Kryptokoková meningitida

Co je kryptokoková meningitida?

Meningitida je infekce a zánět mozkových blan, což jsou membrány pokrývající mozek a míchu. Meningitida může být způsobena různými zárodky, včetně bakterií, hub a virů.

Dva typy plísní mohou způsobit kryptokokovou meningitidu (CM). Se nazývají Cryptococcus neoformans (C. neoformans) a Cryptococcus gattii (C. gattii). Tato nemoc je u zdravých lidí vzácná. CM je častější u lidí, kteří mají narušený imunitní systém, jako jsou lidé, kteří mají AIDS.

Jaké jsou příznaky kryptokokové meningitidy?

Příznaky CM se obvykle objevují pomalu. Během několika dnů až několika týdnů po kontaktu se u infikované osoby mohou objevit následující příznaky:

  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • zvracení
  • duševní změny, včetně zmatenosti, halucinací a změn osobnosti
  • letargie
  • citlivost na světlo

V některých případech může nakažená osoba pociťovat ztuhlý krk a horečku.

Pokud se neléčí, CM může vést k závažnějším příznakům, jako jsou:

  • poškození mozku
  • kóma
  • ztráta sluchu
  • hydrocefalus, kterému se také říká „voda v mozku“

Neléčená CM je smrtelná, zejména u lidí s HIV nebo AIDS. Podle British Medical Bulletin zemře na tuto nemoc 10 až 30 procent lidí s CM související s HIV.

Co způsobuje kryptokokovou meningitidu?

Houba tzv C. neoformans způsobuje většinu případů CM. Tato houba se nachází v půdě po celém světě. Obvykle se vyskytuje v půdě, která obsahuje ptačí trus.

C. gattii také způsobuje CM. V ptačím trusu se nenachází. Je spojen se stromy, nejčastěji eukalyptovými stromy. Roste v troskách kolem základu eukalyptu.

CM se obvykle vyskytuje u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém. C. gattii je pravděpodobnější, že nakazí někoho se zdravým imunitním systémem než C. neoformans. Podmíněně se však zřídka vyskytuje u někoho, kdo má normální imunitní systém.

Jak je kryptokoková meningitida diagnostikována?

Váš lékař také provede fyzické vyšetření, když se snaží zjistit, zda máte CM. Budou hledat příznaky spojené s touto nemocí.

Pokud má váš lékař podezření, že máte CM, nařídí páteřní kohoutek. Během tohoto postupu budete ležet na boku s koleny blízko hrudníku. Váš lékař vyčistí oblast nad vaší páteří a poté vám aplikuje znecitlivující léky.

Váš lékař zavede jehlu a odebere vzorek vaší míšní tekutiny. Laboratoř otestuje tuto tekutinu, aby zjistila, zda máte CM. Váš lékař vám také může vyšetřit krev.

Jak se kryptokoková meningitida léčí?

Pokud máte CM, dostanete antimykotika. Nejběžnější volbou je amfotericin B. Lék budete muset užívat denně. Váš lékař vás bude během užívání tohoto léku pečlivě sledovat, aby sledoval nefrotoxicitu (což znamená, že lék může být toxický pro vaše ledviny). Amfotericin B budete obvykle dostávat intravenózně, to znamená přímo do žil.

Pravděpodobně budete také užívat flucytosin, další antimykotikum, zatímco užíváte amfotericin B. Tato kombinace pomáhá léčit stav rychleji.

Během léčby budete muset opakovaně podstoupit vyšetření míchy. Pokud budou vaše testy na CM po dobu dvou týdnů negativní, lékař vás pravděpodobně požádá, abyste přestali užívat amfotericin B a flucytosin. Pravděpodobně přejdete na užívání pouze flukonazolu po dobu asi osmi týdnů.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Většina lidí, u kterých se rozvine CM, již má vážně narušený imunitní systém. Podle Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), infekce tím C. neoformans se vyskytují ročně asi v 0,4 až 1,3 případů na 100 000 lidí v obecné zdravé populaci.

U pacientů s HIV nebo AIDS je však roční míra výskytu mezi 2 a 7 případů na 1 000 lidí. Mnohem častější je u lidí s HIV nebo AIDS v subsaharské Africe, kde mají lidé s touto nemocí úmrtnost, která se odhaduje na 50 až 70 procent.

V mnoha případech musí lidé pokračovat v užívání flukonazolu po neomezenou dobu. To platí zejména u lidí, kteří mají AIDS. Užívání tohoto léku pomáhá předcházet relapsům.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY