Práce pro nevidomé: Jak najít kariéru

S některými možnostmi ubytování mohou mít nevidomí a slabozrací stejnou práci jako lidé se zrakem. Zjistěte více o těchto ubytováních a o tom, jak mohou nevidomí najít úspěšnou kariéru, bez ohledu na jejich zájmy.

Klaus Vedfelt/Getty Images

Lidé, kteří jsou nevidomí, slabozrací nebo právně nevidomí, zastávají mnoho stejných zaměstnání, jako vidí lidi. Díky technologiím, ubytování a adaptacím mohou nevidomí být učitelé, lékaři, maloobchodníci, terapeuti a další.

Existuje však mnoho mylných představ o práci nevidomých lidí, což může zanechat značný počet nevidomých bez práce.

Podle studie z roku 2019, která analyzovala několik národních průzkumů, je asi 44 % nevidomých nebo slabozrakých zaměstnáno a 10 % nevidomých nebo slabozrakých je nezaměstnaných. Mnohem více jich prostě není na trhu práce.

V tomto článku se dozvíte více o zaměstnáních a profesích dostupných pro nevidomé a slabozraké. Navíc zjistěte, kdy a jak lze zajistit, aby lidé měli úspěšnou kariéru.

Jaké práce jsou pro nevidomé nejlepší?

Až na několik výjimek, jako je řízení nebo pilotování, mohou nevidomí vykonávat téměř jakoukoli práci, kterou lidé vidí.

Neexistuje žádná zvláštní kategorie pracovních míst pro lidi, kteří jsou právně nevidomí nebo slabozrací. Místo toho mohou nevidomí hledat kariéru v téměř jakékoli kategorii zaměstnání, která je zajímá.

Práce mohou být v soukromém nebo veřejném sektoru. Mohou být v neziskových nebo ziskových organizacích. Nevidomí mohou být také OSVČ jako podnikatelé.

Ačkoli to není vyčerpávající seznam, zde jsou některé skvělé práce pro nevidomé:

 • Profesní kariéry: právník, architekt, jednatel
 • Umělecké kariéry: herec, malíř, zpěvák, fotograf
 • Vzdělávací kariéry: vysokoškolský profesor, výchovný poradce, učitel, historik
 • Obchodní kariéry: finanční analytik, marketingový expert, manažer lidských zdrojů
 • Technologické kariéry: autor kódu, vývojář softwaru, inženýr
 • Vědecká kariéra: datový analytik, fyzik, laboratorní technik, výzkumník
 • Kariéra ve zdravotnictví: zdravotní sestra, sociální pracovnice, lékař

Jak mohou nevidomí najít práci?

Nevidomí lidé mohou najít práci stejným způsobem jako ostatní lidé. Některé organizace a strategie mohou pomoci i nevidomým najít lepší práci.

Zde je několik způsobů, jak mohou nevidomí najít práci, která jim vyhovuje:

 • Stínoví pracovníci: Pokud si nejste jisti, jak vystupovat v určité kariéře nebo na pracovišti, zeptejte se na stínování, dobrovolnictví nebo stáž. Tyto příležitosti vám mohou pomoci při rozhodování do budoucna.
 • Podívejte se lokálně: V některých městech jsou organizace propojeny s místními podniky, aby pomohly lidem umístit práci. Tyto skupiny mohou pomoci lidem, kteří jsou nevidomí nebo slabozrací, najít správnou práci.
 • Spolupracujte s firmami s historií najímání nevidomých lidí: Některé organizace najaly mnoho lidí se zdravotním postižením a jsou více než schopné uspokojit potřebu konkrétního ubytování. Společnost s dobrou pověstí je skvělým místem, kde začít.
 • Vytvořte síť: Přátelé, spolužáci a spolupracovníci vás možná dovedou k vaší další práci. Dejte lidem vědět, že máte zájem o novou práci, a oni mohou najít místo, které by se mohlo hodit.

Potřebujete jít do školy speciálně pro nevidomé kvůli profesní přípravě?

Ne vždy je nutné, aby nevidomí lidé chodili do speciální školy pro profesní přípravu.

Mnoho tradičních škol, vysokých škol a univerzit může své učebny a učební osnovy zpřístupnit nevidomým studentům. Mohou také poskytnout ubytování tak, aby výuka ve třídě, testování a úkoly byly zvládnutelné.

Někteří nevidomí se však stále mohou rozhodnout pro vzdělávací program nebo školu určenou pro nevidomé, slabozraké nebo právně nevidomé. Tyto školy mohou být schopny poskytnout jedinečný pohled na to, co je potřeba k tomu, aby člověk byl úspěšný v budoucí kariéře.

Kde najít pomoc při hledání práce, pokud jste nevidomí

Kromě rozhovorů s místními organizacemi o pracovních příležitostech existuje několik národních organizací, které mohou pomoci:

 • Zkuste federální agentury práce:

  • USAJobs.gov je pracovní stránka provozovaná americkým Úřadem pro personální management. Vede seznam federálních pracovních míst po celé zemi.

  • Workforce Recruitment Program (WRP) je vládou sponzorovaný program, který pomáhá lidem s postižením najít zaměstnání.
 • Kontaktujte advokátní organizace: Skupiny jako National Industries for the Blind spolupracují s mnoha neziskovými agenturami po celých Spojených státech, aby pomohly najít práci nevidomým.

Často kladené otázky

Jak zjistím, zda mám nárok na ubytování?

Pokud si nejste jisti, jaké úpravy nebo úpravy byste na pracovišti mohli potřebovat, je dobré sejít se se svým lékařem a odborným terapeutem.

Tito odborníci vám mohou pomoci porozumět oblastem, se kterými můžete potřebovat pomoc, a také oblastem síly.

Jaké typy ubytování jsou k dispozici nevidomým?

Technologie dnes zpřístupnila všechny typy ubytování. Od braillských řádků po čtečky obrazovky existuje mnoho způsobů, jak si nevidomí mohou usnadnit práci.

Mezi další běžné ubytování patří:

 • zvětšovací software
 • redukce oslnění
 • úpravy osvětlení
 • velké tiskové dokumenty
 • mluvící zařízení, jako jsou váhy a teploměry

Je ubytování v odpovědnosti zaměstnavatele?

Od zaměstnavatelů se očekává a vyžaduje se, aby zaměstnancům se zdravotním postižením zajistili přiměřené úpravy. Pokud je ubytování, které osoba potřebuje, mimo tento rozsah, odborný terapeut může být schopen zajistit toto ubytování za vás.

Odnést

Nevidomí a slabozrací mohou zastávat většinu stejných zaměstnání jako lidé vidící. Vize by nikdy neměla být faktorem v zaměstnání, pokud tato pozice nevyžaduje, aby člověk měl dobrý zrak. Může však být nutné, aby zaměstnavatelé svým zaměstnancům zajistili určitá opatření, aby byli úspěšní.

Místní a národní organizace jsou skvělým zdrojem pro nevidomé, kteří hledají práci. Tyto skupiny jsou často spojeny s podniky, které chtějí najímat nebo mají v minulosti najímat lidi s rozdílným viděním. To může pomoci zajistit bezproblémový a úspěšný vstup nevidomého člověka do pracovního procesu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY