Oprava PEC

Co je PEC?

PEC vzniká, když jsou chodidlo a kotník trvale zkroucené. U PEC jsou vazy a šlachy, které drží svaly u kostí, příliš těsné. To způsobuje, že tkáně kolem kotníku drží nohu v abnormální poloze. Clubfoot připomíná hlavu golfové hole, podle čehož získala své jméno.

PEC je vrozená deformita, což znamená, že jste se s tímto onemocněním narodili. Lékaři ji většinou diagnostikují hned po narození. Je důležité ji diagnostikovat co nejdříve po narození a zahájit léčbu. Pokud dostanete léčbu včas, je pravděpodobnější, že bude jednodušší a úspěšnější.

Příčiny PEC nejsou jasné, ale riziko, že se s ní narodíte, je vyšší, pokud:

  • jsi muž
  • vaše matka kouřila během těhotenství
  • někdo jiný z vaší rodiny má PEC
  • máte rozštěp páteře nebo jiné poranění míchy

Jak se PEC opravuje?

PEC lze opravit sádrováním nebo chirurgickým zákrokem.

Casting

Někdy může nechirurgická léčba, jako je sádrování, korigovat PEC. Casting je metoda korekce PEC v naději, že se vyhnete operaci.

Ponsetiho metoda je nejběžnější používanou technikou. Při této léčbě váš lékař jemně natáhne nohu do normálnější polohy a zajistí ji sádrou. Každých pár dní nebo týdnů se poloha chodidla ještě více protáhne směrem k normální poloze a sádra se vymění.

V průběhu šesti až osmi týdnů může být PEC korigován bez operace. Casting je úspěšnější u pacientů s mírným PEC au těch, kteří byli léčeni během prvních dvou týdnů po narození.

Děti a starší pacienti s těžkou PEC nemusí na sádru reagovat. Potřebují operaci k nápravě stavu.

Chirurgická operace

Během operace váš chirurg prodlouží Achillovu šlachu v blízkosti paty a uvolní tkáně jinde v chodidle. Mohou také potřebovat provést přenos šlachy. Tyto řezy uvolňují napjaté vazy a šlachy, takže váš chirurg může poté manipulovat s vaší nohou do normální polohy. Přenos šlach umožňuje chodidlu pohybovat se běžnějším způsobem.

Starší děti a dospělí jsou často méně flexibilní než miminka a mohou vyžadovat rozsáhlejší opravy. Může to vyžadovat několik operací. Váš chirurg může potřebovat řezat do kosti, aby otočil chodidlo. Řezání do kosti se nazývá osteotomie. V těchto případech mohou být použity kovové destičky nebo šrouby k udržení nohy ve správné poloze. Jakmile jsou vaše chodidlo a kotník bezpečně umístěny, váš chirurg vám dá nohu do sádry.

Oprava PEC se provádí v celkové anestezii. Spíte a během procedury necítíte bolest. Léky vám pomohou zvládnout bolest po operaci.

Zotavení

Pacienti s PEC zůstávají v nemocnici až tři dny po operaci. Sádrovaná noha zůstává zvednutá, aby se snížil otok. Vaše dítě může být požádáno, aby zavrtělo prsty na nohou, aby se ujistil, že tok krve do nohy není přerušen.

Odlévání je důležitou součástí procesu obnovy. Budete nosit sádru po dobu tří měsíců, aby se řezy, šlachy a kosti mohly zahojit. Sádru může být nutné několikrát vyměnit, zejména u kojenců a batolat, která rychle rostou. Po odstranění sádry by noha měla vypadat více jako normální noha a měla by lépe fungovat.

Fyzikální terapie hraje zásadní roli v úspěchu operace PEC. Cvičení nohou pomáhá obnovit flexibilitu, rozsah pohybu a svalový tonus nohy. Mnoho lidí, kteří mají PEC, má nedostatečně vyvinuté lýtkové svaly na postižené noze. I po operaci mohou svaly zůstat trvale menší než u zdravé nohy.

Někteří lidé musí po operaci PEC nosit ortézu. Ortéza pomáhá udržet nohu v normálnější poloze a napomáhá normálnímu pohybu.

Výhled

Děti, které podstoupí reparační operaci PEC, mohou vést aktivní život s malým rizikem. Potenciální rizika spojená s touto operací zahrnují:

  • poškození nervů v chodidle
  • nadměrné otoky nohou
  • přerušený průtok krve do nohy
  • vytvoření vředu z příliš těsné sádry

Nejčastější stížností, kterou mají lidé po opravě PEC, je ztuhlost chodidla a kotníku. To může mít za následek artritidu, jak lidé stárnou. Jak děti stárnou a rostou, je někdy nutné podstoupit operaci znovu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY