Retinoschisis

Co je retinoschíza?

Retinoschisis je stav oka, při kterém se část sítnice rozděluje na dvě vrstvy. Vaše sítnice je tkáň v zadní části oka, která vysílá zrakové signály do vašeho mozku. Když se vaše sítnice rozdělí v důsledku retinoschízy, může to ovlivnit váš zrak.

Existují dva typy retinoschízy. Získaná retinoschíza, někdy nazývaná degenerativní retinoschíza, je často způsobena stárnutím. X-vázaná retinoschíza, někdy nazývaná juvenilní retinoschíza, je genetický stav, který většinou postihuje muže.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o dvou typech retinoschízy a jak je léčit.

Jaké jsou příznaky?

Ve svých raných fázích retinoschíza obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Pokud však podstoupíte oční vyšetření, může si váš lékař všimnout rozdělení sítnice. Postupem času může retinoschíza začít ovlivňovat váš zrak.

Retinoschisis nezpůsobuje úplnou slepotu. Ale může to vést k vážným problémům se zrakem, zvláště pokud máte X-vázanou retinoschízu.

Jak se to diagnostikuje?

Jak degenerativní, tak X-vázaná retinoschíza se obvykle objeví během rutinního očního vyšetření. Dále může váš lékař použít elektroretinogram k testování funkce nervové tkáně ve vaší sítnici. To se provádí umístěním kontaktních čoček obsahujících elektrodu do oka. Elektroda měří elektrickou aktivitu vaší sítnice, když je vystavena světlu, což vám dává lékaři lepší představu o tom, jak dobře funguje.

Tento test se obvykle provádí, když jste vzhůru. Některé děti, zejména ve věku od 2 do 5 let, však mohou k dokončení testu potřebovat celkovou anestezii.

Dalším testem na retinoschízu, který může váš oční lékař provést, je optická koherentní tomografie (OCT). Tento přístroj využívá světelné vlny k pořizování snímků průřezu oka. To může pomoci vašemu očnímu lékaři posoudit vrstvy vaší sítnice, aby zjistil, zda je sítnice rozdělena.

Co způsobuje degenerativní retinoschízu?

Přesná příčina degenerativní retinoschízy není známa. Zdá se však, že souvisí s přirozeným procesem stárnutí a postihuje muže i ženy. Obvykle je diagnostikována u lidí ve věku 50 až 80 let.

Co způsobuje X-vázanou retinoschízu?

X-vázaná retinoschíza je způsobena problémem v chromozomu X, což z ní činí genetický stav. Téměř vždy se vyskytuje u mladých mužů, protože mají pouze jeden chromozom X. Zatímco ženy mají dva chromozomy X — takže pokud je problém s jedním z nich, druhý to obvykle řeší.

Zatímco ženy obvykle nemají X-vázanou retinoschízu, mohou být přenašečkami tohoto stavu a přenést je na jakékoli mužské děti.

Jak se to léčí?

Retinoschisis obvykle nevyžaduje léčbu kromě brýlí ke zlepšení vašeho zraku. Některé děti s X-vázanou retinoschízou však mohou mít krvácení do oka. To lze léčit buď laserovou terapií nebo kryochirurgií. Ve vzácných případech mohou děti potřebovat operaci k zastavení krvácení.

Pokud máte některou z forem retinoschízy, nezapomeňte pravidelně sledovat progresi retinoschízy, abyste se vyhnuli jakýmkoli komplikacím.

Jaké jsou komplikace?

Degenerativní i X-vázaná retinoschíza může způsobit odchlípení sítnice. Vnější vrstva sítnice je ukotvena ke stěně vašeho oka. Pokud je tato kotva poškozena, může se vaše sítnice oddělit. I když se to může stát každému, je to častější u lidí s retinoschízou.

Odchlípení sítnice se snadno léčí, když je zachyceno včas, což je další důvod, proč je důležité mít pravidelné vyšetření, zvláště pokud máte retinoschízu.

Život s retinoschízou

Pro většinu lidí není retinoschíza vážným stavem. Nakonec možná budete potřebovat brýle k nápravě jakýchkoli problémů se zrakem způsobených rozštěpenou sítnicí. Zatímco samotný stav je často neškodný, jak degenerativní, tak X-vázaná retinoschíza zvyšuje riziko odchlípení sítnice.

Ujistěte se, že vaše oči pravidelně vyšetřuje oční lékař – oftalmolog nebo optometrista – aby zkontroloval případné změny nebo komplikace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY