Kontaktní čočky pro suché oči: Poznejte své možnosti

Přehled

Více než 30 milionů lidí ve Spojených státech nosí kontaktní čočky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Mnoho lidí dává přednost kontaktům před brýlemi, protože jsou pohodlnější a opravují váš zrak, aniž by změnily váš vzhled. Obvykle sotva cítíte, že je máte na sobě.

Ale pokud se u vás rozvine stav zvaný syndrom suchého oka, kontaktní čočky mohou být nepříjemné. K tomu dochází, když vaše oči neprodukují správně slzy nebo nevytvářejí dostatek tekutiny, aby vaše oči zůstaly mazané a pohodlné.

Co způsobuje syndrom suchého oka?

Podle Národní oční ústav, téměř pět milionů Američanů trpí syndromem suchého oka. Příčiny mohou zahrnovat:

  • poškození slzných žláz kolem očí
  • poškození nebo onemocnění kůže kolem očí
  • onemocnění, jako je Sjogrenův syndrom a další autoimunitní stavy
  • léky, jako jsou antihistaminika, některá antidepresiva, léky na krevní tlak a antikoncepční pilulky
  • hormonální změny, které mohou nastat s menopauzou
  • Suché oko může být také spojeno s alergiemi a se stárnutím očí

Suché oko může způsobit i dlouhodobé nošení kontaktních čoček. Podle studie v Optometrie a věda o viděníAsi u poloviny nositelů kontaktních čoček se objeví suché oko související s kontaktními čočkami.

Suché oko může způsobit bolest, pálení nebo pocit písku, jako by vám něco bylo v oku. Někteří lidé mají rozmazané vidění. Se suchým okem se můžete při nošení kontaktních čoček cítit obzvláště nepříjemně.

Pokud máte suché oko, nemusíte se nošení kontaktních čoček vzdát. Pomoci může léčba příčiny suchého oka nebo výměna za jiný typ čočky.

Možnosti pro suché oči

Váš lékař může pomoci identifikovat příčinu, proč máte suché oko, před zahájením léčby.

Váš lékař může doporučit lubrikaci očních kapek, pokud vaše oči neprodukují dostatek slz. Pokud je příčinou lék, který užíváte, možná budete muset přejít. Existuje také postup, jak zapojit odtokový systém do očí, aby ve vašich očích zůstalo více vlhkosti. Tento postup může být nabídnut v závažných případech.

Pokud je problém s vašimi čočkami, možná budete muset vyzkoušet jiný typ. Zde je několik možností.

Materiály čoček

K dispozici jsou různé druhy materiálů kontaktních čoček. Měkké kontaktní čočky jsou vyrobeny z pružného plastu, který umožňuje průchod kyslíku do oka. Pevné plynopropustné kontaktní čočky jsou vyrobeny z tvrdšího materiálu, ale zároveň umožňují přístup kyslíku do oka.

Měkké čočky jsou vyrobeny z hydrogelu, který obsahuje vodu. Existují jednorázové měkké čočky, které lze nosit jeden den a pak je vyhodit. Měkké čočky pro prodloužené nošení lze opakovaně používat až 30 dní.

Denní výměna kontaktních čoček zabraňuje usazování bílkovin, což může způsobit, že vaše oči budou ještě sušší. Pokud máte problémy se suchým okem, možná budete chtít vyzkoušet jednorázové čočky.

Můžete také zvážit přechod na hydrogelové čočky na silikonové bázi. Tyto typy čoček neumožňují odpařování vody tak rychle jako jiné. Mohou redukovat suché oko lépe než běžné hydrogelové kontakty.

Proclear je jediná značka jednorázových čoček, které jsou schváleny FDA a pomáhají snižovat pocit suchého oka. Obsahuje fosforylcholin, který má přitahovat vodu a udržovat oči vlhké.

Obsah vody v objektivu

Měkké kontaktní čočky jsou rozděleny do kategorií podle toho, kolik vody obsahují.

Čočky s vysokým obsahem vody způsobují suché oko častěji než čočky s nízkým obsahem vody. Mají tendenci vysílat více vlhkosti do očí, když je poprvé vložíte, ale mohou rychleji vysychat. Možná budete muset vyzkoušet čočky s různým obsahem vody, dokud nenajdete tu, která vám vyhovuje.

Velikost objektivu

Většina kontaktních čoček měří v průměru asi 9 milimetrů. Pokrývají pouze duhovku, barevnou část oka.

Sklérové ​​kontaktní čočky obvykle měří v průměru 15 až 22 milimetrů. Pokrývají část bílé oblasti oka, známé jako skléra. Sklerální čočky jsou propustné pro plyny, což znamená, že umožňují kyslík dostat se na povrch oka. Někteří lidé hlásí zlepšení příznaků s tímto typem čoček.

Změna řešení

Někdy problém není v kontaktních čočkách, ale v roztoku, který používáte k jejich čištění. Některé roztoky obsahují konzervační látky, které mohou dráždit vaše oči a nechat je suché. Jiné obsahují materiály, které nemusí být kompatibilní s určitými typy měkkých kontaktních čoček a mohou způsobit reakci.

Informujte se u svého očního lékaře. Pokud si myslí, že za to může váš roztok na čočky, vyzkoušejte různé značky, dokud nenajdete tu, která vám vyhovuje.

Pečujte o své kontaktní čočky

Existuje celá řada možností, které vám pomohou zbavit se suchého oka.

Přechod na jiný typ kontaktních čoček je dobrý začátek. Péče o čočky je dalším důležitým krokem. Udržujte je čisté a vyměňujte je podle doporučení. Noste čočky pouze po dobu, kterou vám předepíše oční lékař.

Před nasazením kontaktních čoček si navlhčete oči zvlhčujícími kapkami. Používejte kapky po celý den, aby vaše oči zůstaly vlhké. Když jste ve velmi suchém prostředí, jako je vytápěná místnost v zimě, možná budete muset kapky používat častěji. Pokud jsou vaše oči citlivé, vyzkoušejte oční kapky bez konzervačních látek.

Možná budete muset dočasně přestat nosit kontaktní čočky, pokud problémy přetrvávají i po vyzkoušení různých čoček a roztoků. Rehydratujte své oči slzami bez konzervačních látek po dobu několika dní, aby se vaše oči zotavily. Než znovu zkusíte kontakty, řiďte se radami svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY