Příznaky ulcerózní kolitidy

Co je ulcerózní kolitida?

Ulcerózní kolitida (UC) je dlouhodobé chronické onemocnění, které způsobuje zánět vašeho střeva. Může postihnout až 907 000 lidí ve Spojených státech, uvádí Crohn’s and Colitis Foundation of America. Může se vyvinout v jakémkoli věku, ale obvykle je diagnostikována u lidí ve věku kolem 30 let.

Když máte UC, vaše tělo zachází s výstelkou tlustého střeva jako s cizí a napadá ji. To způsobuje vznik bolestivých vředů a vředů. To může mít za následek různé nepříjemné příznaky, které negativně ovlivňují váš život. Tento stav také zvyšuje vaše riziko rakoviny tlustého střeva, takže obvykle jsou kolonoskopie nutné pravidelně.

UC se může vyvinout v různých částech vašeho tlustého střeva. Čím větší část vašeho tlustého střeva je postižena, tím závažnější budou vaše příznaky. Pokud se u vás rozvine zánět, který se vyskytuje pouze v blízkosti konečníku, je to známé jako ulcerózní proktitida. Krvácení z konečníku může být jediným příznakem tohoto typu kolitidy. Fulminantní pankolitida je závažnější formou onemocnění, která postihuje celé tlusté střevo. Může způsobit silné bolesti a nekontrolovatelné průjmy. V některých případech může vést k infekcím krevního řečiště a dokonce ke smrti. Tento typ kolitidy je lékařskou pohotovostí.

Příznaky UC

UC může způsobit různé příznaky. Hubnutí je běžné. Lidé s UC obvykle zažívají jednu nebo více z následujících situací:

 • bolesti břicha a křeče
 • průjem nebo zácpa
 • krvácení nebo výtok z konečníku
 • anémie a únava
 • bolesti kloubů nebo klubání prstů

Křeče a bolesti břicha

Pokud máte UC, můžete pociťovat bolesti břicha s křečemi. Může se pohybovat od mírné po těžkou.

Antispasmodické léky vám mohou pomoci zmírnit bolest. Úlevu mohou poskytnout také vyhřívací podložky a opěrka. Někdy mohou být vaše křeče natolik závažné, že k jejich zvládnutí potřebujete léky na předpis.

Průjem

Dalším častým příznakem UC je průjem. V některých případech může obsahovat krev, hnis nebo hlen.

Můžete pociťovat náhlé nutkání k defekaci, které je obtížné ovládat. Může dojít i k inkontinenci. Tato nutkání se mohou objevit až 10krát za den a někdy v noci. To vás možná přinutí plánovat si dny kolem přestávek v koupelně. V některých případech to může dokonce vést k tomu, že se stanete domovem.

Léky vám mohou pomoci kontrolovat průjem, ale je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli volně prodejné léky. Některé běžné léky proti průjmu mohou váš stav zhoršit.

Zácpa a tenesmus

Je také možné zažít zácpu v důsledku UC, ale je výrazně méně častá než průjem.

Můžete také zažít tenesmus. Je to pocit neúplné evakuace nebo potřeby vyprázdnit se, i když jste nedávno vyprázdnili tlusté střevo. Může způsobit namáhání a křeče.

Léky na objem stolice, jako je psyllium (Metamucil, Fiberall), mohou pomoci kontrolovat tyto příznaky.

Krvácení z konečníku a výtok

UC často způsobuje krvácení nebo výtok hlenu z konečníku. Na toaletě nebo na oblečení můžete najít skvrny krve nebo hlenu. Vaše stolice může být také velmi měkká a krvavá nebo může obsahovat červené pruhy nebo hlen. Můžete také pociťovat bolest v oblasti konečníku a také přetrvávající pocit potřeby vyprázdnit se.

Anémie a únava

Pokud zaznamenáte časté krvácení do gastrointestinálního traktu, může se u vás rozvinout anémie. Tato komplikace UC může mít za následek únavu. I bez anémie je únava běžným příznakem u lidí s UC.

Únava spojená s anémií je něco jiného než jen být unavený. Pokud se u vás rozvine výrazná anémie, nebudete se po odpočinku cítit svěží. Vaše dýchání může být namáhavé. I jednoduché činnosti se mohou zdát náročné. Mezi další potenciální příznaky anémie patří:

 • závrať
 • bolesti hlavy
 • bledá kůže

K diagnostice anémie vám lékař pravděpodobně nařídí krevní test. Mohou vás povzbudit k užívání volně prodejných doplňků železa nebo předepsat jinou léčbu.

Bolest kloubů a klubání prstů

Pokud máte UC, mohou se u vás vyvinout bolavé klouby, které běžně zahrnují dolní část zad, kyčle a kolena, ale mohou postihnout i jiné klouby. UC může také ovlivnit vaši kůži, oči, játra a plíce. V některých případech může dojít k klubání prstů. Mezi možné příznaky klubání patří:

 • zakřivení nehtů dolů
 • zvýšené zaoblení a rozšíření nehtů
 • zvýšený úhel mezi nehty a kůžičkou
 • vyboulení konečků prstů
 • teplo nebo zarudnutí konečků vašich prstů

Vzplanutí

Pokud máte UC, vaše příznaky obvykle přicházejí a odcházejí. Z toho důvodu se tomu říká recidivující-remitující onemocnění. Když se vaše příznaky začnou objevovat, vstupujete do „vzplanutí“. Mohou trvat kdekoli od dnů do měsíců. Když vaše příznaky zmizí, vstupujete do remise.

V některých případech můžete být schopni identifikovat a vyhnout se spouštěčům, které způsobují vzplanutí. Vyhněte se známým spouštěčům. Dodržujte léčebný plán předepsaný lékařem, abyste omezili vzplanutí, léčili vzplanutí a udrželi své příznaky pod kontrolou.

Život s kolitidou

Pokud máte podezření, že máte UC, domluvte si schůzku se svým lékařem. Zeptají se vás na vaše příznaky a anamnézu. Mohou si objednat laboratorní testy a CT vyšetření spolu s kolonoskopií.

Pokud máte diagnostikovanou UC, je důležité dodržovat léčebný plán doporučený lékařem. Často se doporučuje kombinace změn životního stylu, léků a dalších léčebných postupů. Bylo prokázáno, že různé léky jsou prospěšné při léčbě UC. Podle Crohn’s and Colitis Foundation of America však může více než 25 procent lidí vyžadovat chirurgický zákrok, aby to zvládli. Požádejte svého lékaře o další informace o vašem konkrétním stavu, možnostech léčby a dlouhodobém výhledu. S úspěšnou správou je možné s UC vést zdravý a aktivní životní styl.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY