Kontaktní léčba dermatitidy

Léčba kontaktní dermatitidy

Kontaktní dermatitida nastává, když látky reagují s vaší kůží. To může mít za následek svědění, zarudnutí a zánět. Léčba často začíná domácím režimem péče o pleť, ale může vyžadovat další léky předepsané lékařem. První věc, kterou musíte udělat, je zjistit příčinu reakce a vyhnout se kontaktu s dráždivou látkou nebo alergenem, který spouští vaši dermatitidu. To umožní vaší pokožce uzdravit se a zabránit budoucímu vzplanutí.

Pokud víte, že jste přišli do kontaktu s něčím, co vám způsobuje dermatitidu, omyjte pokožku mýdlem a vodou. Dokonce i mytí pokožky do 15 minut po vystavení jedovatému břečťanu může zabránit rozvoji vyrážky. Je důležité odstranit rostlinné oleje z vás a vašeho oblečení, protože je to olej, který způsobuje vyrážku.

Domácí ošetření

Pokud již vyrážku máte, existuje několik způsobů léčby, které mohou být užitečné.

Chladivé obklady

Přiložte na postiženou oblast studený vlhký hadřík. To může pomoci kontrolovat zánět a svědění. Další úlevu může poskytnout namočení látky ve fyziologickém roztoku nebo v Burowově roztoku (roztok octanu hlinitého).

Vyčistěte postiženou oblast

Pokud jste přišli do kontaktu s dráždivou látkou, co nejdříve ji smyjte. Pokud si nejste jisti, co vyrážku způsobilo, osprchování může snížit pravděpodobnost, že na kůži zůstane.

Volně prodejné (OTC) masti

Krémy proti svědění, které obsahují aloe nebo měsíček, přírodní složky, které působí protizánětlivě, mohou zmírnit svědění a kontrolovat zánět. Některé populární OTC značky zahrnují Aveeno, Cortizone-10, Lanacane, Gold Bond a Caladryl.

Antihistaminika

Volně prodejná perorální antihistaminika jako Benadryl, Zyrtec nebo léky na alergii mohou pomoci s alergickou dermatitidou. Pokud často trpíte kontaktní dermatitidou kvůli menším alergiím, můžete si vzít lék na alergii na předpis, abyste předešli budoucím ohniskům.

Vlažné koupele

Zejména u dětí se doporučují také koupele s tepelně neupravenými ovesnými vločkami nebo léčivými roztoky. Voda by měla být vlažná, ne horká ani studená. Jedlá soda může být přidána do vlažné vody, aby pomohla s dermatitidou.

Vyvarujte se poškrábání

Kontaktní dermatitida je často svědivá nebo nepříjemná, ale škrábání ji může někdy zhoršit tím, že oblast zhorší. Zakryjte postiženou oblast oděvem nebo obvazem, pokud nejste schopni odolat nutkání se poškrábat.

Hydratační a pleťové vody

Použití jemného, ​​hypoalergenního hydratačního krému bez parfemace může zklidnit a zabránit kontaktní dermatitidě. Dokáže obnovit a chránit vnější vrstvu vaší pokožky a zmírnit určité svědění. Pleťová mléka dodávají ochrannou bariéru, která snižuje podráždění a praskání. Také činí pokožku méně náchylnou k dráždivým vlivům, jako je nadměrné teplo a chlad.

Léky

Pokud je vaše kontaktní dermatitida závažná, může vám lékař předepsat kortikosteroidní kožní krémy nebo masti ke snížení zánětu. Steroidní krémy jsou velmi běžné u lidí s kožními onemocněními a jsou často dostupné v nízkých dávkách, volně prodejných. Je důležité dodržovat pokyny, protože nesprávné použití může vést k vážnějším kožním problémům.

V nejzávažnějších případech kožní alergie lze ke snížení zánětu aplikovat kortikosteroidní krémy nebo masti na předpis. U rozšířených nebo závažných alergických reakcí mohou být předepsány perorální nebo injekční kortikosteroidy. Obvykle se používají méně než dva týdny a poté se zužují.

Váš lékař vám také může předepsat takrolimovou mast (Protopic) nebo pimekrolimový krém (Elidel), zejména při ekzému, k léčbě příznaků, jako je zarudnutí, šupinatění a svědění. Tyto léky lze užívat spolu s kortikosteroidy nebo místo nich.

Pokud se vaše vyrážka infikovala, může vám lékař předepsat antibiotika.

Ve všech případech dodržujte doporučení svého lékaře pro dobrou péči o pleť.

Možné komplikace z léků

Zatímco někteří lidé potřebují léky na předpis k léčbě kontaktní dermatitidy, je důležité si uvědomit, že mohou mít za následek komplikace a vedlejší účinky.

Například perorální nebo injekční kortikosteroidy mohou snížit vaši odolnost vůči infekci. Mezi méně časté nežádoucí účinky patří zvýšený krevní tlak, vyšší hladina cukru v krvi, potíže se spánkem a koncentrací a neklid. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře.

Mast s takrolimem a pimekrolimový krém jsou často užitečné, když jiné léky nezabírají. Mezi časté nežádoucí účinky patří infekce vlasových folikulů (folikulitida), podráždění, teplo, akné, pálení nebo zarudnutí v místě aplikace. Méně časté nežádoucí účinky zahrnují bolesti hlavy, horečku, bolesti svalů, kašel a příznaky podobné chřipce.

Přírodní a alternativní léčba

Pokud trpíte kontaktní dermatitidou, ale nechcete používat léky na předpis nebo volně prodejné léky, existují některé alternativní léčby, které mohou být účinné. Tyto zahrnují:

  • Kokosový olej, u kterého bylo prokázáno, že omezuje růst škodlivých kožních bakterií, má také silné hydratační vlastnosti při místní aplikaci. Používejte však opatrně, protože se vyskytly případy alergických reakcí způsobených kokosem olej.
  • Vitamin E aplikovaný lokálně, který může poskytnout úlevu od svědění i zánětu.
  • Med, aplikovaný lokálně, má antibakteriální a antiseptické vlastnosti.

Pokud zaznamenáte negativní reakci, měli byste okamžitě ukončit jakoukoli alternativní léčbu.

Koho vidět o kontaktní dermatitidě

Pokud máte kontaktní dermatitidu poprvé a snažíte se domluvit schůzku s odborníkem, můžete kontaktovat svého praktického lékaře. Obvykle mohou zahájit léčbu.

Při opakující se dermatitidě může být nápomocný dermatolog. Mohou diagnostikovat ekzém a další typy dermatitidy, které by vás mohly postihnout. Mohou také provést testy a předepsat potřebné léky.

Pokud je dermatitida pravděpodobně způsobena alergickými reakcemi, můžete být odesláni k odborníkovi na alergii k testování alergie. Toto testování může pomoci určit, na co jste alergičtí, abyste se v budoucnu mohli alergenu vyhnout.

Outlook a obnova

Kontaktní dermatitida je nepříjemná, ale řadu případů lze léčit volně prodejnými léky.

Abyste předešli kontaktní dermatitidě, vyhněte se známým nebo pravděpodobným dráždivým látkám, jako jsou kovy na patentkách, přezkách a špercích, chemikáliím, jako jsou silné čisticí prostředky, nadměrné horko nebo chlad, nebo produkty se silnými vůněmi. Pokud máte citlivou pokožku, měli byste používat jemné produkty bez parfemace. To zahrnuje prací prostředek, šampon, mýdlo, prostěradla do sušičky a zvlhčovače.

Většina případů kontaktní dermatitidy odezní během několika týdnů od zahájení léčby a vyhnutí se alergickému spouštěči. Může se vrátit, pokud základní příčina není identifikována a vyhnout se jí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY