Těhotenské komplikace: Ruptura dělohy

Přehled

Každý rok ve Spojených státech miliony žen úspěšně porodí zdravé děti. Ale ne všechny ženy mají hladký porod. Během porodu může nastat několik komplikací, z nichž některé představují riziko pro matku i dítě.

Ruptura dělohy je vzácná, ale závažná porodní komplikace, která se může objevit během vaginálního porodu. Způsobuje to roztržení matčiny dělohy, takže její dítě vklouzne do jejího břicha. To může způsobit vážné krvácení u matky a může udusit dítě.

Tento stav postihuje méně než 1 procento těhotných žen. Téměř vždy se vyskytuje u žen s jizvami na děloze po předchozích porodech císařským řezem nebo jiných operacích dělohy. Riziko ruptury dělohy se u ženy zvyšuje s každým císařským řezem.

To je důvod, proč lékaři mohou doporučit, aby se ženy, které prodělaly císařský řez, vyhnuly vaginálnímu porodu v pozdějších těhotenstvích. Vaginální porod po předchozím porodu císařským řezem je možný, ale rodící žena bude považována za rizikovější a bude pečlivě sledována.

Dnes skoro jedna ze tří těhotných žen ve Spojených státech si buď vyberou, nebo musí podstoupit porod císařským řezem. Tím je více žen ohroženo rupturou dělohy.

Jaké jsou příznaky ruptury dělohy?

S rupturou dělohy je spojena celá řada příznaků. Některé možné příznaky zahrnují:

 • nadměrné vaginální krvácení
 • náhlá bolest mezi kontrakcemi
 • kontrakce, které se stávají pomalejšími nebo méně intenzivními
 • abnormální bolest břicha nebo bolestivost
 • ústup hlavičky dítěte do porodních cest
 • vyboulení pod stydkou kostí
 • náhlá bolest v místě předchozí děložní jizvy
 • ztráta tonusu děložního svalstva
 • rychlý srdeční tep, nízký krevní tlak a šok u matky
 • abnormální srdeční frekvence u dítěte
 • selhání přirozeného postupu porodu

Co způsobuje rupturu dělohy?

Během porodu se zvyšuje tlak, když se dítě pohybuje matčinými porodními cestami. Tento tlak může způsobit roztržení matčiny dělohy. Často se trhá podél místa předchozí jizvy po porodu císařským řezem. Když dojde k ruptuře dělohy, obsah dělohy – včetně dítěte – se může vylít do matčina břicha.

Jaká jsou rizika ruptury dělohy?

Ruptura dělohy může být život ohrožující komplikací porodu pro matku i dítě.

U matky může ruptura dělohy způsobit velkou ztrátu krve nebo krvácení. Smrtelné krvácení v důsledku ruptury dělohy je však vzácné, když k němu dojde v nemocnici.

Ruptura dělohy je pro dítě obvykle mnohem větší zdravotní problém. Jakmile lékaři diagnostikují rupturu dělohy, musí jednat rychle, aby odtáhli dítě od matky. Pokud se dítě nenarodí do 10 až 40 minut, zemře na nedostatek kyslíku.

Jak se diagnostikuje ruptura dělohy?

Ruptura dělohy nastává náhle a může být obtížné ji diagnostikovat, protože příznaky jsou často nespecifické. Pokud mají lékaři podezření na rupturu dělohy, budou hledat známky úzkosti dítěte, jako je pomalá srdeční frekvence. Lékaři mohou stanovit oficiální diagnózu pouze během operace.

Jak se léčí ruptura dělohy?

Pokud ruptura dělohy způsobí velkou ztrátu krve, chirurgové možná budou muset odstranit ženě dělohu, aby kontrolovali její krvácení. Po tomto zákroku již žena nemůže otěhotnět. Ženy s nadměrnou ztrátou krve dostávají krevní transfuze.

K vytažení dítěte z matčina těla je také obvykle nutná operace. Lékaři zlepší šance dítěte na přežití poskytováním kritické péče, jako je kyslík.

Jaký je výhled na rupturu dělohy?

Přibližně 6 procent dětí nepřežije ruptury dělohy své matky. A jen asi 1 procento matek na komplikace zemře. Čím rychleji je diagnostikována ruptura dělohy a matka a dítě jsou léčeni, tím větší jsou jejich šance na přežití.

Dá se předejít ruptuře dělohy?

Jediným způsobem, jak zabránit ruptuře dělohy, je porod císařským řezem. Při vaginálním porodu tomu nelze plně zabránit.

Ruptura dělohy by vám neměla bránit ve výběru vaginálního porodu. Je však důležité prodiskutovat všechny možnosti se svým lékařem, abyste se rozhodli pro vás a vaše dítě co nejlépe. Ujistěte se, že váš lékař zná vaši anamnézu a je si vědom všech předchozích porodů císařským řezem nebo operací na vaší děloze.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY