Leukémie a anémie: Co potřebujete vědět

existuje nějaká souvislost?

Pokud máte leukémii a pociťujete příznaky, jako je extrémní únava, závratě nebo bledost, můžete mít také anémii. Anémie je stav, kdy máte neobvykle nízké hladiny červených krvinek. Zde je více o spojení mezi leukémií a anémií.

Kostní dřeň je houbovitý materiál, který se nachází uprostřed některých vašich kostí. Obsahuje kmenové buňky, ze kterých se vyvinou krvinky. K leukémii dochází, když se v krevní dřeni tvoří rakovinné krvinky a vytlačují zdravé krvinky.

Typy anémie a leukémie

Typ krevních buněk, které jsou zapojeny, určuje typ leukémie. Některé typy leukémie jsou akutní a rychle postupují. Jiné jsou chronické a rostou pomalu.

Nejběžnějším typem anémie, kterou lidé zažívají, je anémie z nedostatku železa. Může za to nízká hladina železa v těle. Aplastická anémie je závažná forma anémie, která se může objevit v důsledku expozice:

 • širokou škálu léků a chemikálií
 • ionizující radiace
 • nějaké viry
 • autoimunitní porucha

Může také souviset s léčbou leukémie a rakoviny.

Jaké jsou příznaky anémie?

Anémie může způsobit jeden nebo více z těchto příznaků:

 • únava
 • dušnost
 • závrať
 • točení hlavy
 • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
 • bledá kůže
 • časté infekce
 • snadná tvorba modřin
 • krvácení z nosu
 • krvácení z dásní
 • bolesti hlavy
 • řezné rány, které nadměrně krvácejí

Co způsobuje anémii?

Vaše tělo nemusí mít dostatek červených krvinek z mnoha důvodů. Vaše tělo si nemusí vyrobit dostatečné množství červených krvinek, které máte, nebo je dokonce zničit. Můžete také rychleji ztratit červené krvinky, když krvácíte, ať už v důsledku zranění nebo menstruace.

Pokud máte leukémii, může u vás vzniknout anémie jak samotná nemoc, tak i její léčba.

Léčba rakoviny

Chemoterapie, ozařování a některé léky, které lékaři používají k léčbě leukémie, mohou způsobit aplastickou anémii. Je to proto, že některé protinádorové terapie zabraňují kostní dřeni vytvářet nové zdravé krvinky. Nejprve klesá počet bílých krvinek, poté počet krevních destiček a nakonec počet červených krvinek. Anémie způsobená léčbou rakoviny může být po ukončení léčby reverzibilní nebo může trvat několik týdnů.

Leukémie

Samotná leukémie může také způsobit anémii. Vzhledem k tomu, že se leukemické krvinky rychle množí, je ponechán malý prostor pro vývoj normálních červených krvinek. Pokud počet červených krvinek klesne příliš nízko, může dojít k anémii.

Léčba rakoviny může způsobit sníženou chuť k jídlu, nevolnost a zvracení. To často ztěžuje konzumaci výživné stravy bohaté na železo. To může vést k anémii z nedostatku železa.

Jak se anémie diagnostikuje?

Pokud se váš lékař domnívá, že máte anémii, nařídí krevní testy, aby zkontroloval hladinu vašich krvinek a krevních destiček. Mohou také nařídit biopsii kostní dřeně. Během tohoto postupu je z velké kosti, jako je vaše kyčelní kost, odebrán malý vzorek kostní dřeně. Vzorek je vyšetřen k potvrzení diagnózy anémie.

Zjistěte více: 7 důležitých příznaků leukémie u dětí »

Jak se anémie léčí?

Léčba anémie závisí na závažnosti vašich příznaků a příčině vaší anémie.

Pokud chemoterapie způsobuje vaši anémii, může vám lékař předepsat injekční léky, jako je Epogen nebo Aranesp. Tyto léky říkají vaší kostní dřeni, aby produkovala více červených krvinek. Mohou také způsobit vážné vedlejší účinky, jako jsou krevní sraženiny nebo zvýšené riziko úmrtí. V důsledku toho byste měli používat nejnižší možnou dávku pouze tak dlouho, jak je zapotřebí k regulaci hladiny červených krvinek.

Váš lékař může doporučit, abyste užívali doplňky železa k léčbě anémie z nedostatku železa.

Pokud se anémie objeví v důsledku ztráty krve, lékař bude muset určit příčinu a léčit ji. Vzhledem k tomu, že ke ztrátě krve často dochází v gastrointestinálním traktu, může vám lékař doporučit kolonoskopii a endoskopii k zobrazení žaludku a střev.

K léčbě akutní anémie je někdy nutná krevní transfuze. Samotná transfuze nemusí k dlouhodobé kontrole anémie stačit.

Podle Johns Hopkins Medicine objevili lékaři-vědci chemoterapeutický lék zvaný cyklofosfamid, který pomáhá léčit aplastickou anémii bez poškození krve a kmenových buněk tvořících kostní dřeň. Mezi další způsoby léčby aplastické anémie patří krevní transfuze, medikamentózní terapie a transplantace kostní dřeně.

Co můžete udělat teď

Pokud si myslíte, že máte anémii, měli byste se poradit se svým lékařem. Zkontrolují vaše příznaky a objednají potřebné testy k určení diagnózy. Nepokoušejte se sami diagnostikovat nebo léčit anémii, zvláště pokud máte leukémii nebo jakýkoli jiný zdravotní stav. Při léčbě je anémie zvládnutelná nebo léčitelná. Pokud nedostanete léčbu, může způsobit vážné příznaky.

Pokud máte anémii, můžete očekávat příznaky, jako je únava a slabost, dokud se počet vašich krvinek nezlepší. Příznaky se po zahájení léčby často rychle zlepší. Mezitím vám může pomoci následující:

 • Poslouchejte signály svého těla a odpočívejte, když jste unavení nebo se necítíte dobře.
 • Dodržujte pravidelný spánkový režim.
 • Požádejte o pomoc s jídlem a domácími pracemi.
 • Jezte zdravou stravu bohatou na živiny, včetně vajec bohatých na železo, červeného masa a jater.
 • Vyhněte se činnostem, které mohou zvýšit riziko krvácení.

Pokud při léčbě nezaznamenáte úlevu nebo máte klidovou dušnost, bolest na hrudi nebo mdloby, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud máte leukémii a rozvine se u vás anémie, váš lékař s vámi bude spolupracovat na zmírnění vašich příznaků. Mnoho možností léčby může snížit vedlejší účinky anémie během léčby rakoviny. Čím dříve vyhledáte léčbu, tím menší je pravděpodobnost vzniku závažných komplikací.

Pokračujte ve čtení: Nejlepší blogy o leukémii roku »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY