Psoriatická artritida: Prognóza, délka života a kvalita života

Velké otázky

Pokud vám nebo vašim blízkým byla diagnostikována psoriatická artritida (PsA), pravděpodobně vás zajímá, jak by tento stav mohl ovlivnit váš život, a to jak nyní, tak v budoucnu.

Může pomoci vědět, že existuje několik možností léčby pro zmírnění příznaků a výzkumníci stále hledají nové.

Prognóza psoriatické artritidy

PsA může být vážným chronickým zánětlivým stavem, který může způsobit výraznou bolest a v závažných případech i invaliditu. Ale je možné zvládnout váš stav pomocí léků a změn životního stylu.

Ve většině případů bolest a zánět kloubů způsobený PsA dobře reagují na léčbu.

Délka života

PsA je chronický stav, což znamená, že neexistuje žádná léčba. Léky však mohou léčit jeho příznaky a PsA není život ohrožující.

Nějaký výzkum naznačuje, že lidé s PsA mají o něco kratší očekávanou délku života než běžná populace. Je to podobné jako u jiných autoimunitních stavů, jako je revmatoidní artritida. Může to být proto, že lidé s PsA jsou také vystaveni zvýšenému riziku rozvoje srdečních onemocnění.

Pokud máte závažné PsA, poraďte se se svým lékařem o nejlepší léčbě, která zmírní vaše příznaky a zabrání chronickému zánětu.

Jak psoriatická artritida ovlivňuje kvalitu života

Je těžké přesně předpovědět, jak PsA ovlivní váš život, protože lidé pociťují příznaky různě. U některých tento stav postupuje rychle a způsobuje závažnější příznaky, zatímco jiní mohou nějakou dobu trvat, aniž by zaznamenali obrovskou změnu.

Příznaky PsA mohou zahrnovat:

  • bolest kloubů
  • zánět
  • ztuhlost
  • únava
  • snížený rozsah pohybu

Příznaky mohou ztěžovat provádění každodenních činností, jako je otevírání dveří nebo zvedání tašek s potravinami. Je normální cítit se frustrovaný, když se zdá, že vaše tělo nespolupracuje. Existují však také nástroje a úpravy, které mohou pomoci tyto úkoly usnadnit.

Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci zmírnit bolest a zpomalit poškození kloubů, takže je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky.

Výzkum kvality života

V recenzi publikované v Farmacie a terapeutika, výzkumníci se podívali na 49 studií, aby porovnali výsledky kvality života lidí s PsA s běžnou populací.

Lidé s tímto onemocněním zaznamenali „nižší kvalitu života související se zdravím“. Také u nich došlo ke snížení fyzických funkcí a zvýšenému riziku úmrtnosti.

jiný výzkum zjistili, že psoriáza i PsA mohou způsobit další komplikace ve srovnání se samotnou psoriázou.

Ale každý člověk s diagnózou onemocnění je jiný. Někteří lidé mohou zažít těžký případ, kdy může nakonec dojít k deformaci kloubu a zvětšení kosti. Jiní mohou mít pouze mírné až středně závažné příznaky.

Váš lékař vás může požádat o vyplnění dotazníku o kvalitě života, aby posoudil, jak PsA ovlivňuje váš život. Tyto otázky jsou navrženy tak, aby pomohly lékařům určit, jak příznaky (buď bolest kloubů nebo psoriáza) ovlivňují vaše každodenní aktivity.

Jakmile lékař lépe porozumí tomu, jak vás PsA osobně ovlivňuje, bude lépe schopen navrhnout individuální léčebný plán.

Kvalitu vašeho života lze výrazně zlepšit úzkou spoluprací s naším lékařem na identifikaci příčin vzplanutí PsA a nalezení správného léčebného plánu pro vás.

Jídlo s sebou

Lidé s PsA mohou tento stav prožívat jinak. Některé mohou mít mírné příznaky, které nejsou příliš patrné, zatímco jiné mohou mít závažnější příznaky, které ovlivňují každodenní život.

Bez ohledu na to, jaké jsou vaše příznaky, spolupráce s lékařem na nalezení správné léčby může výrazně zlepšit váš výhled a kvalitu života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY