Oprava manžety rotátoru

Co je oprava manžety rotátoru?

Rotátorová manžeta je kombinací svalů a šlach, které spojují vaši pažní kost, pažní kost s lopatkami. Rotátorová manžeta také drží kost nadloktí na místě v ramenní jamce. Čtyři svaly rotátorové manžety jsou supraspinatus, infraspinatus, teres minor a subscapularis. Každý sval je spojen s pažní kostí šlachou. Oprava rotátorové manžety je chirurgický zákrok používaný k opravě slzy v jedné z těchto šlach.

Příznaky poranění manžety rotátoru

Lidé všech věkových kategorií si poranili rotátorové manžety. Někteří jsou dobrými kandidáty na chirurgii, zatímco jiní budou provádět různé léčby.

Rotátorovou manžetu si můžete časem poranit opotřebením nebo špatnými pohybovými vzory. Chytání a chronické tlačení hlavy dopředu jsou dva pohybové vzorce, které ohrožují vaše manžety rotátoru. Jak stárnete, rotátorová manžeta může být kvůli artritidě podrážděná nebo přiskřípnutá usazeninami vápníku v oblasti ramen nebo kostními ostruhami.

Opakující se stres je dalším viníkem. Tenistům, plavcům a baseballovým nadhazovačům hrozí opakované stresové poranění ramene, stejně jako tesařům a malířům.

Zranění rotátorové manžety se liší. Vaše šlachy mohou být z nadužívání zanícené nebo částečně nebo úplně natržené. Můžete také cítit bolest v rameni z bursitidy. Toto je stav, kdy se burza, vak naplněný tekutinou, která leží mezi vaší rotátorovou manžetou a ramenním kloubem, zapálí a podráždí.

Příznaky poranění rotátorové manžety zahrnují:

  • slabost ramen
  • nechtěl pohnout ramenem
  • bolest ramen, zvláště když zvedáte, táhnete a saháte za záda nebo nad hlavu
  • snížený rozsah pohybu v ramenním kloubu

Diagnostika poranění manžety rotátoru

Anamnéza a fyzická prohlídka jsou pro správnou diagnostiku poranění rotátorové manžety nesmírně důležité. Budete muset získat úplnou anamnézu. Je na čase informovat lékaře o vaší aktivitě a historii cvičení. Váš lékař také provede fyzickou prohlídku. Během zkoušky provedou sérii manévrů, které pomohou určit příčinu bolesti, kterou zažíváte.

Váš lékař poté nařídí určitá vyšetření k potvrzení diagnózy. Mohou to být rentgenové snímky ramen, MRI nebo ultrazvuk. MRI využívá rádiové vlny a magnetická pole k pořizování snímků struktur a orgánů uvnitř vašeho těla. Ultrazvuk využívá zvukové vlny k vytváření obrazů vašich vnitřností. Všechny tyto testy poskytují mírně odlišné pohledy na vnitřní strukturu vašeho ramene.

Na základě výsledků vyšetření a výsledků zobrazovacích testů váš lékař rozhodne, zda je operace opravy rotátorové manžety vaší nejlepší možností. Pokud se uvažuje o chirurgickém zákroku, může váš chirurg chtít vyšetřit vaše rameno dále pomocí artroskopu. Ne vždy se to však dělá. Během artroskopie bude k vyšetření vaší rotátorové manžety použita malá kamera. Během tohoto postupu nejprve obdržíte znecitlivující prostředek na rameno. Poté vám lékař vypíchne malou díru do ramene a vloží kameru, která je propojená s video monitorem. Váš chirurg bude pomocí této kamery prohlížet vaše šlachy, vazy a chrupavky, aby zjistil, zda operace může pomoci vyřešit vaše problémy s rameny.

Rozhodování o chirurgii opravy manžety rotátoru

Chirurgie není často první doporučenou léčbou poranění ramene. Váš lékař může nejprve doporučit odpočinek, balíčky ledu a speciální cvičení. Pokud zranění není závažné, mohou tyto léčebné přístupy stačit. Pokud je šlacha natržená, odpočinek a cvičení mohou snížit bolest, ale slzu neopraví. Může být nutná operace.

Váš lékař vám navrhne, abyste chirurgický zákrok prodiskutovali s ortopedickým chirurgem, pokud:

  • mají bolesti ramen, které trvají déle než šest měsíců, a to i po fyzické terapii
  • mají slabost ramen, která narušuje každodenní činnosti
  • jsou sportovci
  • používejte ke své práci ramena a paže

Operace opravy rotátorové manžety funguje nejlépe na nedávná poranění, než na ta způsobená chronickými stavy. Navštivte svého lékaře co nejdříve poté, co došlo ke zranění.

Příprava na opravu chirurgie manžety rotátoru

Odpočinek a aplikace studených zábalů jsou dobrými způsoby, jak zmírnit bolest ramen během čekání na operaci. Váš lékař nebo fyzioterapeut vám také mohou doporučit některá cvičení, která vám pomohou od bolesti.

Možná budete chtít užívat volně prodejné léky, jako je aspirin, ibuprofen a naproxen. Jedná se o protizánětlivé a také léky proti bolesti. Ujistěte se, že váš lékař přesně ví, jaké léky a doplňky užíváte, protože některé mohou být před operací vysazeny.

Postup opravy manžety rotátoru

Dostanete buď celkovou nebo regionální anestezii. Pokud máte celkovou anestezii, celý postup prospíte. V případě regionální anestezie budete malátní, ale vzhůru. Regionální anestézie zanechá vaši ruku a rameno necitlivé, takže byste během operace neměli nic cítit. Tato necitlivost může trvat až 16 hodin.

Oprava rotátorové manžety se obvykle provádí buď pomocí artroskopu, nebo jako chirurgický zákrok s otevřeným, velkým řezem nebo velmi malým řezem. Pokud vám chirurg opraví rotátorovou manžetu pomocí artroskopu, vloží malou kameru do jednoho otvoru a poté udělají jeden až tři další malé řezy pro ostatní nástroje. Chirurg použije tyto nástroje k opětovnému připojení vaší šlachy ke kosti.

Jakmile je šlacha na správném místě, chirurg ji přichytí stehy. Chirurgové často používají malé nýty nazývané stehové kotvy. Tyto nýty mohou být vyrobeny z kovu nebo z materiálu, který se nakonec rozpustí. Žádný typ nýtů nebude nutné odstraňovat. Stehy se přichytí k nýtům a znovu přichytí šlachu ke kosti, odkud byla roztržena.

Pokud je natržení manžety rotátoru větší, možná budete k jeho nápravě potřebovat tradiční chirurgický přístup. To znamená větší, otevřený řez místo artroskopického přístupu. Řez by mohl být 2,5 až 4 palce dlouhý pro běžnou otevřenou opravu nebo 1,25 až 2 palce dlouhý pro mini-otevřenou opravu.

Pokud chce lékař odstranit usazeniny vápníku nebo kostní ostruhu, může být nutná otevřená operace, mini-otevřená operace nebo artroskopie. Kostní ostruha je kostnatý výrůstek, který může tlačit na blízké vazy, nervy nebo šlachy a způsobit bolest. Kostní ostruhy se často vyvíjejí s tím, jak lidé stárnou.

Jakmile jsou vaše řezy sešité, váš zdravotnický tým nanese čistý obvaz. Pokud jste měli artroskopii, lékař vám může ukázat obrázky vašeho ramene a opravy, které byly provedeny.

Rizika opravy manžety rotátoru

Každá operace nese rizika, včetně infekce, poškození nervů a nadměrného krvácení. Ve velmi vzácných případech mohou mít pacienti během postupu alergické reakce na anestezii nebo trpí dýchacími problémy. Poraďte se svým lékařem o jakýchkoli obavách, které máte ohledně své operace.

Zotavení z opravy manžety rotátoru

Po operaci vám lékař může nařídit, abyste drželi paži v závěsu po dobu čtyř až šesti týdnů. Možná budete muset také nosit ramenní imobilizér. Existuje mnoho stylů ramenních imobilizérů, ale vypadají jako krátký rukáv připevněný k popruhu omotaném kolem hrudníku. Chrání vaše rameno tím, že ho drží na místě.

Váš lékař může také předepsat léky proti bolesti, protože operace ramene může být bolestivá. Jakmile se začnete uzdravovat, možná budete chtít začít také s fyzikální terapií. Terapie pomůže obnovit vaši svalovou sílu a rozsah pohybu.

Zotavení může trvat tři až šest měsíců, v závislosti na rozsahu a povaze poranění ramene.

Dlouhodobý výhled

Šance na chirurgické snížení nebo odstranění bolesti ramen je velmi dobrá. Operace však nemusí obnovit plnou sílu vašeho ramene. Časem a fyzickou terapií můžete znovu získat funkci, ale stále můžete mít slabost, ztuhlost nebo chronickou bolest.

Bude pravděpodobně trvat několik měsíců, než budete moci sportovat nebo dělat jiné činnosti, které vyžadují sílu ramen a plný rozsah pohybu.

Pacienti, kteří kouří, jsou starší 65 let, mají větší slzy nebo mají ramena, která už byla před zraněním slabá, budou pravděpodobně potřebovat více času na uzdravení.

Prevence poranění manžety rotátoru

Nejlepší je pustit se do silového tréninku ramen, než budete mít nejprve problémy. Silná ramena snižují riziko zranění. Je obzvláště důležité posílit svaly kolem lopatky a na zádech ramen.

Pokud jste si již poranili rotátorové manžety a podstoupili jste operaci nebo jiné ošetření, je důležité neustále protahovat a posilovat ramena. Zeptejte se svého lékaře nebo fyzioterapeuta, jak vytvořit posilovací program. To je zvláště důležité pro lidi, jejichž koníčky nebo práce vyžadují opakované pohyby, které je vystavují riziku zranění rotátorové manžety.

Pokud se ve vašem zaměstnání nebo zvoleném sportu vyskytuje mnoho opakujících se pohybů, udělejte si spoustu přestávek na odpočinek. Pokud začnete cítit jakoukoli bolest, přiložte si co nejdříve studený zábal na rameno.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY