Slunce a psoriáza: Výhody a rizika

Přehled psoriázy

Psoriáza je chronické kožní onemocnění způsobené autoimunitním onemocněním, při kterém váš imunitní systém produkuje příliš mnoho kožních buněk. Buňky se hromadí na povrchu vaší pokožky. Jak se kožní buňky zbavují, tvoří červené šrámy, které jsou silné a vyvýšené a mohou mít stříbřité šupiny. Šrámy mohou být bolestivé nebo svědivé.

Běžná léčba zahrnuje lokální léky, které snižují zánět, a perorální nebo injekční léky, které potlačují váš imunitní systém. Jiná forma léčby psoriázy však zahrnuje jeden z nejpřirozenějších prvků na Zemi: slunce.

Přirozené sluneční světlo

Sluneční ultrafialové paprsky se skládají z UVA a UVB paprsků. UVB paprsky jsou účinnější při léčbě příznaků psoriázy, protože zpomalují rychlé tempo růstu a odlupování kůže.

Přestože sluneční záření může lupénce prospět, měli byste se chránit před spálením. Psoriáza postihuje převážně lidi světlé pleti. Jsou vystaveni většímu riziku spálení sluncem a nebezpečných forem rakoviny, jako je melanom. Přirozené opalování není v lékařském prostředí jako fototerapie sledováno. A léky, které možná užíváte, mohou zvýšit fotosenzitivitu. To může zvýšit riziko spálení sluncem a rakoviny kůže.

Léčba obvykle začíná 10minutovou expozicí v poledne. Dobu expozice můžete postupně zvyšovat o 30 sekund denně.

Stále byste měli nosit opalovací krém, i když chcete, aby vaše pokožka absorbovala sluneční paprsky. Chcete-li dosáhnout nejlepších (a nejbezpečnějších) výsledků, dodržujte tyto tipy:

  • Aplikujte širokospektrální opalovací krém na všechny oblasti nepostižené pokožky.
  • Nosit sluneční brýle.
  • Provádějte přirozenou sluneční terapii, když je slunce nejsilnější.
  • Zůstaňte venku pouze 10 minut najednou, abyste snížili riziko poškození sluncem. Dokud vaše pokožka snese expozici, můžete své vystavování slunci pomalu zvyšovat každý den o 30 sekund až 1 minutu.

Slunce v některých případech nejen pomáhá odstranit příznaky psoriázy, ale také přiměje vaše tělo produkovat více vitamínu D.

Fototerapie

Fototerapie je léčba psoriázy, která využívá přirozené nebo syntetické světlo. Ultrafialové paprsky absorbujete kůží při opalování venku nebo pomocí speciálního světelného boxu.

Léčba umělým zdrojem UVB je nejúspěšnější, pokud je podávána po stanovenou dobu v pravidelném rozvrhu. Léčba může být provedena v lékařském prostředí nebo doma.

Váš lékař se může rozhodnout léčit vaši psoriázu pomocí UVA paprsků namísto UVB. UVA paprsky jsou kratší než UVB a pronikají do pokožky hlouběji. Vzhledem k tomu, že UVA paprsky nejsou tak účinné při odstraňování příznaků psoriázy, přidává se do světelné terapie lék zvaný psoralen, aby se zvýšila účinnost. Před ošetřením UVA budete užívat perorální formu léku nebo použít topický předpis na postiženou kůži, aby vaše pokožka absorbovala světlo. Krátkodobé nežádoucí účinky zahrnují nevolnost, svědění a zarudnutí kůže. Tato kombinovaná léčba je obecně zkrácena jako PUVA.

PUVA se používá k léčbě středně těžké až těžké ložiskové psoriázy. Může být použit, když lokální léčba a UVB terapie nebyly úspěšné. Silnější plaky psoriázy dobře reagují na PUVA, protože se vstřebává hlouběji do kůže. Psoriáza rukou a nohou se často léčí terapií PUVA.

Psoriáza a vitamín D

Vitamin D může pomoci snížit zánět v celém těle. Živina, stejně jako UV paprsky z vystavení světlu, mohou pomoci vyčistit nebo zabránit psoriázovým plakům. Sluneční světlo spouští vaše tělo, aby produkovalo živinu, což je prospěšné pro silné kosti a imunitní funkce. Vitamin D je živina, která se přirozeně vyskytuje v několika potravinách.

Studie zveřejněná v British Journal of Dermatologyzjistili, že lidé s psoriázou mívají nízké hladiny vitaminu D, zejména v chladnějších obdobích. Lidé s nízkou hladinou vitaminu D mohou zvýšit svou hladinu konzumací:

  • obohacené mléko a pomerančový džus
  • obohacený margarín a jogurt
  • losos
  • tuňák
  • žloutky
  • švýcarský sýr

Odnést

Sluneční terapie a dieta nejsou jedinými způsoby léčby lupénky. Poraďte se se svým lékařem o používání topických mastí nebo krémů s vitamínem D ke zvládnutí vašich příznaků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY