Lékařské testy, které by měl dostat každý muž

Prohlídky pro ochranu vašeho zdraví

Pokud nemáte pravidelný zdroj zdravotní péče nebo jste si nikdy nenechali kontrolovat cholesterol, nejste sami. Podle Národní centrum pro zdravotnickou statistiku, téměř 26 procent mužů ve Spojených státech nemá pravidelný zdroj zdravotní péče.

Čtěte dále a zjistěte, jak tento trend zvrátit pomocí lékařských testů a screeningů, abyste byli zdraví.

Chcete-li začít, zkontrolujte se

Nadváha zvyšuje riziko cukrovky a srdečních chorob. Váš index tělesné hmotnosti (BMI) měří váš tělesný tuk na základě vaší výšky a hmotnosti a může určit, zda máte nadváhu nebo riziko vzniku obezity. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), BMI dospělého mezi 18,5 a 25 je v normálním rozmezí.

Můžete si zkontrolovat BMI tady.

Poznejte své dobré a špatné

The Americká kardiologická asociace (AHA) doporučuje, aby si všichni dospělí starší 35 let nechali každých 5 let zkontrolovat cholesterol. Screening by měl začít ve věku 20 let, pokud máte určité rizikové faktory, mezi které patří:

 • cukrovka
 • kouření
 • BMI nad 30
 • rodinná anamnéza mrtvice
 • příbuzní prvního stupně, kteří měli infarkt

K měření cholesterolu vám lékař odebere malý vzorek krve z paže. Výsledky budou indikovat vaše úrovně:

 • HDL (dobrý cholesterol)
 • LDL (špatný cholesterol)
 • triglyceridy

Výsledky testů na cholesterol jsou uvedeny v miligramech na decilitr krve (mg/dl). Podle Mayo Clinic by měl být zdravý cíl celkového cholesterolu nižší než 200 mg/dl.

Podívejte se na své lipidy

Vysoké triglyceridy jsou spojeny s metabolickým syndromem, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky a mrtvice. Stejný odběr krve, který se používá k měření cholesterolu, poskytuje odečet vašich triglyceridů, což je typ tuku. Optimální hladina triglyceridů je nižší než 100 mg/dl, i když hladiny nižší než 150 mg/dl jsou považovány za normální.

Mějte přehled o svém krevním tlaku

Pokud je váš krevní tlak vysoký, možná budete potřebovat léky na jeho kontrolu a odvrácení srdečních onemocnění, onemocnění ledvin a mrtvice. Pokud je váš krevní tlak v normálním rozmezí, stačí si nechat kontrolovat krevní tlak každé dva roky. Normální krevní tlak je nižší než 120/80 mm Hg, podle AHA. Pokud je váš krevní tlak vyšší, váš lékař jej pravděpodobně bude chtít kontrolovat častěji. Diagnóza vysokého krevního tlaku vyžaduje dvě měření s odstupem čtyř hodin při hodnotě větší než 120/80 mm Hg. Jedno měření krevního tlaku vyšší než 120/80 mm Hg musí být vždy potvrzeno následným měřením.

Diabetes

Krevní tlak vyšší než 135/80 mm Hg může být příznakem cukrovky. Testování na diabetes může zahrnovat krevní test hemoglobinu A1C, test glukózy v plazmě nalačno (FPG) nebo orální glukózový toleranční test (OGTT). Jediný test k diagnostice diabetu nestačí. Druhý test musí potvrdit, že hladina glukózy v krvi je abnormálně vysoká.

50 svíček = screening kolorektálního karcinomu

Podle American Cancer Societyrakovina tlustého střeva je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u amerických mužů a žen. Pokud jste oslavili 50. narozeniny a nebyli jste na screeningu kolorektálního karcinomu, je čas. Pokud se ve vaší rodině vyskytuje kolorektální karcinom, měli byste se nechat vyšetřit dříve.

Nebojte se; Kolonoskopie je nebolestivá a trvá pouze 15 až 20 minut. Ještě lepší je, že tento test dokáže včas odhalit rakovinu tlustého střeva, kdy je nejlépe léčitelná. Váš lékař může najít a odstranit prekancerózní růsty dříve, než se stanou maligními.

Nefoukejte těsnění

Aneuryzma břišní aorty (AAA) je způsobeno zvětšenou krevní cévou v žaludku, která náhle praskne. AAA často nemají žádné příznaky a jsou smrtelné až v 90 procentech případů, podle studie zveřejněné v American Family Physician.

Dobrou zprávou je, že ultrazvuk dokáže detekovat AAA dříve, než praskne. Americká pracovní skupina preventivních služeb doporučuje screening mužů mezi 65 a 75 lety, kteří za svůj život vykouřili 100 nebo více cigaret.

Zapomeňte na tuhý horní ret

Přestože se deprese vyskytuje častěji u žen než u mužů, jsou k ní náchylní i muži. Podle Národní ústav duševního zdravíVe Spojených státech je každý rok diagnostikována deprese více než 6 milionům mužů. Pocit beznaděje nebo ztráta zájmu o věci, které vás normálně baví déle než 2 týdny, může signalizovat depresi.

Neodmítejte dlouhotrvající záchvaty sklíčenosti a nepokoušejte se to utlumit. Váš lékař vás může vyšetřit na depresi a pomoci určit, jak ji léčit. Pomoci může terapie, léky nebo jejich kombinace.

Chraňte svou skrýš

Podle AIM at Melanoma Foundation se počet případů melanomu za posledních 40 let ve Spojených státech zvýšil rychleji než jakákoli jiná forma rakoviny. Počet případů ve Spojených státech se od roku 1973 zdvojnásobil. Melanom je v současnosti pátou nejčastější rakovinou v zemi u mužů. Více žen než mužů onemocní melanomem před 50. rokem věku, ale ve věku 65 let se poměr obrací. Muži pak onemocní melanomem dvakrát častěji než ženy. Ve věku 80 let mají muži třikrát více případů melanomu než ženy.

Každý měsíc kontrolujte svou pokožku, zda se na ní nenacházejí znaménka, která se změnila nebo vypadají abnormálně. ABCDE melanomu se používají, aby vám pomohly mít na paměti, na co si dát pozor:

 • A, asymetrie: Pokud je krtek vertikálně rozpůlen, obě poloviny nejsou stejné.
 • B, hranice: Okraje krtka jsou nepravidelné.
 • C, barva: Dochází ke změnám barvy krtka nebo okolí.
 • D, průměr: Průměr krtka je větší než 5 mm.
 • E, všechno: Krtek začne svědit, krvácet nebo se jakkoli měnit.

Měli byste si také dávat pozor na opruzeniny, které se nehojí. Nechte svého lékaře v rámci fyzického vyšetření důkladně zkontrolovat vaši pokožku. Melanom je vysoce léčitelný, když je diagnostikován včas.

Další testy pro muže

Současná doporučení pracovní skupiny pro preventivní služby USA říkají, že rizika krevního testu prostatického specifického antigenu (PSA) převažují nad přínosy. Falešně pozitivní výsledky vedou k příliš mnoha zbytečným biopsiím. Promluvte si se svým lékařem o vašich rizicích pro rakovinu prostaty a o tom, zda by digitální rektální vyšetření (DRE) mělo být součástí vaší fyzické kondice.

Měli byste se také poradit se svým lékařem o tom, zda je pro vás testování na sexuálně přenosné infekce (STI) vhodné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY