Stres, kouření a srdeční choroby

Cítíte se nervózní, nervózní, nervózní nebo ve stresu? Je vaše první reakce na zapálení cigarety? Možná jste jedním z těch pracovitých, termínově řízených lidí, kteří kouří cigarety, aby se uklidnili. Pokud to zní jako vy, možná jste stresový kuřák.

Mnoho kuřáků s větší pravděpodobností zvýší spotřebu cigaret, když jsou pod tlakem. Některé události, jako jsou prázdniny, změny zaměstnání a životní přechody, mohou vyvolat určité návyky, včetně kouření. Následující tlak může zvýšit váš pocit tlaku:

 • nové okolnosti
 • zvýšené očekávání
 • finanční závazky
 • rozšířené seznamy věcí, které je třeba udělat

Vaše první reakce může být sáhnout po balíčku a zapalovači, ale kouření ve vás může vyvolat větší stres.

Jak kouření způsobuje stres

Mnoho lidí, kteří kouří, to dělá, protože věří, že je to uklidňuje. Důvodem je, že nikotin je droga měnící náladu a zdá se, že při vdechnutí doutná pocity frustrace, hněvu a úzkosti.

Clevelandská klinika však vysvětluje, že přestože ve vás kouření může působit klidněji, ve skutečnosti zvyšuje úroveň stresu ve vašem těle a způsobuje následující negativní reakce:

 • zvýšení krevního tlaku
 • zvýšený srdeční tep
 • napnuté svaly
 • zúžené cévy
 • pokles kyslíku dostupného pro mozek a tělo, aby se usnadnily zdravé zvládací schopnosti

Když kouříte, nikotin vstupuje do vašeho krevního oběhu a putuje do vašeho mozku, kde uvolňuje několik neurotransmiterů včetně dopaminu, primární chemické látky odměňování v mozku. Pozitivní pocity, které zažíváte při uvolňování dopaminu, jsou krátkodobé. Jakmile hladiny dopaminu klesnou, budete se cítit hůř, než než jste si zapálili.

Kouření navíc v konečném důsledku způsobuje větší stres. Vybírá daň na váš dýchací systém a přispívá k vážným onemocněním. Tato fyzická onemocnění mohou umocnit vaše pocity stresu.

The Národní institut srdce, plic a krve uvádí, že nikotin poškozuje krevní cévy, což způsobuje, že se vaše kůže vrásčí a vypadá bez života. Způsobuje také hladovění kyslíkem, kvůli kterému vaše plíce špatně fungují. Nahromadění plaku ve vašich tepnách bylo spojeno s nikotinem, což vede k srdečním onemocněním. Nikotin může zvýšit růst nádoru plic a prsu a čím více cigaret vykouříte, tím více škodlivých účinků pocítíte.

Zdravé způsoby, jak se vyrovnat

Čím častěji budete v boji se stresem používat přírodní metody, tím méně cigaret vykouříte a budete se cítit lépe. S pořádným plánem zvládání zjistíte, že si nemusíte svítit, abyste se ochladili.

Jednou z nejlepších strategií je nahradit kouření účinnou formou relaxace a často ji cvičit. Klíčem je najít něco, co vás baví. Jakmile pocítíte nutkání zapálit si, zkuste místo toho některou z těchto metod:

Cvičte hluboké dýchání a meditaci.

Můžete to udělat několikrát, dokud se necítíte uvolněně:

 1. Najděte si klidné místo
 2. Sedni si.
 3. Zavři oči.
 4. Ovládejte svůj dech.
 5. Položte si ruku na břicho.
 6. Pomalu se nadechněte, abyste cítili, jak se vám zvedá žaludek.
 7. S výdechem cítíte, jak se vám stahuje žaludek.

Procvičte si vizualizaci.

Vizualizace může okamžitě uvolnit napětí a úzkost. Udělejte si chvilku času na sezení na židli nebo si lehněte do tiché místnosti a zavřete oči. Představte si sebe v příjemném, klidném prostředí. Představte si zvuky vody, sluneční teplo a vůni písku, trávy nebo čerstvého vzduchu nebo jiný uklidňující scénář.

Jít na procházku.

Procházka vám může poskytnout podobnou relaxaci. Někdy vám chůze pomůže uspořádat si myšlenky nebo provést nějaké řešení problémů. Jindy je nejlepší na okamžik zapomenout na své problémy a soustředit se na své okolí.

Cvičte jógu nebo tai chi.

Pokud procházíte dlouhým stresem, vyzkoušejte pravidelné cvičení relaxačních cvičení, jako je jóga nebo tai chi. Říká se, že jóga vás zbaví úzkosti tím, že uvolní duševní napětí otištěné ve vašem těle. Tai chi pomáhá dosáhnout rovnováhy ve vašem těle pohybem.

Cvičit pravidělně.

Pravidelné každodenní cvičení může být tak jednoduché, jako je rychlá chůze, jízda na kole nebo plavání. The Americká kardiologická asociace doporučuje cvičit alespoň 30 minut denně, pět dní v týdnu. Fyzická aktivita zvyšuje vaše endorfiny, což jsou neurotransmitery, díky kterým se cítíte dobře. Tato podpora endorfinů je to, co běžci označují jako „běžecké maximum“. Chůze nebo dynamičtější cvičení, jako je běh nebo jiný sport, který vás baví, vám mohou ohromně zvednout náladu. Problémy, které vás stresují, budou potom mnohem snáze překonatelné.

Udělejte si oddechové časy.

Odchod ze stresové situace, dokonce i na několik minut, může stačit k obnovení vašeho klidu a rovnováhy. Součástí toho, co hledáte s přestávkou na kouření, je šance mít pár minut pro sebe. Stále si můžete dát pauzu, ale cigarety vyhoďte. Dopřejte si chvilku klidu a upravte své myšlení tak, abyste změnili nerealistická očekávání nebo jiné škodlivé vzorce myšlení. Pokud cítíte potřebu větší přestávky, dejte si čaj nebo zdravou svačinu.

Promluvte si s někým, komu důvěřujete.

Pokud jste zvyklí kouřit s ostatními, není třeba k vytváření zdravějších návyků přistupovat úplně nebo nic. Zachovejte si, co je na vašem společném čase dobré, například povídání, a vyřaďte kouření. Mluvit s důvěryhodným přítelem o tom, co vás trápí, může být užitečné a může vám pomoci uvést stresové situace do správné perspektivy.

Opatruj se.

Nezdravé chování se často vyskytuje společně. Pokud o sebe nebudete řádně pečovat dostatečným spánkem, správným stravováním a pravidelným cvičením, budete pravděpodobně chtít znovu kouřit. Místo toho nezapomeňte klást zvláštní důraz na péči o sebe fyzicky i psychicky ve stresových chvílích. Když jste odpočatí, aktivní a plníte zdravou výživu, je méně pravděpodobné, že necháte vzplanout nezdravé návyky.

Stres je normální součástí života. Máte pod kontrolou, jak se s tím vypořádáte. Kouření je pro vaše tělo falešná bezpečnostní přikrývka, která ve skutečnosti poskytuje jen málo pohodlí. Čím více si budete vědomi svých spouštěčů kouření, tím méně budete kouřit a tím méně překážek budete mít při odvykání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY