Může Benadryl pomoci s roztroušenou sklerózou?

Někteří lidé s RS užívají Benadryl ke zmírnění reakcí na infuzní léčbu a určitých příznaků. Ale v závislosti na vašich příznacích to nemusí být nejlepší volba.

V posledních několika letech je velký zájem a vzrušení kolem použití antihistaminik, zejména difenhydraminu (Benadryl) pro roztroušenou sklerózu (MS).

Podle Kevina C. Gaffneyho, MD, většina zájmu pramení ze studie z roku 2017, která se zabývala používáním clemastinu, staršího antihistaminika. Výsledky naznačují, že clemastin může změnit imunitní systém lidí s RS.

Ale podle Gaffneyho “nikdo nebyl schopen reprodukovat výsledky původní studie a nikdy jsme nebyli schopni prokázat jasný přínos ve srovnání se známými vedlejšími účinky.”

I když neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že Benadryl nebo jiná antihistaminika pomáhají při léčbě RS, mohou nabídnout určitý přínos pro zvládnutí určitých příznaků a zmírnění reakcí na infuzní léčbu.

Potenciální výhody

Zde jsou některé potenciální výhody volně prodejných (OTC) antihistaminik pro lidi žijící s RS:

Snížené reakce na léčbu

Infuzní léčba RS může způsobit reakce s příznaky, které se pohybují od mírných až po závažné, včetně

 • svědění
 • kopřivka
 • bolest hlavy
 • horečka
 • zimnice
 • bolest nebo otok v místě vpichu

Antihistaminikum, které se užívá před infuzí nebo někdy během ní, může pomoci zmírnit tyto příznaky.

Pro tento účel lze také použít steroidy, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a léky proti bolesti (jako je acetaminofen).

Zlepšený spánek

Podle Asociace pro roztroušenou sklerózu (MSAA) má více než polovina lidí žijících s RS problémy se spánkem. To může být způsobeno několika věcmi, od spasticity a častých pohybů nohou až po problémy s močovým měchýřem a deprese.

Antihistaminika, zejména difenhydramin (Benadryl), se někdy používají jako alternativa k práškům na spaní kvůli jejich sedativnímu účinku, ale tyto výhody nemusí vždy převážit rizika.

Za prvé, mohou ve vás druhý den zanechat pocit omámení. “Problémy s pamětí a únava jsou již hlavními problémy pro pacienty s RS a tyto příznaky se pravděpodobně zhorší s difenhydraminem,” říká Gaffney.

Navíc, i když vám mohou pomoci usnout, antihistaminika nemusí nutně znamenat lepší kvalitu spánku.

Pokud máte problémy se spánkem, promluvte si se svým pečovatelským týmem, než vyzkoušíte antihistaminika, abyste zjistili, zda je to pro vás nejlepší volba.

Méně závratě

Léze na části mozku, která je zodpovědná za rovnováhu, mohou způsobit závratě a vertigo, což může způsobit, že se budete cítit nevyvážení, točení hlavy nebo jako by se vaše okolí točilo.

Někteří lidé zjistili, že Benadryl, stejně jako volně prodejné léky proti kinetóze a proti nevolnosti, pomáhají při závratích.

I když tyto mohou nabídnout dočasnou opravu, je nejlepší promluvit si se zdravotnickým pracovníkem, pokud často pociťujete závratě nebo vertigo. Mohou to být vedlejší účinky jiného léku nebo příznak základního problému s vnitřním uchem.

V závislosti na příčině může lékař předepsat kurz kortikosteroidů nebo fyzikální terapie, které pomohou s rovnováhou.

Záleží na tom, jaké antihistaminikum beru?

Mnoho neoficiálních důkazů o používání antihistaminik pro symptomy RS zahrnovalo Benadryl. Ale všechna OTC antihistaminika fungují podobně. Hlavní rozdíl je v jejich vedlejších účincích.

Například nesedativní antihistaminika, jako je fexofenadin (Allegra) a loratadin (Claritin), poskytují účinky antihistaminika bez ospalosti, kterou má Benadryl tendenci způsobovat.

Gaffney poznamenává, že nesedativní antihistaminika mohou být vhodnější pro zvládnutí alergií, pokud máte RS, protože nezhorší příznaky, jako je mozková mlha.

Je třeba zvážit vedlejší účinky antihistaminik

Benadryl a některá další antihistaminika mohou mít následující nežádoucí účinky:

 • ospalost a ospalost
 • závrať
 • rozmazané vidění
 • nízký krevní tlak
 • potíže s močením

Neospalá antihistaminika obvykle nezpůsobují ospalost, ale mohou způsobit další vedlejší účinky, včetně:

 • bolest hlavy
 • nevolnost
 • suchá ústa

FYI

V roce 2020, Food and Drug Administration (FDA) vydal prohlášení o potenciálních rizicích užívání příliš velkého množství difenhydraminu (Benadryl) s varováním, že užívání vyšších než doporučených dávek může vést k záchvatům, vážným srdečním problémům, kómatu a smrti.

Další kroky

Než začnete užívat jakékoli antihistaminikum na pomoc s příznaky RS, promluvte si se svým pečovatelským týmem. Nezapomeňte uvést jakékoli další léky (včetně volně prodejných léků, vitamínů a doplňků), které užíváte.

V závislosti na vašich příznacích mohou doporučit alternativu k antihistaminikům nebo poskytnout další pokyny, jak bezpečně začlenit antihistaminika do vašeho plánu péče.

Sečteno a podtrženo

Difenhydramin (Benadryl) se někdy používá v klinickém prostředí, aby pomohl snížit účinky infuzní léčby RS. Ale mohou existovat lepší možnosti pro použití doma, v závislosti na vašich příznacích.

Váš pečovatelský tým vám může pomoci rozhodnout, které antihistaminikum – pokud nějaké – je pro vás to pravé.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY