Splňuje složka virové péče o pleť hlemýžďový mucin jako lék na ekzém?

Zatímco některé složky hlemýžďového hlenu mohou být schopny snížit zánět, je důležité najít vysoce kvalitní produkty péče o pleť, když máte ekzém.

Šnek lezoucí po lahvičce se sérem pro péči o pleť.
Sofiia Tiuleneva/Getty Images

Pokud jste na straně péče o pleť TikTok nebo jiných sociálních médií, pravděpodobně jste slyšeli o produktu zvaném „snail mucin“. A pokud se ptáte sami sebe: “Je to to, co si myslím?” budete mít pravdu – mluvíme o hlemýždím hlenu pro péči o pleť.

Šnečí mucin, vedlejší produkt slizkého hlenu vylučovaného hlemýždi, je přísadou, která upoutala pozornost nadšenců péče o pleť na všech sociálních sítích.

Jaké jsou však výhody a rizika používání hlemýžďového mucinu jako produktu péče o pleť? A může to být prospěšné pro lidi s onemocněními, jako je ekzém?

Dále prozkoumáme vše, co potřebujete vědět o hlemýždím mucinu, včetně toho, co říká věda o používání hlemýžího mucinu na ekzém a jak si vybrat vysoce kvalitní produkt péče o pleť.

Co je šnečí mucin?

Šnečí hlen, někdy nazývaný hlemýždí „sliz“, je slizký sekret, který hlemýždi přirozeně produkují z různých žláz na svém těle. Funguje jako lubrikant, který je užitečný při činnostech, jako je pohyb a trávení, a také jako látka podobná lepidlu.

Výzkum ukázal, že hlemýždí hlen obsahuje různé prospěšné sloučeniny, z nichž mnohé mohou být užitečné z hlediska péče o pokožku, jako například:

 • allantoin
 • kolagenu
 • elastin
 • kyselina glykolová
 • kyselina hyaluronová

Hlemýždí mucin se konkrétně skládá ze sloučenin nazývaných mucinové glykoproteiny – dlouhé řetězce sacharidů a bílkovin, které tvoří většinu hlenu. Produkty na péči o pleť u hlemýžďového mucinu použijte spíše tyto izolované muciny než samotný hlen.

Je šnečí mucin dobrý na ekzémy nebo záněty kůže?

Zánět kůže je charakteristickým znakem zánětlivých stavů, jako je atopická dermatitida a ekzém. Když lidé s těmito stavy zaznamenají vzplanutí, je to zánět, který řídí typické příznaky, jako je červená, svědivá nebo bolestivá kůže.

V současnosti neexistuje žádný výzkum, který by zkoumal účinnost hlemýžďového mucinu na ekzém. Některé výzkumy však naznačují, že hlemýždí hlen může pomoci snížit zánět a podpořit hojení, což může být prospěšné při zánětlivých kožních onemocněních.

Jedna studie z roku 2023 zkoumala účinky hlemýždího slizu na různé typy buněk, včetně keratinocytů, makrofágů a fibroblastů. Podle vědců hraje zánět v těchto buňkách velkou roli při vzniku ekzému a atopické dermatitidy.

Výsledky studie zjistily, že hlemýždí sliz zvýšil počet zdravých fibroblastů, což jsou buňky odpovědné za produkci pojivové tkáně. Vykazoval také protizánětlivé účinky a podporoval určité sloučeniny odpovědné za tvorbu nových krevních cév.

Některé výzkumy ukázaly, že aktuální hlemýžďový hlen může také pomoci zlepšit hydrataci. Hydratace je také nezbytnou součástí léčby a prevence vzplanutí ekzému a obnovy zdraví kožní bariéry u lidí se zánětlivými kožními onemocněními.

V jedné studii zveřejněné v roce 2019 výzkumníci zkoumali hydratační účinky kosmetického krému ze hlemýždího hlenu obsahujícího alantoin a kyselinu glykolovou. Výsledky studie ukázaly, že krém byl schopen nejen výrazně zlepšit hydrataci pokožky, ale také snížit transepidermální ztrátu vody.

Šnečí mucin na ekzém: Před a po

mphotov/Shutterstock

Kdo by neměl používat šnečí mucin?

Není mnoho výzkumů o vedlejších účincích hlemýždího mucinu a mnoho studií zkoumajících hlemýždí hlen uvádělo jen velmi málo vedlejších účinků od účastníků.

Neměli byste však používat hlemýždí mucin nebo jakýkoli jiný přípravek obsahující hlemýždí hlen, pokud máte alergii na hlemýždě nebo měkkýše. Běžné příznaky alergické reakce mohou zahrnovat:

 • svědění
 • vyrážka
 • kopřivka
 • přetížení
 • kýchání
 • podráždění hrdla
 • svědivé, slzící oči

Pokud jste použili produkt s hlemýždím mucinem a zaznamenali jste některý z těchto příznaků – nebo jiné příznaky závažné alergické reakce – okamžitě přestaňte produkt používat a vyhledejte lékařskou pomoc.

Nejprve to vyzkoušejte

Při zkoušení nového produktu péče o pleť je vždy dobrý nápad provést „náplasťový test“, zvláště pokud máte citlivou pokožku nebo ekzém. Než vyzkoušíte nový produkt na obličeji, vyzkoušejte jej na zápěstí nebo vnitřním lokti, abyste viděli, jak na něj vaše pokožka reaguje.

Zde se dozvíte více o tom, jak provést test náplasti na ekzém.

Bylo to užitečné?

Výběr kvalitních produktů péče o pleť

Šnečí sliz není novou složkou ve světě péče o pleť, ale se současným humbukem kolem hlemýždího mucinu společnosti vydávají každý den nové produkty. Zde je několik tipů, jak vybrat vysoce kvalitní produkty péče o pleť:

 • Pochopte své potřeby: Mnoho produktů péče o pleť je formulováno pro různé typy pleti, takže to, co funguje na kůži jiné osoby, nemusí fungovat na vaši. Než začnete hledat, zvažte, co v produktu hledáte.
 • Proveďte svůj výzkum: Pokud jste zvažovali začlenění hlemýždího mucinu do vaší rutiny péče o pleť, je důležité si nejprve udělat průzkum. To platí zejména, pokud žijete s ekzémem, protože ne všechny produkty péče o pleť jsou pro ekzém bezpečné.
 • Vyberte si produkty šetrné k ekzému: Před zakoupením nového produktu zkontrolujte a zjistěte, zda má pečeť přijetí Národní asociace pro ekzémy. Můžete také zkontrolovat jejich seznam schválených produktů, z nichž mnohé mají podobné výhody.

Může být také užitečné obrátit se na svého lékaře nebo dermatologa, aby zjistili, zda má nějaká doporučení na produkty bezpečné pro ekzém, které můžete vyzkoušet.

Lidé používají hlemýždí sliz po staletí pro vše od hojení ran po produkty péče o pleť a další.

Šnečí mucin se nedávno dostal do centra pozornosti jako „zázračná“ kožní složka – ale i když tato složka může mít určité výhody, výzkum jeho použití na ekzém je omezený.

Než přidáte další nový hlemýždí mucinový krém nebo sérum do své rutiny péče o pleť s ekzémem, dotkněte se báze se svým lékařem nebo dermatologem, abyste zjistili, zda si myslí, že by to pro vás mohla být dobrá volba.

Správnou kombinací léčby můžete zmírnit příznaky a omezit budoucí vzplanutí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY