Můžete mít astma bez sípání?

Sípání je charakteristickým příznakem astmatu, ale ne každý je zažívá. Můžete mít kašel nebo tišší příznaky astmatu. Ve vzácných případech může nepřítomnost sípání naznačovat těžké astma.

Astma je onemocnění plic, které může ztěžovat dýchání. Průchody, které přivádějí vzduch do plic, se mohou zúžit a zanítit.

Lidé s astmatem mohou mít záchvaty, kdy pociťují dušnost a kašel. Mnozí léčí své astma pomocí rychle působících a dlouhodobých léků.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) asi 1 ze 13 lidé ve Spojených státech měli astma v roce 2020. Nejčastěji se vyskytuje mezi nehispánskými lidmi různých ras a komunitami amerických Indiánů a domorodých obyvatel Aljašky.

Sípání je běžný, ale ne univerzální příznak astmatu. Mnoho lidí s astmatem při dýchání nesípe. V některých případech mají lidé „tiché“ příznaky astmatu.

Také nemusíte sípat, pokud máte extrémně ucpané dýchací cesty. To může být příznak těžkého astmatu.

Astma s kašlem, ale bez sípání

K astmatu ve variantě kašle dochází, když je chronický kašel jediným příznakem, že máte astma.

Obvykle se kašel nezlepší s volně prodejnými léky, jako jsou sirupy nebo kapky. Místo toho možná budete potřebovat předpis na inhalátor astmatu.

Existují různé druhy inhalátorů. Rychle působící bronchodilatátory otevírají vaše dýchací cesty během záchvatu. Denně užívané kortikosteroidy pomáhají předcházet zánětu.

Astma bez sípání nebo kašle

Děti a dospělí s astmatem mohou Zkušenosti příznaky, které nezahrnují kašel nebo sípání. Toto jsou tiché příznaky astmatu.

Dva nejčastější tiché příznaky jsou způsobeny zánětem dýchacích cest: dušnost a tlak na hrudi. Svaly kolem dýchacích cest ve vašich plicích se zužují a zužují průchody do plic. To ztěžuje dýchání a váš hrudník je stažený.

Dušnost

Můžete mít potíže s dýcháním nebo máte pocit, že lapáte po vzduchu. Lidé s těžkým astmatickým záchvatem mohou také zaznamenat rychlé změny v rychlosti dýchání, vydechování a nádechu buď rychleji, nebo pomaleji. Děti mohou mít „přisátý“ vzhled kůže kolem krku.

Těžké astmatické záchvaty vyžadují rychle působící inhalátor a lékařskou pomoc, pokud se příznaky nezlepší.

Těsnost na hrudi

Pokud máte problémy se vstupem vzduchu do plic, mohlo by to vést k pocitu sevření na hrudi. Může se vám zdát, že máte kolem plic pás. Můžete také cítit bolest spolu s tlakem na hrudi.

Děti s astmatem nemusí být schopny vyjádřit tento pocit těmito slovy. Místo toho mohou říci, že se cítí nemocní.

Těžké astma bez sípání

Astma často zvládnete pomocí inhalačních nebo perorálních kortikosteroidů. Pokud máte mírné až středně těžké astma, lékař může upravit vaše léky, aby vám pomohl udržet vaše příznaky pod kontrolou. Ale pokud změny v léčbě nezaberou, můžete mít těžké astma.

V některých případech těžkého astmatu a život ohrožujícího astmatu můžete mít tichý hrudník. Není slyšet žádný sípavý zvuk, protože do vašich plic proudí minimum nebo žádný vzduch. Jde o vážnou situaci, která vyžaduje lékařskou péči.

Astma vyvolané cvičením bez sípání

Cvičení může také způsobit zúžení dýchacích cest v plicích. To se děje mezi 40 % až 90 % lidí s astmatem. Vyskytuje se ale také asi u 1 z 5 lidí bez astmatu.

Astma vyvolané cvičením může způsobit sípání, ale ne vždy. Nejčastějším příznakem je kašel. Mezi další příznaky patří tlak na hrudi a potíže s dýcháním.

Vaše příznaky se mohou zhoršit několik minut po ukončení cvičení. Obvykle se zlepší do 30 minut po dokončení vašeho cvičení.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud nemáte diagnózu astmatu, ale pociťujete příznaky jako chronický kašel, tlak na hrudi a potíže s dýcháním, možná budete chtít navštívit lékaře.

Pokud žijete s astmatem, možná budete chtít pravidelně navštěvovat lékaře na kontroly. Mohou vám pomoci zkontrolovat vaše akční plán pro astma.

Pokud máte nové nebo zhoršující se příznaky, možná je budete chtít probrat s lékařem. Možná bude možné upravit léky nebo podniknout jiné kroky, abyste dostali astma pod kontrolu.

Zdravotnická pohotovost

Vyhledejte pohotovostní lékařskou péči, pokud máte nástup příznaků astmatu, které se nezlepšují pomocí léků pro rychlou úlevu. Příznaky vážného astmatického záchvatu mohou zahrnovat:

  • rychlé zhoršení příznaků
  • změna dechové frekvence (rychlejší nebo pomalejší)
  • mělké dýchání
  • dušnost
  • potíže s chůzí
  • rozšířený hrudník, který se při výdechu nevyfoukne

Je léčba astmatu stejná bez sípání?

Typický plán léčby astmatu má tři složky:

  • Identifikujte své spouštěče astmatu.
  • Vyberte si léky pro rychlou úlevu od příznaků a dlouhodobou kontrolu.
  • Vypracujte akční plán pro astma.

Tyto složky by měly být stejné, i když nemáte sípání jako příznak astmatu.

Jiné léčby astmatu zahrnují imunoterapii, která může pomoci s alergiemi, které spouštějí astma. Biologické přípravky pro těžké astma pracují uvnitř vašeho těla k léčbě specifických protilátek nebo buněk, které způsobují příznaky.

Pokud máte život ohrožující astma nebo závažné příznaky astmatu, které se nezlepšují pomocí rychlé úlevové léčby, může se vám dostat nouzové péče. To může zahrnovat různé intervence, jako je doplňkový kyslík a hospitalizace.

Astma způsobuje zúžení dýchacích cest během záchvatu. Příznaky astmatu často zahrnují sípání, ale ne každý člověk s astmatem je má.

V některých případech je astma bez sípání nebo tichý hrudník známkou toho, že do vašich plic nevniká ani nevychází žádný vzduch. To může znamenat, že máte těžké astma. Existuje několik způsobů léčby těžkého astmatu, včetně imunoterapie a biologické léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY