Kopřivka

Co jsou to kopřivka?

Kopřivka, známá také jako kopřivka, jsou svědivé, vyvýšené šrámy, které se nacházejí na kůži. Obvykle jsou červené, růžové nebo tělové barvy a někdy štípou nebo bolí. Ve většině případů je kopřivka způsobena alergickou reakcí na lék nebo potravinu nebo reakcí na dráždivou látku v prostředí.

V mnoha případech je kopřivka akutním (dočasným) problémem, který lze zmírnit léky na alergii. Většina vyrážek zmizí sama od sebe. Chronické (pokračující) případy, stejně jako kopřivka doprovázená závažnou alergickou reakcí, jsou však větší lékařskou obavou.

Obrázky úlů

Co způsobuje kopřivku?

Kopřivka je obvykle způsobena alergickou reakcí na něco, co jste potkali nebo spolkli. Když máte alergickou reakci, vaše tělo začne uvolňovat histaminy do krve. Histaminy jsou chemikálie, které vaše tělo produkuje ve snaze bránit se proti infekci a dalším vnějším vetřelcům. Bohužel u některých lidí mohou histaminy způsobit otoky, svědění a mnoho příznaků, které se vyskytují u kopřivky. Pokud jde o alergeny, kopřivka může být způsobena faktory, jako je pyl, léky, jídlo, zvířecí srst a kousnutí hmyzem.

Kopřivka může být také způsobena okolnostmi kromě alergií. Není neobvyklé, že lidé zažívají kopřivku v důsledku stresu, těsného oblečení, cvičení, nemocí nebo infekcí. Je také možné vyvinout kopřivku v důsledku nadměrného vystavení vysokým nebo nízkým teplotám nebo podráždění v důsledku nadměrného pocení. Protože existuje několik potenciálních spouštěčů, mnohokrát nelze určit skutečnou příčinu kopřivky.

Kdo je v ohrožení?

Lidé, o kterých je známo, že mají alergie, mají větší pravděpodobnost, že dostanou kopřivku. Můžete být také vystaveni riziku vzniku kopřivky, pokud užíváte léky nebo pokud jste nevědomky vystaveni věcem, na které můžete být alergičtí, jako je jídlo nebo pyl. Pokud jste již nemocní infekcí nebo zdravotním stavem, můžete být náchylnější k rozvoji kopřivky.

Jak vypadá kopřivka?

Nejnápadnějším příznakem spojeným s kopřivkou jsou šrámy, které se objevují na kůži. Šrámy mohou být červené, ale mohou mít také stejnou barvu jako vaše kůže. Mohou být malé a kulaté, prstencového tvaru nebo velké a náhodného tvaru. Kopřivka je svědivá a má tendenci se objevovat v dávkách na postižené části těla. Mohou se zvětšovat, měnit tvar a šířit se.

V průběhu propuknutí může kopřivka zmizet nebo se znovu objevit. Jednotlivé úly mohou trvat od půl hodiny do jednoho dne. Úly mohou po stisknutí zbělat. Někdy mohou úly změnit tvar nebo formu dohromady a vytvořit větší vyvýšenou plochu.

Kopřivka se může vyskytovat na různých místech těla. Zavolejte 911 nebo okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví ohnisko úlu kolem krku nebo na jazyku nebo máte potíže s dýcháním spolu s kopřivkou.

Typy úlů

Alergické reakce

Nejčastější příčinou kopřivky jsou alergické reakce. Mohou být způsobeny jakýmkoli alergenem, na který byste mohli být citliví, včetně:

 • potraviny (jako jsou ořechy, mléko a vejce)
 • zvířecí srst
 • pyl
 • roztoči
 • bodnutí nebo bodnutí hmyzem
 • léky (především antibiotika, léky proti rakovině a ibuprofen)

Mírné případy kopřivky způsobené alergiemi se obvykle léčí dlouhodobými nebo krátkodobými léky na alergii a vyhýbáním se spouštěči.

Anafylaxe

Anafylaxe je závažná, život ohrožující alergická reakce. V tomto stavu je kopřivka často doprovázena dýchacími potížemi, nevolností nebo zvracením, silným otokem a závratí. Pokud máte podezření na anafylaxi, okamžitě zavolejte 911.

Chronické kopřivky

Chronické kopřivky jsou pokračující případy, které nemusí mít nutně identifikovatelnou příčinu. Tento stav se také nazývá chronická kopřivka a vyznačuje se opakující se kopřivkou, která může narušit váš životní styl. Podle kliniky Mayo to může trvat šest týdnů až několik měsíců nebo let.

Můžete mít podezření na chronickou kopřivku, pokud máte šrámy, které nezmizí do šesti týdnů. I když tato forma kopřivky není život ohrožující, může být nepříjemná a obtížně léčitelná. Mohou být také příznakem základního zdravotního problému, jako je:

 • celiakie
 • lupus
 • diabetes 1. typu
 • revmatoidní artritida
 • nemoc štítné žlázy

Dermatografismus

Tato forma akutních kopřiv je považována za mírnou. Způsobuje ho nadměrné škrábání nebo neustálý tlak na kůži. Dermatografismus obvykle vymizí sám během krátké doby bez léčby.

Úly vyvolané teplotou

Někdy mohou změny teploty vyvolat kopřivku u lidí, kteří jsou na takové změny citliví. Úly způsobené chladem mohou nastat v důsledku působení studené vody nebo vzduchu, zatímco tělesné teplo z fyzické aktivity může způsobit úly vyvolané cvičením. Vystavení slunečnímu záření nebo soláriu může u některých lidí také vyvolat sluneční úly.

Kopřivka vyvolaná infekcí

Virové i bakteriální infekce mohou způsobit kopřivku. Mezi běžné bakteriální infekce způsobující kopřivku patří infekce močových cest a streptokoka. Viry, které způsobují infekční mononukleózu, hepatitidu a nachlazení, často způsobují kopřivku.

Nalezení úlevy: Možnosti léčby

Prvním krokem při léčbě je zjistit, zda skutečně máte kopřivku. Ve většině případů bude váš lékař schopen určit, zda máte kopřivku z fyzického vyšetření. Vaše pokožka bude vykazovat známky šrámů, které jsou spojeny s kopřivkou. Váš lékař může také provést krevní testy nebo kožní testy, aby zjistil, co mohlo způsobit vaši kopřivku – zejména pokud byly výsledkem alergické reakce.

Možná nebudete potřebovat léčbu na předpis, pokud zažíváte mírný případ kopřivky, která nesouvisí s alergiemi nebo jinými zdravotními stavy. Za těchto okolností vám lékař může navrhnout, abyste vyhledali dočasnou úlevu:

 • užívání antihistaminik, např difenhydramin nebo cetirizin
 • vyhnout se podráždění oblasti
 • vyhnout se horké vodě, která může zhoršit úly
 • dát si studenou nebo vlažnou koupel koloidní ovesné vločky nebo jedlá soda

Anafylaxe je lékařská pohotovost, kterou musí okamžitě léčit lékař.

Nakupujte jedlou sodu.

Dá se kopřivce předejít?

Jednoduché změny ve vašem životním stylu vám mohou pomoci zabránit opětovnému výskytu kopřivky v budoucnu. Pokud máte alergie a víte, které látky pravděpodobně způsobí alergickou reakci, lékař vám navrhne, abyste se vyhnuli možnému vystavení těmto faktorům. Injekce proti alergii jsou další možností, která vám může pomoci snížit riziko opětovného výskytu kopřivky.

Vyhněte se pobytu v oblastech s vysokou vlhkostí nebo nošení těsného oblečení, pokud jste nedávno prodělali kopřivku.

Co čekat

Ačkoli kopřivka může být svědivá a nepříjemná, obvykle není závažná a po určité době zmizí. Uvědomte si však, že jak některé úly zmizí, mohou se objevit nové.

Mírné případy kopřivky jsou považovány za neškodné. Kopřivka může být nebezpečná, pokud máte závažnou alergickou reakci a otéká vám hrdlo. Rychlá léčba závažného případu kopřivky je důležitá pro dobrý výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY