Proč mě stále svědí vyrážka z pásového oparu?

Po odeznění vyrážky můžete stále pociťovat svědění a pálení v oblastech, kde byla vyrážka.

Pásový opar je virová infekce způsobená virem varicella zoster, stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Odhaduje to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 1 ze 3 lidí budou mít pásový opar v určité fázi svého života. Jak stárnete, vaše šance na pásový opar se zvyšuje.

Pásový opar způsobuje vyrážku, která často trvá 2 až 4 týdny. I poté, co odezní, můžete stále pociťovat svědění a bolest v oblastech, kde jste měli pásový opar. Toto se nazývá postherpetická neuralgie a je to nejčastější dlouhodobá komplikace pásového oparu.

Pojďme diskutovat o tom, jak se postherpetická neuralgie cítí, proč k ní dochází, jak dlouho může trvat a jak se léčí.

Jaké jsou pocity svědění po pásovém oparu

Postherpetická neuralgie je obvykle pociťována v místě pásového oparu. Dokonce i poté, co vyrážka zmizí, můžete na své kůži ve stejné obecné oblasti, kde se objevila vyrážka, cítit jeden nebo více z následujících:

 • pálení a ostrý pocit
 • hluboká, bodavá bolest
 • citlivost na změny teploty
 • mravenčení nebo necitlivost
 • přetrvávající svědění

Postherpetická neuralgie se může u různých lidí cítit různě. V některých případech můžete mít pouze svědění bez bolesti. V tomto případě se stav nazývá také postherpetický pruritus.

Proč pásový opar svědí poté, co vyrážka zmizí?

Vědci plně nechápou, proč se u některých lidí objeví svědění nebo bolest v místě pásového oparu, zatímco u jiných ne.

Ony teoretizovat že nervová vlákna v kůži pod vyrážkou mohou být po infekci poškozena. Infekce může mít také vliv na určité neurony, které přenášejí signály svědění do vašeho mozku.

Lidé s vyšším rizikem postherpetické neuralgie zahrnout tito:

 • s cukrovkou
 • kteří jsou ve věku 50 nebo více let, když dostanou pásový opar
 • mají v době infekce potlačený imunitní systém, ať už v důsledku léků nebo autoimunitního stavu
 • máte těžkou infekci pásovým oparem
 • jehož pásová infekce postihla oči

Jak dlouho trvá svědění po pásovém oparu?

Svědění způsobené pásovým oparem pravděpodobně po několika týdnech vymizí. V některých případech však svědění a pálení může vydržet měsíce nebo dokonce roky. Neexistuje žádný konkrétní časový rámec, takže je důležité mluvit se svým lékařem o jakémkoli svědění nebo bolesti, které zažíváte.

Své odhadnutý že 1 měsíc po pásovém oparu bude mít 9 % až 14 % lidí nějakou přetrvávající bolest. Po 3 měsících bude bolest stále pociťovat pouze 5 % lidí. Asi 3 % lidí může mít ještě celý rok po infekci pásovým oparem nějaké bolesti.

Jak se léčí postherpetická neuralgie?

Postherpetická neuralgie může být obtížně léčitelná. Váš lékař možná bude muset vyzkoušet několik léčebných strategií, aby se pokusil pomoci zvládnout vaše příznaky.

Léčba první linie má za cíl snížit bolest z postherpetické neuralgie s minimálními vedlejšími účinky. Tyto možnosti léčby často zahrnují krémy a jiné topické masti, včetně:

 • lidokainová náplast
 • krémy obsahující kapsaicin
 • kapsaicinová náplast
 • volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol)

Pokud tato léčba nevyřeší bolest a svědění, může vám lékař na pomoc předepsat perorální léky nebo injekční léky mimo označení. Tyto typy léků mají za cíl blokovat signály bolesti, které jdou z vašeho těla do vašeho mozku.

Mohou zahrnovat:

 • NMDA antagonistické léky pro úlevu od bolesti (memantin nebo ketamin jsou některé příklady)
 • tricyklická antidepresiva

 • steroidní injekce
 • Botoxové injekce

Poznámka k použití mimo značku

Užívání drog mimo označení znamená, že lék schválený Food and Drug Administration (FDA) pro jeden účel je užíván pro jiný účel, který nebyl schválen. Lékař však může lék za tímto účelem předepsat. FDA reguluje testování a schvalování léků, ale ne to, jak lékaři předepisují léky k léčbě svých pacientů. Váš lékař vám tedy může předepsat lék, jakkoli si myslí, že je pro vaši péči nejlepší.

Perorální léky a injekční přípravky mají obvykle vyšší riziko znatelných vedlejších účinků než možnosti léčby první linie, takže možná budete chtít nejprve vyzkoušet méně invazivní možnosti a zjistit, zda fungují.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud jste se z pásového oparu zotavili, ale stále pociťujete svědění nebo pálení, je nejlepší s kontaktováním lékaře nečekat. Pokud je váš lékař schopen léčit vaše příznaky dříve v průběhu onemocnění, můžete mít lepší výhled.

Starší dospělí a lidé, kteří mají potlačený imunitní systém, jsou vystaveni většímu riziku vzniku této komplikace. Pokud spadáte do jedné nebo do obou z těchto kategorií, je důležité, aby vás lékař zkontroloval, když máte pásový opar, stejně jako poté.

American Academy of Dermatology Association doporučuje, aby kdokoli s pásovým oparem vyhledal léčbu do 3 dnů. Léčba antivirotiky může snížit vaše šance na dlouhodobé komplikace, včetně postherpetické neuralgie.

Promluvte si s lékařem, pokud trpíte některým z následujících:

 • nová pásová vyrážka nebo jiné příznaky pásového oparu
 • pocit pálení v místě, kde bývala vyrážka z pásového oparu
 • citlivost kůže na změny teploty
 • silná bolest vyskytující se 1 až 3 měsíce po vymizení pásového oparu
 • jakákoli pásová vyrážka na obličeji

Odnést

Svědění v místě pásového oparu není neobvyklé. Mnoho lidí pociťuje tento typ bolesti v měsících poté, co se jejich kůže na povrchu zahojí a pásový opar zmizel. U některých lidí toto svědění nemusí úplně vymizet, ale léky mohou pomoci s jeho zvládáním.

Pokud v současné době máte pásový opar a máte obavy z rozvoje postherpetické neuralgie, měli byste si promluvit se svým lékařem. Antivirové léky na infekci pásovým oparem vám mohou zabránit v rozvoji komplikací pásového oparu, včetně svědění a bolesti, která trvá dlouho poté, co pásový opar zmizel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY