Roztroušená skleróza: Proč je důležité získat druhý názor

Roztroušená skleróza nebo RS postihuje 2,3 milionu lidí na celém světě, uvádí Národní společnost pro roztroušenou sklerózu. Je to onemocnění centrálního nervového systému, charakterizované degradací myelinové pochvy — ochranného obalu kolem nervů.

Toto poškození může vést k různým stupňům příznaků v závislosti na postižených nervech. Pro některé to začíná být naprosto vysilující.

Dva lidé, kteří mají RS, mohou mít velmi odlišné příznaky, které postupují velmi odlišnými cestami. Z těchto a dalších důvodů může být získání druhého názoru zásadní.

Počáteční příznaky RS mohou zahrnovat necitlivost a slabost, únavu, závratě, nezřetelnou řeč, třes a problémy s kontrolou močového měchýře a střev. Jak a zda tyto příznaky vznikají, závisí na postižených nervech.

„Vždy doporučuji získat druhý posudek od neurologa RS z akademického centra, pokud existuje jakákoli nejistota v diagnóze nebo pro ujištění, že byla stanovena správná diagnóza,“ říká Dr. Clifford Segil, neurolog z Providence Saint John’s Health Center v Santa Monica, Kalifornie.

Jak se RS diagnostikuje?

Oficiálně existují tři kritéria potřebná pro diagnostiku RS:

  1. Důkaz o poškození myelinové pochvy v nejméně dvou oddělených oblastech.
  2. Důkaz, že k této škodě došlo s odstupem nejméně jednoho měsíce.
  3. Jiné diagnózy vyloučeny.

5 nejlepších možností telemedicíny druhého názoru »

“Někdy jsou symptomy pacientů při prezentaci dostatečně výrazné, aby bylo možné rychle stanovit přesnou diagnózu,” říká Dr. Segil. Jindy “příznaky jsou nespecifické a dokonce i MRI může přinést neprůkazné výsledky.”

Kromě skenování magnetickou rezonancí, která se používají k vytváření obrazů mozku, může neurolog použít elektrické testování a hodnocení míšní tekutiny, aby dospěl k diagnóze RS.

Když byste měli přemýšlet o získání druhého názoru

Stanovení diagnózy RS může být obtížné, a proto se často vyplatí získat druhý názor. Ve skutečnosti, říká Dr. Segil, je tento stav pravděpodobně nedostatečně diagnostikován, protože „symptomy mohou být tak nespecifické jako občasné brnění nohou, závratě a další benigní neurologické potíže, které jsou přechodné.“

Špatná diagnóza je také možná. Studie z roku 2012 zjistila, že téměř 75 procent dotázaných specialistů na RS vidělo za posledních 12 měsíců alespoň tři pacienty, kterým byla RS diagnostikována chybně.

Lidé, kteří rozhodně mají RS, mohou zjistit, že získat názor jiného lékaře je také užitečné při pohledu na životaschopné možnosti léčby.

“Nyní je k dispozici několik léků, které jsou schváleny k léčbě roztroušené sklerózy,” říká Dr. Segil. Patří mezi ně pilulky, injekce a intravenózní léky. “Mám své preference a ostatní neurologové budou mít své preference při výběru léků.”

„Změnil jsem neurologa, protože jsem cítil, že mi chybí modernější léčebné programy,“ vzpomíná Doug Ankerman. “Moje předpoklady byly správné, protože nyní jsem pacientem na správné klinice pro RS a bylo mi představeno množství nových možností léčby.”

„Pokud je někdo byť jen trochu frustrovaný svým současným programem léčby RS, doporučil bych mu, aby hledal různé možnosti léčby,“ říká Ankerman.

Kam zajít pro MS druhý názor

Lékaři obvykle povzbuzují své pacienty, aby hledali druhý názor, aby zajistili nejlepší lékařskou péči a průběh léčby.

Kam se vydáte pro druhý názor, bude záviset na řadě faktorů, včetně vašeho pojistného krytí. Můžete se zeptat svého diagnostického lékaře, co vám doporučí. Existuje také několik možností telemedicíny, které si můžete naplánovat podle svého volna.

Máte MS? Připojte se k naší komunitě Život s roztroušenou sklerózou na Facebooku a získejte podporu, informace a nejnovější zprávy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY