Může keto dieta pomoci narkolepsii?

Narkolepsie je neurologický stav, který ovlivňuje vaše cykly spánku a bdění. Tento stav je poměrně vzácný, odhady ukazují, že jej ovlivňuje mezi 135 000 a 200 000 lidmi ve Spojených státech.

Příčiny, spouštěče a symptomy narkolepsie nejsou dobře definovány nebo pochopeny. Někdy může trvat deset let získat oficiální diagnózu stavu. Dokonce i poté, co dostanete diagnózu, může být nalezení léčby, která funguje na zvládnutí vašich příznaků, frustrujícím procesem pokusů a omylů.

Mnoho neurologických léků předepisovaných k léčbě narkolepsie má silné vedlejší účinky. U některých lidí jsou tyto vedlejší účinky horší než samotné příznaky narkolepsie.

Alternativní léčba spojená s životním stylem a výběrem stravy se proto stala populární v komunitě narkolepsie. Jedna alternativní léčba, kterou lidé s narkolepsií zvažují, je ketogenní dieta, často známá jako keto.

Keto dieta nenahrazuje léčebný plán vypracovaný s lékařem. Ale může existovat důvod se domnívat, že keto dieta může pomoci některým lidem zvládnout jejich příznaky narkolepsie. Zde je pohled na to, co víme o keto a narkolepsii.

Co výzkum říká o keto a narkolepsii

Nejprve si ujasněme: V současné době nejsou k dispozici žádné studie, které by prokázaly, že ketogenní dieta dokáže zvládat příznaky narkolepsie sama o sobě.

Ačkoli na internetu existuje mnoho neoficiálních zpráv o keto dietě fungující u některých lidí s narkolepsií, zdá se, že stejně mnoho anekdot o keto dietě vůbec nepomáhá nebo má nejasný dopad.

Nicméně, existuje jedna starší studie z roku 2004 který zkoumal účinky různých diet na narkolepsii. Výzkumníci zjistili, že lidé s narkolepsií zaznamenali malé zlepšení úrovně únavy během dne, když drželi keto dietu s nízkým obsahem sacharidů.

Tyto důkazy jsou extrémně omezené, ale naznačují, že vyvoláním relativní hypoglykémie nebo nízké hladiny cukru v krvi může keto dieta zvýšit aktivaci neuronů obsahujících orexin a způsobit, že budete během dne méně ospalí.

Existuje také určitý výzkum, i když omezený, o tom, jak může keto dieta pomoci lidem léčit jiné neurologické stavy.

Systémový přehled lékařské literatury z roku 2021 analyzoval 63 studií účinků keto na kognitivní funkce lidí s neurologickými stavy, jako je Parkinsonova choroba, syndrom nedostatku glukózového transportéru typu 1 a Alzheimerova choroba.

Tento přehled dospěl k závěru, že keto se zdá být účinné, i když si tento předmět zaslouží důkladnější studium.

Výzkumníci za tímto systémovým přehledem poznamenávají, že uvedení vašeho těla do ketózy může snížit oxidační stres a neurozánět.

Také poukazují na to, jak mikroby ve vašem střevě vlastně ovlivnit vaše kognitivní schopnosti a neurologické funkce (co je známé jako osa střevo-mozek), zdůrazňující důležitost výživy pro lidi s neurologickými onemocněními.

Údaje z roku 2003 ukazují, že lidé s narkolepsií jsou spíše mít obezitu než lidé, kteří ji nemají. Někteří lidé se domnívají, že keto dieta by mohla fungovat při narkolepsii snížením skoků krevního cukru z glukózy a snížením vaší celkové hmotnosti.

Jak funguje keto

Ketogenní dieta je dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku. Funguje tak, že nahradí sacharidy ve vaší stravě tuky, aby se vaše tělo dostalo do stavu, kterému se říká „ketogenní“ stav, také nazývaný „ketóza“. Ketóza je přirozený proces, ke kterému dochází, když vaše tělo využívá svůj vlastní uložený tuk jako palivo.

Když držíte keto dietu, sacharidy budou omezeny na méně než 50 gramů denněa tuk bude obecně tvořit mezi 60 % a 90 % vašeho příjmu kalorií.

Příjem bílkovin by měl být mírný, obvykle nižší než 20 % celkového příjmu kalorií.

Vejce, maso s vysokým obsahem tuku, drůbež, ryby, plnotučné mléčné výrobky, ořechová másla, oleje a avokádo jsou základem jídel a svačin, když jste na keto.

Účinky keto na tělo

Keto lze použít na hubnutí, ale má i jiné potenciální zdravotní přínosy také.

Když vaše tělo dosáhne stavu ketózy, již nepoužívá glukózu ze sacharidů jako primární zdroj energie. Místo toho vaše tělo používá ketolátky – mastné kyseliny, které vaše tělo přeměnilo na využitelnou energii.

Ketony mohou také procházet hematoencefalickou bariérou a pohánět váš mozek. Někteří lidé říkají, že kvůli tomu jim pravidelný přechod do ketózy dává ohromnou jasnost a produktivitu a také činí je více bdělými.

Keto dieta prokázala potenciální výhody při léčbě:

 • epilepsie
 • obezita
 • vysoká hladina cukru v krvi nebo cukrovka

Další možnosti léčby narkolepsie

The oficiální pokyny pro léčbu narkolepsie v současné době nezahrnují keto dietu. Jiná léčba může zahrnovat tradiční a alternativní metody.

Tradiční

Léčba narkolepsie může zahrnovat použití strategického plánu spánku, který zahrnuje krátké zdřímnutí rozložené po celý den. Mezi léky tradičně předepisované k léčbě narkolepsie patří:

 • modafinil
 • armodafinil
 • amfetaminové tablety a podobné léky

Pokud trpíte narkolepsií s kataplexií, může vám být předepsáno také tricyklické antidepresivum, selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo natrium-oxybutyrát (Xyrem).

Alternativní

Léky životního stylu na narkolepsii mohou zahrnovat změny ve vaší stravě jiné než keto. Alternativní strategie pro léčbu narkolepsie zahrnují:

 • vyhýbání se konzumaci alkoholu
 • vyhýbejte se velkým kalorickým jídlům, zejména před spaním
 • mít pravidelný pohyb
 • doplňky výživy, jako např vitamín B12
 • vápník, draslík, oxybutyrát sodný a hořčík (Xywav)

Keto dieta je jedním z nástrojů, který někteří lidé používají k léčbě narkolepsie. Neoficiálně jsou lidé, kteří říkají, že to funguje, ale jsou i lidé, kteří říkají, že jim to nepomohlo.

Jednoznačné důkazy podporující keto jako léčbu narkolepsie nejsou v současné době k dispozici, ale některé starší studie to podporují.

Narkolepsie je vzácná porucha, a přestože neexistuje žádná léčba, existují léky, které pomáhají zvládat příznaky kataplexie a ospalosti. Existuje také řada alternativních terapií, z nichž některé vám mohou pomoci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY