Krikofaryngeální spazmus

Přehled

Krikofaryngeální spasmus je typ svalového spasmu, který se vyskytuje v krku. Krikofaryngeální sval, nazývaný také horní jícnový svěrač (UES), se nachází v horní části jícnu. Jícen jako součást vašeho trávicího systému pomáhá trávit potravu a zabraňuje kyselinám v plížení ze žaludku.

Je normální, že se váš krikofaryngeální sval stahuje. Ve skutečnosti to je to, co pomáhá jícnu mírnit příjem potravy a tekutin. Při kontrakci tohoto typu svalu dochází ke křečím také hodně. Toto je známé jako stav hyperkontrakce. I když můžete stále polykat nápoje a jídlo, křeče mohou způsobit, že se vaše hrdlo bude cítit nepříjemně.

Příznaky

S krikofaryngeálním spasmem budete stále moci jíst a pít. Nepohodlí bývá nejvyšší mezi nápoji a jídly.

Příznaky mohou zahrnovat:

 • dusivé pocity
 • pocit, jako by se vám něco svíralo kolem krku
 • pocit, že vám v krku uvízl velký předmět
 • hrudka, kterou nemůžete spolknout ani vyplivnout

Příznaky křečí UES zmizí, když jíte jídlo nebo tekutiny. Je to proto, že související svaly jsou uvolněné, aby vám pomohly jíst a pít.

Také příznaky krikofaryngeálního křeče mají tendenci se zhoršovat během dne. Úzkost z tohoto stavu může také zhoršit vaše příznaky.

Příčiny

Krikofaryngeální křeče se vyskytují v kricoidní chrupavce v krku. Tato oblast se nachází přímo v horní části jícnu a ve spodní části hltanu. UES je odpovědný za to, aby se mezi nápoji a jídly nedostalo čehokoli, jako je vzduch, do jícnu. Z tohoto důvodu se UES neustále stahuje, aby se zabránilo proudění vzduchu a žaludečním kyselinám, aby se dostaly do jícnu.

Někdy se toto přirozené ochranné opatření může vyvést z rovnováhy a UES se může stáhnout více, než by mělo. To má za následek výrazné křeče.

Možnosti léčby

Tyto typy křečí lze zmírnit jednoduchými domácími prostředky. Změny vašich stravovacích návyků jsou možná nejslibnějším řešením. Když budete jíst a pít malá množství během dne, vaše UES může být déle v uvolněnějším stavu. To je ve srovnání s konzumací několika velkých jídel během dne. Podobné účinky může mít i občasné vypití sklenice teplé vody.

Stres způsobený křečemi UES může zvýšit vaše příznaky, takže je důležité relaxovat, pokud můžete. Pomoci mohou dýchací techniky, řízená meditace a další relaxační aktivity.

U přetrvávajících křečí vám lékař může předepsat diazepam (Valium) nebo jiný typ myorelaxancia. Valium se používá k léčbě úzkosti, ale může být také užitečné při zklidnění stresu souvisejícího s křečemi v krku, když se užívá dočasně. Používá se také k léčbě třesu a poranění pohybového aparátu. Xanax, lék proti úzkosti, může také zmírnit příznaky.

Kromě domácích léků a léků vás může lékař doporučit fyzioterapeutovi. Mohou vám pomoci naučit se cvičení krku pro uvolnění hyperkontrakce.

Podle Laryngopedie mají příznaky krikofaryngeálního spasmu tendenci samy vymizet přibližně po třech týdnech. V některých případech mohou příznaky trvat déle. Možná budete muset navštívit svého lékaře, abyste vyloučili další možné příčiny křeče v krku, abyste se ujistili, že nemáte vážnější stav.

Komplikace a související stavy

Komplikace způsobené křečemi jícnu jsou podle Clevelandské kliniky vzácné. Pokud zaznamenáte další příznaky, jako jsou potíže s polykáním nebo bolest na hrudi, můžete mít přidružený stav. Mezi možnosti patří:

 • dysfagie (obtížné polykání)

 • pálení žáhy
 • gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nebo poškození jícnu (striktury) způsobené přetrvávajícím pálením žáhy
 • jiné typy striktury jícnu způsobené otoky, jako jsou nerakovinné výrůstky
 • neurologické poruchy, jako je Parkinsonova choroba
 • poškození mozku souvisejícími zraněními nebo mrtvicí

K vyloučení těchto stavů může lékař nařídit jeden nebo více typů jícnových testů:

 • Testy hybnosti. Tyto testy měří celkovou sílu a pohyb vašich svalů.
 • Endoskopie. Malé světlo a kamera jsou umístěny ve vašem jícnu, takže váš lékař může lépe vidět oblast.
 • Manometrie. Jedná se o měření tlakových vln jícnu.

Výhled

Celkově vzato, krikofaryngeální spasmus nepředstavuje významný lékařský problém. Může způsobit určité nepohodlí v krku během období, kdy je váš jícen v uvolněném stavu, například mezi jídly. Přetrvávající nepohodlí z těchto křečí však možná bude muset řešit lékař.

Pokud nepohodlí přetrvává i při pití a jídle, symptomy pravděpodobně souvisí s jinou příčinou. Pro správnou diagnózu byste měli navštívit svého lékaře.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY