Osteoartritida palce u nohy: Příznaky, příčiny a léčba

Co je to osteoartróza?

Osteoartritida (OA) je nejčastějším typem artritidy. Může postihnout klouby kdekoli v těle. Když se chrupavka v kloubech opotřebovává, kosti se obnažují a třou se o sebe. To způsobuje otoky a bolest kloubu a může omezit váš rozsah pohybu.

OA obecně začíná pomalu, ale obvykle se časem zhoršuje. Báze palce nohy, známá jako první metatarzofalangeální kloub, je běžným místem pro OA.

Jaké jsou příznaky OA na palci u nohy?

Dokonce i v raných stádiích může artritida na palci způsobit citlivost, bolestivost a bolest kloubů. Při chůzi můžete také cítit bolest jiných prstů nebo klenby chodidla.

Časem se může dokonce objevit pocit pálení, což je charakteristický znak bolesti nervů nebo neuropatie.

Artritický palec na noze může bolet po dlouhém sezení nebo když se ráno poprvé probudíte. Ztuhlost a bolest jsou obvykle známkou OA po dlouhých obdobích nečinnosti nebo imobility.

Přerůstání kosti palce u nohy může znesnadnit nebo dokonce znemožnit ohnutí palce u nohy.

Přesněji řečeno, u lidí s OA kloub degeneruje a spouští se reaktivní kostní proces, jako jsou ostruhy nebo ankylozující. Nadměrný růst kostí může vést ke fúzi kloubu a fixního nebo neohybného kloubu. Výsledkem je ztuhlý prst na noze, kterému se také říká hallux rigidus.

Změna vzhledu

Artritida způsobuje zánět, takže si můžete všimnout určitého otoku kolem kloubu palce nohy. Poškozená chrupavka může vést k vzájemnému tření kostí.

Můžete mít zúžení nebo zničení kloubního prostoru, ale minimální bolest. Existuje spektrum symptomů a rentgenových nálezů, které se mohou objevit.

Vaše tělo se pokusí tento stav napravit růstem více kostí. Vznikají tak kostěné výběžky zvané kostní ostruhy.

Možná si neuvědomujete kostní ostruhy, dokud se vám na palci u nohy nevyvine viditelný hrbolek nebo mozol.

Jak se palec u nohy mění, může začít tlačit na ostatní prsty, což způsobí zvětšení kloubu na bázi palce u nohy. Toto je známé jako vbočený palec. Protože toto zvětšení kloubního pouzdra není kost, neukáže se na rentgenových snímcích.

Obtížná chůze

Chůze může být problém, pokud nemůžete ohnout palec u nohy.

Pokud ještě nemáte vbočené palce, nerovnováha ve způsobu chůze může zvýšit pravděpodobnost jejich rozvoje. Při chůzi vám boule tlačí na boty, což způsobuje, že váš palec na noze tlačí na vaše ostatní prsty. Díky tomu je chůze bolestivá.

Následné tření vnějšího kloubu o boty může také způsobit bolest při chůzi.

V průběhu času mohou vbočené palce vést ke kuřím okům (centrální jádro tvrdé tkáně s mozolem kolem něj), mozolům a kladívkům, což jsou prsty ohnuté dolů a mohou se vzájemně křížit.

Příčiny osteoartrózy

Vaše riziko OA se zvyšuje s věkem, což je většinou způsobeno opotřebením. S přibývajícím věkem může být vaše tělo méně schopné léčit poškozenou chrupavku.

Pravděpodobnost vzniku OA je pravděpodobnější, pokud:

  • mít to v rodinné anamnéze
  • mít obezitu
  • mít předchozí poranění kloubu

Hallux rigidus se také může objevit v důsledku poranění prstu nebo deformity nohy. Ztuhlost palce u nohy obvykle začíná mezi 30. a 60. rokem života. Dřívější nástup OV obvykle naznačuje, že stav je způsoben geneticky.

Domácí ošetření

Léky proti bolesti a protizánětlivé léky bez předpisu (OTC) mohou pomoci zmírnit bolest a otoky. Umístění sáčků s ledem na špičku může nabídnout dočasnou úlevu.

Výběr správné obuvi může znamenat velký rozdíl. Vysoké podpatky, těsné boty a boty se špičatou špičkou mohou podpořit tvorbu vbočených uzlů. Pro zabránění tření a pro zlepšení pohodlí můžete využít vložky nebo podpěry klenby.

Vždy ponechte dostatek místa pro váš palec u nohy.

Kila navíc zatěžují kosti vašich nohou, proto se snažte věnovat pozornost své stravě a pravidelně se hýbat. Tyto úpravy životního stylu vám mohou pomoci cítit se lépe a oddálit progresi, ale nemusí zastavit progresi OA.

Léčba osteoartrózy

Váš poskytovatel zdravotní péče může provést rentgenový snímek vaší nohy, aby hledal kostní ostruhy a posoudil ztrátu funkce kloubu. Ke správné diagnostice OA však není vždy potřeba rentgenové záření.

Často může pomoci nalezení dobré vycházkové nebo sportovní boty. Pokud však tato možnost nefunguje, váš poskytovatel zdravotní péče může také doporučit vložky na míru nebo boty s tuhou podrážkou a rocker spodní částí.

Váš fyzioterapeut nebo jiný poskytovatel zdravotní péče vám může ukázat, jak provádět protahování a cvičení pro vaše nohy. V některých případech může být užitečná dlaha nebo ortéza. Vycházková hůl vám může pomoci cítit se stabilněji.

K dispozici jsou také kompresní ponožky, které mohou pomoci zvládnout váš stav.

Váš poskytovatel zdravotní péče může aplikovat kortikosteroidy přímo do vašeho kloubu, aby pomohl snížit otok a zmírnit bolest. Jedna injekce kortikosteroidů může být účinná. Mohou se však podávat 3 až 4krát ročně.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také doporučit OTC léky, jako jsou topické protizánětlivé gely nebo pleťové vody. Pokud OTC léky nejsou účinné, mohou předepsat jiné léky.

Chirurgická operace

V závažnějších případech mohou poskytovatelé zdravotní péče chirurgicky odstranit poškozenou chrupavku a fixovat kloub do trvalé polohy, což se nazývá fúze nebo artrodéza. Mohou to udělat pomocí desky a šroubů nebo drátů.

Někteří pacienti mohou mít prospěch z operace kloubní náhrady, která se nazývá artroplastika. Chirurgické možnosti budou záviset na vaší úrovni aktivity a na tom, zda vaše aktivity vyžadují pohyb metatarzofalangeálního kloubu.

Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, zda jste dobrým kandidátem na operaci, pokud nechirurgická léčba nepomůže.

Můžete předejít artróze?

Chcete-li zabránit OA, postupujte podle těchto tipů:

Udržujte si zdravou váhu

Udržování zdravé hmotnosti může pomoci zabránit tomu, aby vaše klouby zažívaly další stres. Nadace pro artritidu říká, že na každé kilo, které přiberete, musí vaše kolena unést zhruba 4 kila stresu navíc. Časem tento mimořádný stres povede k rozpadu kloubů.

Udržujte zdravou hladinu cukru v krvi

Lidé s diabetem 2. typu mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít artritidu, podle Arthritis Foundation.

Nedávné výzkumy ukazují, že vysoká hladina cukru v krvi může napomáhat tvorbě molekul, které způsobují ztuhnutí chrupavky. Lidé s cukrovkou také zažívají zánět, který může způsobit ztrátu chrupavky.

Zůstat ve formě

Pravidelné cvičení pomáhá posilovat svaly, které podporují vaše klouby. Udržuje také vaše klouby pružné. 30 minut fyzické aktivity 5krát týdně může pomoci předejít OA.

Dávejte pozor na případná zranění

Je pravděpodobnější, že se u vás rozvine artritida v kloubech, které jste poranili.

Zde je několik tipů, které vám pomohou chránit vaše klouby:

  • Při sportu noste ochranné pomůcky.
  • Procvičte si dobré techniky zvedání, když nesete těžké předměty.

Jídlo s sebou

Existuje řada faktorů, které mohou přispět k rozvoji OA, včetně genetické dispozice. Existují však možnosti léčby, které vám pomohou zvládnout váš stav a příznaky.

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, který vám pomůže vytvořit plán léčby, který vám nejlépe vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY