Proč moje moč voní po kávě?

Přehled

Moč je způsob, jakým vaše tělo filtruje odpadní produkty z krve přes ledviny. Tento odpad dává moči její charakteristický zápach a zápach. Jídlo a pití určitých věcí, včetně kávy, může změnit pach moči.

Příčiny

Hlavní příčinou moči, která voní jako káva, je jednoduše pití příliš velkého množství kávy. Káva obsahuje několik prospěšných sloučenin, včetně polyfenolů, jako jsou kyseliny hydroxyskořicové, které jí dodávají charakteristickou vůni a zdravotní přínosy. Když se tyto sloučeniny rozloží ve vašem těle, stanou se odpadními produkty nazývanými metabolity, z nichž některé se uvolňují močí. Metabolity ze sloučenin v kávě mohou způsobit, že vaše moč bude cítit jako káva.

Káva má také kofein, který je považován za slabé diuretikum. To znamená, že kofein může způsobit, že budete více močit, což může způsobit, že pití velkého množství kofeinu u některých lidí dehydratuje. Když se dehydratujete, vaše moč se stává koncentrovanější, což může způsobit, že zápach metabolitů bude znatelnější.

Abyste se vyhnuli nadměrnému močení a dalším negativním zdravotním účinkům, klinika Mayo doporučuje omezit se na 400 miligramů kofeinu denně. To se rovná asi čtyřem šálkům uvařené kávy. Pokud pijete více než to, ujistěte se, že pijete vodu navíc, abyste zůstali hydratovaní.

Zapáchající moč může mít i jiné příčiny, takže pokud si nejste jisti, o jaký zápach přesně jde, kontaktujte svého lékaře. Například sladce zapáchající moč může být příznakem diabetes mellitus.

Je nebezpečné, když moje moč zapáchá kávou?

Zatímco moč, která voní jako káva, je často neškodná, obvykle je to známka toho, že konzumujete příliš mnoho kofeinu. Kromě toho, že kofein ve velkém množství dehydratuje, zesiluje účinek dopaminu a také snižuje účinek adenosinu. To může způsobit ospalost na konci dne, protože kofein blokuje adenosin vazbou na adenosinové receptory.

Jako stimulant může kofein ztěžovat usínání. Tomu můžete pomoci předejít tím, že šest hodin před spaním nebudete pít kávu.

Pití příliš velkého množství kofeinu může vyvolat i další příznaky, včetně:

 • neklid
 • rychlý srdeční tep
 • úzkost
 • bolesti hlavy
 • míchání
 • vzrušení
 • nevolnost

Je také možné se předávkovat kofeinem. Okamžitě vyhledejte lékařské ošetření, pokud po požití kávy nebo jiných kofeinových nápojů zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • zvracení
 • halucinace
 • bolest na hrudi
 • zmatek
 • křeče

Mohu zabránit tomu, aby moje moč páchla jako káva?

Pití menšího množství kávy je snadný způsob, jak zabránit tomu, aby vaše moč páchla jako káva, ale to není vždy snadné díky návykovým vlastnostem kofeinu. Pomoci může také přechod na zelené nebo černé čaje, protože obsahují méně kofeinu než vařená káva. Když pijete kávu, nezapomeňte pít také hodně vody. Můžete také zkusit naředit svou obvyklou porci kávy vodou navíc.

Ať už zůstanete u kávy nebo přejdete na čaj, zkuste mezi probuzením a prvním nápojem s kofeinem počkat alespoň 30 až 60 minut. Vaše tělo během této doby přirozeně uvolňuje hormon zvaný kortizol, o kterém se předpokládá, že vás probudí. Možná zjistíte, že potřebujete méně kofeinu, když necháte tento proces proběhnout jako první.

Sečteno a podtrženo

Mít moč, která voní jako káva, může být zpočátku alarmující, ale obvykle to znamená, že jste vypili příliš mnoho kávy. Zkuste snížit denní příjem kávy a pijte více vody. Pokud má vaše moč i nadále neobvyklý zápach, poraďte se se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY