Můžete mít kataplexii bez narkolepsie?

Ne každý, kdo zažívá kataplexii, má narkolepsii. Epizody mohou být způsobeny genetickými stavy, mrtvicí, mozkovými nádory a některými léky.

Kataplexie je stav, který způsobuje náhlou ztrátu svalové kontroly a svalového tonusu. Tyto epizody jsou krátké a často je spouští silné emoce, jako je stres, hněv nebo smutek.

Většina lidí, kteří zažívají epizody kataplexie, má také narkolepsii, chronický stav, který způsobuje nekontrolovatelné epizody spánku. Ale ne každý, kdo zažívá kataplexii, má narkolepsii. Jiné příčiny a podmínky mohou také vést ke kataplexii.

Léčba kataplexie závisí na tom, jak často se epizody vyskytují a na závažnosti epizod. V tomto článku si povíme více o kataplexii bez narkolepsie, vztahu mezi těmito dvěma stavy, koho ovlivňují a další.

Jak spolu souvisí kataplexie a narkolepsie?

Narkolepsie je chronický stav, který způsobuje epizody ohromující denní ospalosti a záchvaty náhlého spánku. Lidé s narkolepsií mají problém zůstat vzhůru bez ohledu na to, co se kolem nich děje.

Někteří lidé s narkolepsií mají také stav nazývaný kataplexie. Toto se nazývá narkolepsie 1. typu.

Kataplexie je charakterizována epizodami náhlé ztráty svalového tonu a kontroly. Tyto epizody jsou krátké a často je spouští stres nebo jiné silné emoce. Mohou se vyskytnout tak zřídka, jako jednou za rok, nebo tak často, jako několikrát denně.

Někdy jsou epizody kataplexie prvním příznakem narkolepsie a mohou pomoci vést k diagnóze. Ale ne každý s narkolepsií zažívá epizody kataplexie a ne každý, kdo prožívá kataplexii, má narkolepsii.

Co způsobuje kataplexii bez narkolepsie a kdo je ohrožen?

Většina lidí, kteří zažívají epizody kataplexie, má narkolepsii. Existují ale i jiné příčiny a rizikové faktory. Tyto zahrnují:

  • Niemann-Pickova choroba typu C (NPC): NPC je genetický stav, který způsobuje neurologické příznaky. Někdy to zahrnuje kataplexii.
  • Angelmanův syndrom: Angelmanův syndrom je genetický stav, který vede k opožděnému vývoji a mentálnímu postižení. To může způsobit kataplexii.
  • Prader-Williho syndrom: Prader-Willi syndrom je genetický stav, který může způsobit opožděný růst, zpoždění vývoje a problémy s krmením. Některé děti s tímto onemocněním mají také kataplexii.
  • Mrtvice a mozkové nádory: Mrtvice a mozkové nádory mohou poškodit nervový systém a mohou vést ke kataplexii.
  • Určité léky. Kataplexie může být vedlejším účinkem některých léků, ale to je vzácné.

Jaké jsou příznaky kataplexie a lze ji zaměnit s jinými stavy?

Kataplexie způsobuje epizody svalové slabosti a ztrátu svalového tonusu. To může vést k tomu, že se vám podlomí kolena, ochabne vám obličej, pohupuje se vám hlava, budou se vám třást končetiny nebo dokonce nekontrolovatelný smích.

Pokud stojíte, můžete spadnout a ztratíte svalový tonus nohou. Tyto události jsou obvykle vyvolány stresem nebo silnými pocity nebo emocemi, včetně:

  • hněv
  • vzrušení
  • smutek
  • radost

Často je kataplexie zaměňována se záchvatovými poruchami, jako je epilepsie nebo mdloby. Ale na rozdíl od záchvatů zůstávají lidé s kataplexií během svých epizod vzhůru a při vědomí.

Jak se léčí kataplexie bez narkolepsie?

Léčba kataplexie závisí na tom, jak často se vaše epizody vyskytují a jak závažné jsou. Někdy není nutná žádná léčba. Například lidé, kteří mají mírné epizody kataplexie jednou nebo dvakrát ročně, nemusí potřebovat formální plán léčby.

Místo toho jim lékař může doporučit, aby o epizodách informovali důvěryhodnou rodinu, přátele a spolupracovníky. Tímto způsobem může někdo sledovat epizody, aby zajistil, že osoba s kataplexií je v bezpečí, pokud k ní dojde.

Ale pokud jsou epizody časté, může být nutná léčba. Neexistuje žádný lék na kataplexii, ale léky jsou často účinným způsobem, jak snížit epizody. Váš lékař možná bude muset vyzkoušet několik různých léků, aby našel ten, který vám vyhovuje.

Když je nutná léčba, nejčastěji se používají off-label antidepresiva. Off-label znamená, že léky jsou určeny k léčbě příznaků deprese, ale bylo také zjištěno, že zmírňují příznaky kataplexie.

Běžnou možností jsou antidepresiva, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a tricyklická antidepresiva. Pokud antidepresiva nezabírají, je často další volbou natrium-oxybutyrát (Xyrem).

Kataplexie je stav, který způsobuje náhlé epizody ztráty svalové kontroly. Většina lidí, kteří zažívají epizody kataplexie, má také narkolepsii. Ale ne každý, kdo zažívá kataplexii, má narkolepsii.

Kataplexie může být také příznakem některých genetických stavů nebo důsledkem mrtvice nebo mozkového nádoru. V některých případech může jít o vedlejší účinek některých léků.

Léčba závisí na tom, jak často se epizody vyskytují, ale běžně zahrnuje antidepresiva.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY