Necitlivost, bolest svalů a další příznaky RA

příznaky RA

Revmatoidní artritida (RA) způsobuje řadu bolestivých příznaků, včetně ztuhlosti, viditelného otoku a deformace kloubů v prstech a rukou, pokud zánět není pod kontrolou. Ačkoli bolest a ztuhlost kloubů jsou definujícími rysy stavu, nejsou v žádném případě jedinými příznaky RA. Zánětlivý proces, který postihuje klouby, může ovlivnit i jiné tělesné systémy.

jak to začíná?

Časné příznaky RA mohou být snadno přehlédnutelné, mohou se zdát jako nic vážného nebo se mohou jevit jako příznaky jiné poruchy. Příznaky jako horečka, únava a ranní ztuhlost mohou být zaměněny za chřipku, zatímco bolest a otoky kloubů mohou být zaměněny za příznaky nadměrného používání nebo zranění.

Kloubní problémy způsobené RA se často zrcadlí, což znamená, že stejný kloub je postižen na obou stranách těla. Toto zrcadlení může pomoci lépe rozpoznat RA. Toto zrcadlení však nemusí být přítomno během raných fází onemocnění.

Bolest a ztuhlost kloubů

Obvykle jsou nejčastěji postižena vaše zápěstí, chodidla a klouby. Někteří lidé vykazují příznaky v kotnících, kolenou, loktech a ramenou.

Klouby ztuhnou, zejména ráno nebo po dlouhém odpočinku. Klouby jsou často popisovány jako „citlivé“ nebo „bolavé“ a rozsah pohybu může být omezený. Spolu s bolestí a ztuhlostí jsou klouby postižené RA často teplé na dotek. Také otečou. V průběhu času může dlouhodobé poškození kloubů způsobit vážné deformace, pokud zánět není pod kontrolou.

Revmatoidní uzliny

Revmatoidní uzliny jsou hrudky oteklé tkáně těsně pod kůží. Tyto uzliny se mohou pohybovat od velikosti hrášku až po velikost hroznu. Obvykle se nacházejí na místech, která jsou vystavena tlaku, jako jsou lokty při opření o stůl.

Uzliny obecně nejsou nebezpečné, ale mohou být nepříjemné. Ve vzácných případech se mohou nacházet v oku, plicích nebo jiných hlavních orgánech a mohou vyžadovat chirurgické odstranění.

Revmatoidní vaskulitida

Revmatoidní vaskulitida nastává, když se zanítí malé krevní cévy. Zúžené krevní cévy mohou vést ke snížení průtoku krve a tkáň, kterou vyživují, může odumřít. To může mít za následek červené skvrny kolem nehtů nebo špatně se hojící vřed na kotníku. K tomu dochází také u sklerodermie, dalšího autoimunitního revmatického onemocnění.

Neuropatie

Neuropatie se může projevit jako necitlivost nebo mravenčení. Nejčastěji je to cítit na nohou. Existují různé typy neuropatie, ale typ, který postihuje nervy, které přenášejí signály bolesti do mozku (senzorická neuropatie), je u RA běžný.

Nervová bolest by nikdy neměla být ignorována, protože může být také časným příznakem vaskulitidy. V tomto případě jsou malé krevní cévy vyživující nerv zanícené, nerv dostává méně krve a výsledkem je bolest.

Problémy se srdcem a plícemi

Mnoho lidí si neuvědomuje, že bolest na hrudi a dušnost mohou být příznaky RA. Ve skutečnosti mohou být srdeční a plicní problémy vážnou komplikací onemocnění. Lidé s RA mají zvýšený výskyt ucpaných a ztvrdlých tepen, což může vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici, zejména pokud také kouří.

Perikarditida nebo zánět vaku, který obklopuje srdce, je také častější u lidí s RA. Chronický zánět může také poškodit plicní tkáně, což má za následek sníženou funkci plic.

Méně známé příznaky

Mezi další příznaky RA patří:

  • potíže se spánkem, často kvůli bolesti
  • suché oči a ústa (Sjogrenův syndrom)
  • pálení očí, svědění a výtok
  • chronické nebo opakující se bakteriální infekce

Odnést

Pokud zaznamenáte příznaky RA, naplánujte si návštěvu u svého poskytovatele zdravotní péče. Pokud vám již byla diagnostikována RA a zaznamenáte nové nebo zhoršující se příznaky, promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o léčbě příznaků RA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY