Náměsíčnost

Náměsíčnost, známá také jako somnambulismus, je stav, kdy člověk chodí nebo se pohybuje, jako by byl vzhůru, když ve skutečnosti spí. Náměsíčníci mohou během spánku provádět různé činnosti, včetně oblékání, na toaletu, jídla nebo stěhování nábytku.

Tento stav se nejčastěji vyskytuje u dětí. Protože náměsíčnost může vést k pádům a zraněním, vyhledání ošetření a přijetí bezpečnostních opatření v okolí vašeho domova jsou životně důležité, pokud se s tímto chováním vy nebo někdo, s kým žijete, setkáte.

Co způsobuje náměsíčnost?

Náměsíčnost může být příznakem základního zdravotního stavu, jako je syndrom neklidných nohou, obstrukční spánková apnoe, gastroezofageální refluxní choroba nebo migrénové bolesti hlavy. Váš lékař vás možná bude chtít otestovat na tyto léčitelné stavy.

Náměsíčnost má genetickou souvislost. Pokud vaši rodiče mají v anamnéze náměsíčnost, je pravděpodobné, že jste také náměsíčný.

Ve vzácných případech mohou některé léky způsobit náměsíčnost. Patří sem léky na spaní zolpidem, známé pod značkami Ambien a Edluar, a také některá antihistaminika.

Jaké jsou příznaky náměsíčnosti?

Náměsíčnost se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku 4 až 8 let. Nejpravděpodobněji k němu dochází během hlubokého spánku bez rychlého pohybu očí (NREM) a brzy v noci – asi jednu až dvě hodiny po usnutí.

Příznaky se mohou u jednotlivých osob lišit, ale mohou zahrnovat sezení v posteli a otevírání a zavírání očí, prosklený nebo skleněný výraz v očích, procházky po domě a provádění každodenních činností, jako je zapínání nebo vypínání světel. nebo mluvit nebo se pohybovat způsobem, který nedává smysl.

Podle National Sleep Foundation, vy umět a by měl probudit náměsíčného, ​​zatímco oni jsou náměsíční. Jemně je probuďte, abyste je nevylekali. Náměsíčného člověka je však obvykle obtížné probudit a bude zpočátku zmatený, kde se nachází. Jemně veďte jednotlivce zpět do postele.

Většina náměsíčných si nepamatuje své epizody náměsíčnosti.

Náměsíčnost se během spánku obvykle nevyskytuje, protože dosažený spánek není dostatečně hluboký.

Jak se diagnostikuje náměsíčnost?

Náměsíčnost není vždy důvodem k obavám. Většina dětí z toho vyroste. Pokud však vaše náměsíčnost vedla ke zranění nebo se často setkáváte s několika epizodami náměsíčnosti za sebou, možná budete chtít navštívit lékaře, který by vyloučil potenciální zdravotní potíže, které mohou problém způsobovat.

Udělejte si spánkový deník, který vám pomůže připravit se na schůzku. Můžete si zapsat jídla nebo nápoje, které jste konzumovali před spaním, jak dlouho jste spali a jakékoli další příznaky, které jste zažili během náměsíčnosti.

Protože si možná nejste vědomi plného rozsahu svých příznaků náměsíčnosti, promluvte si s ostatními ve vaší domácnosti o svých vzorcích náměsíčnosti. Požádejte je, aby popsali vaše příznaky, a zaznamenejte je také do svého spánkového deníku.

Pokud má váš lékař podezření, že byste mohli mít poruchu spánku, může vám doporučit podstoupit spánkovou studii. Specialisté na spánek sledují vaše mozkové vlny, srdeční rytmy a další vitální funkce, když spíte. Tyto informace mohou pomoci lékaři diagnostikovat případné poruchy spánku.

Jaké jsou možnosti léčby náměsíčnosti?

Léky a jiná lékařská ošetření pro náměsíčnost obvykle nejsou nutné. Pokud máte dítě, které má sklony k náměsíčnosti, můžete je jemně přesměrovat zpět do postele.

Léčba základního zdravotního stavu způsobujícího náměsíčnost, jako je syndrom neklidných nohou, může pomoci minimalizovat epizody náměsíčnosti. To je důvod, proč možná budete chtít navštívit svého lékaře, pokud je náměsíčnost trvalým problémem. Budete se chtít ujistit, že problém nezpůsobuje žádný základní zdravotní problém.

Protože si během spánku tolik neuvědomujete své okolí, riskujete, že se zraníte, zejména zakopnutím a pádem. Pokud jste náchylní k náměsíčným procházkám, možná budete muset vyhodnotit svůj domov z hlediska potenciálních nebezpečí, která by mohla vést k zakopnutí. To zahrnuje lepení elektrických kabelů na zeď, zamykání dveří a oken před spaním a udržování nábytku mimo jakékoli cesty. Pokud máte ložnici v horním patře, možná budete také muset ze schodů uzavřít bránu, abyste z nich nespadli.

Léky

Pokud vaše náměsíčnost pokračuje, léky, jako jsou benzodiazepiny nebo antidepresiva, mohou pomoci snížit epizody náměsíčnosti. Benzodiazepiny jsou léky, které běžně léčí úzkost, ale bylo také zjištěno, že jsou užitečné při léčbě poruch spánku. Zejména klonazepam (Klonopin) a diazepam (Valium) jsou užitečné při snižování epizod náměsíčnosti. Antidepresiva a benzodiazepiny mohou pomoci snížit stres a úzkost jedince — faktory, které zvyšují pravděpodobnost náměsíčnosti.

Hypnóza

Hypnóza, alternativní terapie, je užitečná pro některé náměsíčné pacienty. Hypnóza zahrnuje uvedení jedince do velmi uvolněného a soustředěného stavu mysli. Poté terapeut předloží zdravé návrhy přizpůsobené zdravotnímu problému jednotlivce. Věří se, že tyto návrhy se ponoří do vědomí jednotlivce hlouběji a smysluplněji, protože jsou otevřenější k jejich přijímání.

Jak mohu zabránit náměsíčnosti?

Zdá se, že některé faktory snižují pravděpodobnost, že dojde k náměsíčné epizodě. Patří mezi ně změny životního stylu, jako je minimalizace stresu, úzkosti nebo konfliktů. Dělat něco, co vás uvolní před spaním, jako je čtení knihy, poslech hudby nebo teplá koupel, může pomoci snížit vaše šance na náměsíčnost.

Silné vyčerpání může také vést k náměsíčnosti. Vynaložit veškeré úsilí na to, abyste v noci měli dostatek spánku, může pomoci. Může pomoci, když se prioritou stane plán spánku (chodit spát a vstávat ve stejnou dobu). Vyvarujte se také pití kofeinu nebo alkoholu před spaním. Alkohol je látka tlumící centrální nervový systém, která může ve skutečnosti vyvolat náměsíčnost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY