Můžete mít stále orgasmus po radikální prostatektomii?

Po radikální prostatektomii můžete mít stále příjemný sexuální život.

starší pár s úsměvem a objetím
FG Trade/Getty Images

Jaká je stručná odpověď?

Většina lidí může po radikální prostatektomii dosáhnout orgasmu a zažít potěšení. Ale váš orgasmus po operaci se může lišit od vašeho orgasmu před operací.

„I když je po této proceduře stále možné dosáhnout orgasmu, s orgasmem není spojen žádný ejakulát,“ vysvětluje Mohit Khera, MD, urolog specializující se na sexuální dysfunkci a neplodnost. To je označováno jako „suchý orgasmus“ nebo „orgastická anejakulace“.

Je rozdíl mezi orgasmem a ejakulací?

Ano, orgasmus a ejakulace jsou různé. I když se někdy vyskytují současně, jsou to dva různé procesy a mohou se vyskytovat odděleně.

Neexistuje žádná univerzální definice orgasmu. Ale obecně je orgasmus považován za vrchol potěšení, říká Caitlin V. Neal, MPH, klinická sexuoložka společnosti Royal, která vyrábí kondomy a lubrikanty vhodné pro vegany.

“Je to příjemné uvolnění sexuálního napětí,” dodává.

Existují různé typy orgasmů, které může člověk zažít, které jsou často pojmenovány podle erotogenní zóny, která musí být stimulována, aby k orgasmu došlo.

U lidí, kterým byl přidělen muž při narození (AMAB), některé z nich zahrnují:

 • orgasmus zaměřený na penis
 • orgasmus prostaty
 • anální orgasmus
 • bradavkový orgasmus
 • dechový orgasmus
 • jádrogasmus

Bez ohledu na typ jsou orgasmy doprovázeny uvolněním svalového napětí nebo sérií svalových kontrakcí, mimovolními zvuky a zvýšenou srdeční a dechovou frekvencí. Někdy je orgasmus doprovázen také vypuzením tělesných tekutin, jako je stříkat, přijít nebo ejakulát.

„Ejakulace“ je název pro náhlé vypuzení semene – které pro připomenutí obvykle obsahuje sperma – ze špičky penisu.

Je to vzácné, ale je možné ejakulovat bez orgasmu. Toto je často známé jako anorgazmická ejakulace.

Jak konkrétně radikální prostatektomie ovlivňuje orgasmus?

Upřímně, je to složité.

„Prostata není pro orgasmus nutná,“ říká Jordan Soper, PsyD, sexuální terapeutka s certifikací AASECT se značkou sexuálního wellness Promescent. Takže po radikální prostatektomii je stále možné dosáhnout orgasmu.

Typy orgasmů, které můžete mít po radikální prostatektomii, a to, jak tyto orgasmy pociťujete, se však mohou lišit.

„Po odstranění prostaty nebudete moci zažít orgasmus prostaty,“ říká sexuální pedagožka Searah Deysach, majitelka společnosti Early to Bed, společnosti vyrábějící produkty pro potěšení se sídlem v Chicagu.

“Ale ve většině případů si stále budete moci užít orgasmy zaměřené na penis a další druhy orgasmů,” dodává Deysach.

U lidí s erektilní dysfunkcí po radikální prostatektomii může být obtížnější dosáhnout erekce, říká Soper.

Pokud si člověk po operaci dokáže udržet erekci, může pravděpodobně dosáhnout penilního orgasmu stejnými prostředky – jako je sex s rukou, masturbace, orální sex nebo penetrační sex – jako před operací.

Tento orgasmus však nebude doprovázen ejakulací.

“Při absenci ejakulátu může být orgasmus méně intenzivní nebo znatelně odlišný,” říká Soper.

I když člověk po operaci nemůže dosáhnout nebo udržet erekci, může být stále schopen dosáhnout penilního orgasmu. Je možné dosáhnout orgasmu bez erekce, dodává Soper.

U některých lidí lze dosáhnout orgasmu tím, že se dotknete jejich neztopořeného penisu se stejnými typy doteků a pocitů, jako když se dotknete svého ztopořeného penisu. Někteří lidé však vyžadují různé tlaky, intenzity a celkové vjemy.

Co můžete udělat, abyste zlepšili nebo znovu získali svou schopnost orgasmu?

Je důležité si uvědomit, že smyslem sexu je potěšení (nikoli orgasmus!).

„Sex je prožitek celého těla, který lidé sdílejí za účelem vytvoření potěšení, spojení a intimity, nikoli pouze prostředkem k dosažení orgasmu,“ vysvětluje Deysach.

„Takže, i když vaše orgasmy nejsou stejné, je těžší je dosáhnout nebo jsou obtížnější, může být užitečné si uvědomit, že sex je mnohem víc než jen orgasmus – který můžete mít i po radikální prostatektomii. “

Jak tohle vychovat s partnerem?

Pokud vy nebo váš blízký podstoupíte radikální prostatektomii, váš sexuální život bude ovlivněn.

Navzdory běžným mylným představám to nutně neznamená, že to bude negativně ovlivněno. Po operaci můžete najít nové druhy potěšení, o kterých jste před operací nevěděli.

Ale – a to je důležité – musíte o tom mluvit.

„Neustálý rozhovor o změnách, které by mohly nastat po operaci, je absolutně nezbytný,“ říká Soper. “Ujistěte se, že váš partner ví, co se děje s vaším tělem, časový plán zotavení a obecně očekávané vedlejší účinky.”

To vám umožní společně prozkoumat, jak by mohl vypadat váš sexuální život. Pokud máte problém si představit svůj sexuální život po operaci, může vám pomoci i párový sexuální terapeut, říká.

„Sexuální terapeut vám pomůže zjistit, kde jsou některé z vašich obav se změnami, potvrdí vás v těchto těžkých časech a dá vám tipy, jak zlepšit váš sexuální život po operaci,“ dodává Soper.

Zde je několik způsobů, jak tuto konverzaci uvést:

 • “Sex je hlavní způsob, jak se ty a já spojujeme.” Opravdu se bojím, jak by se to mohlo změnit po mé operaci. Můžeme si udělat čas promluvit si o jiných způsobech, jak se můžeme fyzicky a intimně spojit, až se zotavím z operace?
 • „Je pro mě opravdu těžké mluvit o tom, jak by tato procedura mohla ovlivnit mou sexuální pohodu a náš sexuální život jako páru. Byli byste ochotni jít se mnou k párovému sexuálnímu terapeutovi? Myslím, že by bylo opravdu užitečné získat zde názor odborníka.“
 • “Miluji být s tebou fyzicky a bezhlavě mě přitahuješ.” Ale jsem nervózní z toho, jak operace ovlivní moji výkonnost. Byl byste ochotný přijít na další návštěvu mého lékaře, abychom oba získali všechny informace?

Další často kladené otázky

Můžete stále dosáhnout erekce po radikální prostatektomii?

Většina lidí bude mít potíže s dosažením erekce alespoň prvních několik měsíců po radikální prostatektomii.

Někteří lidé znovu získají erektilní a sexuální funkce během 3 měsíců až 3 let po operaci. Ne všichni lidé však tuto schopnost získají.

Pro lidi, kteří neobnoví erektilní funkci, je k dispozici několik možností erektilní léčby. Tyto zahrnují:

 • poradenství a sexuální terapie
 • lodičky a návleky na penis
 • testosteronové injekce, krémy nebo pelety

Můžete stále ejakulovat po radikální prostatektomii?

Ne. „Lidé nejsou schopni ejakulovat po radikální prostatektomii,“ říká Khera.

Jak brzy po radikální prostatektomii můžete masturbovat nebo mít pronikavý sex?

“Zeptejte se svého lékaře, kdy můžete obnovit sexuální aktivitu po radikální prostatektomii,” říká Deysach. “A pokud máte rádi anální hry, nezapomeňte svému lékaři vysvětlit, že je to součást toho, co máte na mysli, když říkáte ‘sex’.”

Obecně odborníci doporučují počkat asi 1 měsíc.

Mezitím si pamatujte, že existuje mnoho způsobů, jak být se svým partnerem intimní, jako je líbání, tulení a nahá lžící v posteli, říká Deysach.

Je erektilní dysfunkce běžná po radikální prostatektomii?

Ano, je to velmi časté. Data naznačují až 85 % lidí, kteří podstoupili radikální prostatektomii, mohou po zákroku zaznamenat erektilní dysfunkci.

Pokud se vás tato statistika týká, promluvte si se svým lékařem.

Pamatujte však, že zdravotníci obvykle doporučují radikální prostatektomii, protože si myslí, že je to léčebná možnost, která s největší pravděpodobností vyléčí vaši rakovinu prostaty.

Je možné oplodnit sexuálního partnera po radikální prostatektomii?

Radikální prostatektomie brání člověku v produkci semenné tekutiny, která odvádí spermie z těla.

Takže pravděpodobně nebudete moci otěhotnět. Radikální prostatektomie však není vazektomie nebo jiný typ antikoncepce.

Určitě se na to přímo zeptejte svého zdravotníka. Je důležité, abyste měli všechny potřebné informace o potenciálních potřebách antikoncepce.

Může se u vás po radikální prostatektomii rozvinout další onemocnění prostaty?

Ne. Pokud byla vaše prostata zcela odstraněna, je nemožné vyvinout další onemocnění prostaty.

Sečteno a podtrženo

Po radikální prostatektomii nebudete moci dosáhnout orgasmu prostaty. Ale stále budete moci zažít jiné typy orgasmů.

Přesné pocity těchto orgasmů se mohou lišit, protože může být ovlivněna vaše ejakulační a erektilní funkce. Přesto se mohou cítit docela příjemně.

Promluvte si se zdravotníkem, pokud máte další otázky o tom, jak může radikální prostatektomie ovlivnit váš orgasmus, erekci, ejakulát a celkově sexuální život. Budou schopni nastínit možná řešení jakýchkoli erektilních nebo sexuálních problémů, které mohou nastat po odstranění prostaty.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY