Můžete jíst česnek, pokud máte cukrovku?

Základy

Lidé s cukrovkou nejsou schopni produkovat dostatek inzulínu nebo efektivně využívat inzulín, který jejich tělo produkuje. To může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Je důležité sledovat, co jíte, abyste udrželi hladinu cukru v krvi co nejstabilnější.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zkontrolovat skóre glykemického indexu (GI) každé potraviny. GI ukazuje, jak moc může určitá potravina zvýšit hladinu cukru v krvi. GI pomáhá s plánováním denních jídel a vyhýbáním se kombinacím s vysokým obsahem sacharidů. Nízký GI je mezi 1 a 55 a vysoký je 70 a více.

Je důležité vědět, že přirozené potraviny, jako je česnek, i když nejsou bohaté na sacharidy, mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Jaké jsou výhody konzumace česneku, pokud máte cukrovku?

Většina dospělých může bezpečně konzumovat česnek. Pro některé lidi může být problémem chuť, vůně nebo kořenitost.

Tradičně byl česnek doporučeno pomáhá snížit vysokou hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak. Konzumace česneku může také snížit výskyt srdečních onemocnění, což je stav, který postihuje přibližně 80 procent lidí s cukrovkou.

Studie z roku 2006 zjistila, že syrový česnek může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a také snížit riziko aterosklerózy. To je zvláště zajímavé, protože diabetes zvyšuje riziko zánětu souvisejícího s aterosklerózou.

I když je to stále v šetření, a 2014 přehled studií také podpořil myšlenku, že pravidelná konzumace česneku může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Česnek je také dobrým zdrojem vitamínů B-6 a C. Vitamín B-6 se podílí na metabolismu sacharidů. Vitamin C může také hrát roli při udržování hladiny cukru v krvi.

Obecně platí, že česnek byl zobrazeno na:

 • zlepšit zdraví kardiovaskulárního systému snížením hladiny cholesterolu, triglyceridů a krevních lipidů
 • snížit krevní tlak
 • mají protinádorový účinek
 • zabránit růstu rakovinných buněk
 • mají silný antibakteriální a protiplísňový účinek

Rizika a varování

Česnek je velmi silný jak v chuti, tak vůni. Ačkoli je obecně bezpečné jíst, můžete zaznamenat menší vedlejší účinky. To zahrnuje:

 • pálení žáhy
 • plyn
 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem

Pokud budete jíst syrový česnek, pravděpodobně se u vás objeví vedlejší účinky.

Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se se svým lékařem. Konzumace česneku může zesílit účinky těchto léků.

Jak přidat česnek do svého jídelníčku

Pokud vám nevadí chuť, přidejte do salátů nebo bramborového salátu pár najemno nakrájených stroužků česneku. Neexistuje standardní dávkování pro konzumaci česneku, takže klidně přidejte česnek, kdykoli to recept nebo svačina dovolí.

Pokud dáváte přednost méně silné vůni a chuti, hledejte česnekovou zeleninu, což jsou mladé rostliny, a česnekové stvoly, což jsou kudrnaté výhonky, které se objevují, když rostlina dozrává. Během jarní sezóny jsou k dostání na farmářských trzích a v místních obchodech s produkty. Oba mají jemnější chuť. Můžete je nakrájet a přimíchat do salátů, dipů a slaných pomazánek.

Doporučuje se nechat nasekaný česnek uležet alespoň 5 minut, aby allicin, jedna z hlavních složek byliny, měl svou nejvyšší koncentraci. To může zvýšit potenciální zdravotní přínosy byliny.

A co česnekové doplňky?

Pokud se vám zdá chuť syrového česneku příliš urážlivá nebo jej nemůžete konzumovat tak často, jak byste chtěli, možná budete chtít vyzkoušet doplňky stravy. Hledejte starý česnekový extrakt nebo jiné česnekové extrakty, které obsahují allicin.

Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti při nákupu doplňků:

 • Před přidáním doplňků do svého režimu se poraďte se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, zda je to pro vás nejlepší volba.
 • Vždy nakupujte od renomovaného výrobce, který nepoužívá tepelné zpracování. To může zničit účinné látky v česneku, které poskytují nejvíce zdravotních výhod.
 • Vyhněte se výrobkům zcela bez zápachu. Pravděpodobně jsou zbaveny sloučenin síry, které dodávají charakteristický zápach a jsou zodpovědné za některé z jeho možných zdravotních přínosů.

Sečteno a podtrženo

Česnek můžete použít ke zlepšení chuti a kvality jídel. Jeho konzumace vám také může pomoci udržet si lepší úroveň zdraví. Pro dosažení nejlepších výsledků konzumujte česnek pravidelně v mírných množstvích. Vaření česneku snižuje jeho potenciální terapeutické vlastnosti, takže do pokrmů používejte čerstvý a syrový česnek. Doplňky jsou také možností, ale před jejich použitím byste se měli poradit se svým lékařem.

Pokračujte ve čtení: 9 nejlepších míst, kde najdete recepty na cukrovku »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY