Palpitace a další příznaky fibrilace síní

Buch, bum, bum… TUV

Lidské srdce bije 2,5 miliardkrát v průběhu typického lidského života. Málokdy si vědomě uvědomujete tento sval v akci, protože krev tiše protéká jeho komorami. Ale někdy se z levé strany hrudi ozve těžká rána. Může to znamenat pouze to, že jste nervózní nebo vzrušení. Nebo to může být signál fibrilace síní.

Ve vašem srdci jsou čtyři komory: pravá a levá síň a komory. Horní komory, síně, přijímají krev vracející se z vašeho těla a plic. Když elektrický systém v síních selže, způsobuje to příznaky, které pociťují jako chvění a někdy i bušení (které se nazývají palpitace). Tento nepravidelný srdeční tep se nazývá fibrilace síní.

Čtěte dále a zjistěte více o příznacích fibrilace síní.

Pocit bušení srdce

Palpitace je velmi zvláštní, jako by něco nedefinovatelného nebylo v pořádku ve vaší hrudi. Můžete zažít mírné chvění nebo si náhle uvědomíte, že vaše srdce vynechalo úder.

Můžete mít pocit, že se ve vašem těle děje něco mimozemského. “Skutečně jsem měl pocit, jako bych měl v hrudi, kde by mělo být mé srdce, plácající se ryba,” říká Mellanie True Hills, zakladatelka StopAfib.org. „Připadalo mi to, jako když cvičíte a nemůžete dýchat. Nebo palpitace mohou být jemné. Mohou se cítit jako motýli.“

Co se děje

Pokud byste viděli své srdce v době své fibrilace síní, nebo jak tomu mnozí říkají AFib, mohl by vám sval připomínat spíše nervózního králíka než silného, ​​sebejistého lva, kterým normálně je.

Čtyři komory srdce normálně pracují v hladké koordinaci 60 až 100krát za minutu, aby prokrvily vaše tělo. Horní síně a dolní komory provádějí balet, aby účinně stlačily pro průtok krve. Při epizodě fibrilace síní se síně chvějí nebo se chvějí, což neumožňuje komorám se účinně naplnit.

Další příznaky

Kromě bušení srdce vám vaše síně mohou vysílat další signály úzkosti. Patří mezi ně dušnost a bolest na hrudi. Můžete také cítit:

  • unavený
  • závratě
  • chabý
  • slabý
  • zmatený

Fibrilace síní může být také asymptomatická. Může se objevit například během vyšetření nebo během elektrokardiogramu (EKG) nastaveného pro jiný účel.

Otázky vašeho lékaře

Pokud zaznamenáte příznaky fibrilace síní, poraďte se co nejdříve se svým lékařem. Budou se ptát na známky únavy a závratě. Kromě toho zkontrolují vaše nohy a kotníky, zda nemají otoky, protože to může znamenat srdeční problémy.

Otázky, které vám může lékař položit, zahrnují:

  • Bolí tě hrudník?
  • Máte cukrovku, vysoký krevní tlak, problémy se štítnou žlázou nebo onemocnění srdce či plic? Mají někteří členové rodiny tyto poruchy?
  • Má někdo z vašich rodinných příslušníků fibrilaci síní?
  • Kouříte, pijete alkohol, užíváte drogy či kofein?

Testy k potvrzení diagnózy

Četnost vašich příznaků určí, jak vás lékař vyšetří na fibrilaci síní. Pokud máte chronickou dlouhodobou fibrilaci síní, EKG může potvrdit diagnózu. Pokud máte sporadické události, můžete nosit malý monitor po dobu až 48 hodin, který dokáže zachytit informace o tom, jak se chová vaše srdce.

Pokud cvičení spustí vaši fibrilaci síní, budete naplánováni na test na běžícím pásu. A pokud máte velmi vzácné epizody, možná budete muset jít do laboratoře na test, který zahrnuje katetry a stimulaci srdce (aby se vyvolalo nevyzpytatelné chování).

U starších osob je pravděpodobnější, že nebudou mít bušení srdce

Na bušení srdce si většinou stěžovali lidé, kteří se v ordinacích objevili s fibrilací síní. Ale studie z roku 2012 zjistili, že u starších osob, zejména u osob starších 70 let, může být fibrilace síní přítomna bez pocitu palpitace.

Záchranáři ve studii hodnotili téměř 28 000 lidí s přenosnými EKG zařízeními. Odhalili fibrilaci síní u téměř 12 procent pacientů záchranné služby s podezřením na srdeční onemocnění, přičemž typické příznaky u starších osob ubývaly.

Příznaky vyvěšení červené vlajky

Toto odpojení mezi horní a dolní komorou srdce vede k neefektivnímu průtoku krve. Váš krevní tlak může klesnout, což přináší riziko srdečního selhání.

Také proto, že krev se ze síní úplně nevyprázdní, mohou se tvořit a odlomit nebezpečné sraženiny. Pokud projdou komorou a dostanou se do mozku, můžete zažít mrtvici.

Ujistěte se, že okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte fibrilaci síní, i když jsou vaše příznaky jemné. Například pocit na omdlení může být dostatečným důvodem k vyhledání pomoci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY