, dokud se bude hojit.

Léčba se po odstranění léze úplně nezastaví. Jakmile jednou proděláte KA, je běžné, že se znovu objeví, takže budete chtít pravidelně chodit na kontrolní schůzky se svým dermatologem nebo lékařem primární péče. Udržování zdravých návyků k ochraně pokožky před sluncem může pomoci zabránit opětovnému výskytu lézí.

Jaký je výhled pro lidi s keratoakantomem?

KA je léčitelná a neohrožuje život. Většina lézí KA způsobí v nejhorším případě pouze kosmetické jizvy.

Některé se však mohou rozšířit do lymfatických uzlin, pokud se neléčí. Pokud se rozšíří, rizika výrazně vzrostou s méně než 20% 10letou mírou přežití. Pokud se rakovina šíří z jednoho místa na druhé, pak existuje méně než 10procentní šance na 10letou míru přežití.

Lidé, u kterých se rozvine KA, jsou vystaveni vyššímu riziku budoucích epizod. Pokud jste měli nádor nebo lézi KA, naplánujte si pravidelné návštěvy u svého lékaře, abyste mohli rychle identifikovat a léčit růst KA v rané fázi. Lékař, kterého navštívíte, může být dermatolog nebo lékař se zkušenostmi s vyšetřováním kůže na rakovinu kůže a léze.

Pokud máte obavy z léze nebo neobvyklého krtka, domluvte si schůzku se svým lékařem. Podobně, pokud skvrna náhle změní tvar, barvu nebo tvar nebo začne svědit nebo krvácet, požádejte svého lékaře, aby ji zkontroloval.

Prevence keratoakantomu

Můžete podniknout kroky k prevenci KA tím, že budete svou pokožku chránit před sluncem. Pobyt mimo slunce uprostřed dne může pomoci snížit přímé sluneční záření. Budete se také chtít vyhnout jakýmkoli umělým UV světlům, jako jsou ty, které pocházejí ze solárií.

Noste oblečení, které pokrývá velké části vaší pokožky, a opalovací krém s minimálně SPF 30. Měli byste se ujistit, že váš opalovací krém blokuje UVA i UVB světlo.

Můžete také pravidelně zkoumat svou kůži, zda neobsahuje nové nebo rostoucí znaménka nebo barevné skvrny. Pokud máte obavy z KA, pravidelně se dostavujte ke svému lékaři nebo dermatologovi, aby mohli detekovat a rychle odstranit jakékoli nádory KA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY